O czym chcesz poczytać na blogach?

Maiko

Oi! ;3 ^^ - bloog.pl

niedziela, 15 maja 2011 18:59

 

Ehh.. dzisiaj mam nieciekawy dzień, chociaż powinnam się cieszyć, bo nie muszę iść do czwartku do szkoły ;) Nie mam dzisiaj zbytnio weny, ale napiszę wam coś o Gejszach...

 

 

 Gejsze nie były i nie są prostytutkami!!

 

Gejsza jest to osoba zajmująca się sztuką. Gejsze są mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach japońskich (np. na shamisenie). Zajmują się też kaligrafią, ikebaną i innymi sztukami japońskimi. Zanim kobieta zostanie gejszą musi przejść sześcioletni okres bycia maiko.


Menu Domu Gejsz - Onet.pl Blog

Geiko. Przepiękne cudo, które kupiłam w sklepie z pamiątkami w Kyoto.


 
        Plakat wiszący na mojej ścianie. Siostry często się wystraszają na jego widok, choć nie mam pojęcia, czemu. :)


       Moja ukochana parasolka. Dostana od babci z okazji misedashi.
 ~Zdjęcia~

        Mała Chi z parasolką ^^ W tle babcia i jeszcze dalej mama.

        Mała Chi buntowniczka!
 
      Już jako Tanemari, podczas misedashi.
Wszystkie zdjęcia stoją w ramkach i przypominają mi te piękne chwile!


~Prezenty~
Kotek dostany od Fujimari-san z okazji zdana egzaminu na minarai. Zawsze mam go z nocy blisko siebie ^^ Jest prześliczny!
  Furisode dostane od Shizuru-san z okazji urodzin.
  Maneki Neko od mojej kochanej Oneesan, Komari-san.

Ważne daty:
1.09.2011 - dołączyłam o okiya
29.10.2011 - egzamin na minarai
19.12.2011 - egzamin na młodszą maiko
23.12.2011 - misedashi

Mam nadzieję, że.

Shimizu Okiya


(Jestem nowicjuszką, proszę o łaskawe przyjęcie.) - Minarai dosu e. Yoroshu otanmo shimasu.
(Wszystkiego najlepszego) - omedetosan dosu.

dewa matta


jimae natori tachikata geiko Shimeko
Kategoria: brak kategorii
tagi:
Komentarze (0), Dodaj

Kimono używane przez maiko

wtorek, 6.marca.2012, 18:37


Konbanwa,
Ehh.. wybaczcie, za ten brak notek, ale inne zajęcia nas absorbują ^^. Dziś ogólnie o stroju używanym na codzień przez maiko przez cały okres trwania na tym etapie.
________

Wzory kimon są ściśle związane z porami roku. Maiko noszą bardziej ozdobne kimona (furisode) niż Geiko (tomesode) i jest to jedna z cech dzięki, której można rozróżnić te dwa etapy ( jest dużo tych cech, ale to w innym artykule).


Zacznijmy od początku, czyli od bielizny..

aw-fanfiction blog

Dojechałem do domu samochodem Kai’a, który zostawił mi, samemu wracając metrem. Kolejny raz uderzyło mnie, jak różni byli, Kai i Aoi. I kolejny raz żachnąłem się na to, że mimo samych plusów w rubryczce Kai’a, i samych minusów u Aoi’ego, mógł zrównoważyć to wszystko – i równoważył – jeden tylko fakt. To Aoi’ego kochałem, nie Kai’a. W jakiś sposób ten arogancki dupek miał mnie całego, podczas gdy Kai tylko ze mną... był. To było frustrujące.

- Wróciłem! – krzyknąłem, wchodząc do domu. Natychmiast o moje nogi otarła się Maiko, mrucząc w niebogłosy, a z kuchni wyłonił się zarumieniony od ciepła Kai, odgarniając z czoła włosy. Uśmiechnął się do mnie z zaskoczeniem, kiedy podałem mu wysmukłą, ledwie rozwiniętą różę o delikatnych, stulonych płatkach. Pocałowałem go w czoło i w kącik ust, kiedy zabierał ode mnie kurtkę.
- Zmęczony? – zapytał miękko, przytulając się do mnie na chwilę. Drgnąłem, czując jego gorący język na swojej szyi. Przez chwilę pozwoliłem się tulić, po czym uwolniłem się z jego ramion, ze szczególną uwagą rozwiązując buty.
- Skonany po prostu.

Taste of sushi

Umalowane i noszące  piękne kimona dziewczyny mają za zadanie umilać czas gościom w herbaciarniach i izakaya [po naszemu malutkie bary]. W ich repertuarze znajdują się tradycyjne śpiewy i tańce, poezja czy granie na przeróżnych japońskich instrumentach. Występy różnią się, od śmiesznych, rubasznych na rozweselenie atmosfery do wytwornych i bardzo eleganckich. Szczęście ma każdy, kto przebywa na początku maja w Kyoto, podczas tzw Złotego festiwalu, gdzie gejsze prezentują swój dorobek.

My nawiedziliśmy Kyoto w połowie marca i mieliśmy okazję zobaczyć młode maiko udające się na spotkanie w dzielnicy Gion. Gion jest najpopularniejszym miejscem, gdzie można spotkać gejsze, ale istnieją również inne dzielnice, np: Pontocho.

Maiko wyróżniają się już na pierwszy rzut oka. Barwnie ubrane, kimona mają w niemal krzykliwych barwach, bardzo strojne fryzury z całym mnóstwem wpiętych spinek, dzwonków i kwiatów. Są to uczennice, które dopiero w przyszłosci, po zdaniu ciężkich egzaminów będą mogły poszczycić się tytułem geiko.

Ten ostatni termin oznacza “kobietę sztuki”. Wszystkie gejsze dzielą się na maiko i geiko..