O czym chcesz poczytać na blogach?

Makbet

lady-makbet blog

Częściej przymykam powieki, założyłam pierścionek zapomniany przez lata. Unoszący się w powiatrzu zapach, gubione i odnajdywane na nowo spojrzenia... błysk orzechowych oczu...

Pytałeś czy tak można. Widziałam jak spojrzeniem wędrujesz na moje zaczerwienione usta. Cóż mogłam zrobić? Znałam zapisaną w Twoich myślach odpowiedź. Czy wtedy zapadała decyzja?Powoli oblizałam wargi, dotykając karku spojrzałam w górę na zmęczoną koronę dębu. Moja dłoń długo nie została sama.


Dopiero później musiałą zadowalac się sztucznym ciepłem rękawiczki.


Lady Makbet z kolekcją wiosenno-letnią
2004-04-12 18:26:19 skomentuj (0)


wracając


Zrobiło się bardzo wiosennie... ciepełko, że aż miło. Porzuciłam kurtkę na rzecz bordowego płaszczyka i jestem bardzo zadowolona. Bardzo, bardzo...

Niestety, powróciłam do paru starych nawyków, które tylko straty przynoszą. Oj źle źle... roztapiam się i rozmiękczam pod wpływem promyczków... szkoda o tym prawić... ach...

szkoda szkoda...


***Pare niespełnionych pragnień.

Pieszo. Przez życie.

2.kwietnia.2010, 14:16
Autor: William Szekspir.
Tytuł: Makbet (org. Macbeth).
Rodzaj literacki: dramat.
Problematyka: bezwzględna walka o władzę, jej demoralizująca siła.

Lektura. Musiałam przeczytać obowiązkowo, jednak powiem szczerze, iż lubię Szekspira. Nie pisze najłatwiejszym językiem, ale z przypisami można spokojnie zrozumieć problematykę.


Całość nawiązuje do morderstw, które rozpoczyna Makbet pod namową swojej żony. Ma on zostać królem, jednak na drodze ku temu staje aktualny król - Dunkan. Makbet nie myśli o sobie, jako o władcy, jednak trzy czarownice przepowiedziały mu objęcie tronu, czym wpłynęły na jego ambicję.


Po awansie na króla Makbet zabija Banka, którego uważa, za potencjalnego zdrajcę, gdyż to on był wraz z władcą, gdy czarownice przepowiadały tron. Tego samego dnia Dunkan umiera. Jednak śmierć Banka nie kończy udziału tej postaci w sztuce, ponieważ powraca jako duch, a konkretnie wymysł i wyobraźnia Makbeta, która zaczęła płatać mu figle po drugim morderstwie.


Nie zaprzestał jednak zabijać. Kolejną ofiarą miał być Makduf, jednak to on obrócił się.

Ave Metal II - Onet.pl Blog

0px solid rgb(255, 255, 255);" border="0" name="loginframe" id="loginframe" width="1" height="1"></iframe>
<button class="g_szary_c_80" style="margin: 12px 12px 0pt;" undefined="">Anuluj</button>
Dziatki, kopnijcie w pupkę stres-wiedza przyszła ku Waszemu oświeceniu,halleluja! :D Ok, więc mam takie wewnętrzne parcie na kontynuacje apetycznego cyklu obrzydliwości, okropieństw z historii, więc Makbet Shakespear'a w sumie byłby perfecto (ehm, nauka włoskiego jak widać wrzeee). Oczywiście cała historia nie wzięła się znikąd, ponieważ Willie aż tak wybujałej wyobraźni nie miał. No bo na przykład 'Romea i Julię'  zerżnął od jakiegoś faceta, który 50 lat wcześniej napisał...Tragiczne losy Romeusza i Juliety'. Gdzieś o tym czytałam..Może ślepe uwielbienie do WS (ws jest domeną przypisaną do jakiegoś Afrykańskiego państwa, które nawet nie ma pojęcia o wynalazku cywilizacyjnym najwyższej jakości-toalecie, a co dopiero.

Myśli kulturalno-angielskie... - Onet.pl Blog

nie rozwiążemy.
Nieszczęścia zaczęły się już od pierwszego wystawienia sztuki. Młoda aktorka Hal Berridge obsadzona w roli Lady Makbet dosłownie padła na scenie trupem. W  1672 roku aktor grający Makbeta tak bardzo pokłócił się tuż przed spektaklem z innym aktorem grającym króla Duncana, że w scenie, gdy Makbet zatapia sztylet w sercu władcy, czy w wyniku wypadku, czy pod wpływem emocji, ugodził go śmiertelnie naprawdę. Mówi się, że Lincoln czytał "Makbeta" w noc poprzedzającą jego zamordowanie w Teatrze Forda w Waszyngtonie. Młody Laurence Olivier omal nie zginął na scenie, gdy w przededniu premiery duży kawał ołowiu, z niewiadomych przyczyn oderwał się od sufitu i runął tuż koło aktora. Jeszcze bardziej tajemniczy przypadek.