O czym chcesz poczytać na blogach?

Mądrość

Filozofia dla młodych

Przyczyną sprawczą. Jedynie Bóg posiada taką moc sprawczą, która jest zdolna ożywić i uaktywnić ludzką osobę. Bóg działa bowiem na poziomie osobowym (na poziomie istnienia). Natomiast człowiek działa tylko na poziomie natury (czyli na poziomie istotowym).

Sama natura (zdolności naturalne) nie jest w stanie osiągnąć mądrości. Mądrość jest już stanem nadprzyrodzonym (ponadnaturalnym). Mądrość rodzi się dzięki łasce. Dlatego jest widomym znakiem łączności z Bogiem. Mądrość jest duchowym nastawieniem człowieka. Jest postawą otwarcia na osobę. Mądrość jest nastawieniem i otwarciem na osobę człowieka i osobę Boga.

Mądrość jest czymś nadnaturalnym. Wykracza poza naturę człowieka i jego naturalne zdolności. W sposób naturalny człowiek nie może zdobyć mądrości. Może co najwyżej zdobyć wiedzę i erudycję, ale nie osiągnie prawdziwej mądrości. Mądrość jest już czymś boskim. Swoje źródło ma w Bogu. Mądrość jest bowiem życiem kontemplacją, sumieniem i upodobaniem. Mądrość jest.

Dancing With Camels

Według tantryzmu wszystkie istoty mają naturę Buddy. Ta natura przejawia się w pięciu mądrościach Buddy, które wyrażają żeńskość, oraz w czterech aktywnościach Buddy, które wyrażają męskość. Zarówno żeńskie mądrości, jak i męskie aktywności Buddy mogą przybrać formę męską lub żeńską. Męskie oddziaływają mocniej na ciało, mowę i umysł. Usuwają przeszkody stojące na drodze. Żeńskie zaś przynoszą pożytek w nieco subtelniejszy sposób – wprowadzają harmonię do związków i stosunków międzyludzkich, ochraniają je.

Pięć mądrości Buddy, które wyrażają w tantrze żeńskość to: mądrość podobna zwierciadłu, mądrość wyrównująca, mądrość rozróżniająca, mądrość doświadczenia i mądrość wszechprzenikająca. Pierwsza z nich, mądrość podobna zwierciadłu powstaje z przekształcenia gniewu. Dzięki niej buddysta jest w stanie postrzegać każde przeżycie przejrzyście i bezpośrednio takim, jakim jest. Natomiast mądrość wyrównująca powstaje z przekształcenia dumy i pozwala praktykującemu doświadczać wielostronności i bogactwa wszystkich rzeczy. Mądrość rozróżniająca powstaje z przekształcenia przywiązania. Tantryk dzięki niej potrafi zrozumieć wydarzenia zarówno w oderwaniu od całości, jak też jako jej części. Jeszcze inny rodzaj mądrości – – mądrość doświadczenia powstaje z przekształcenia zazdrości. Pozwala buddyście wykorzystywać wszystkie.

Każdego dnia dzieją się rzeczy warte naszej uwagi...

- czyń dobro.
Dobro, które uczyniłeś
jutro zostanie zapomniane.
Nieważne - czyń dobro.
Uczciwość i szczerość
uczynią cię bezbronnym.
Nieważne - bądź szczery i uczciwy.
To, co budowałeś przez lata
może być zniszczone jednej nocy.
Nieważne - buduj to.
Jeśli pomożesz ludziom,
będą urażeni.
Nieważne - pomagaj im.
Jeśli służąc światu dasz z siebie wszystko,
potraktuje Cię kopniakiem.
Nieważne - dawaj z siebie wszystko!!


skomentuj (2)


Już nie wiem czy było dobrze, czy źle...
2005-01-09 17:37:54
niedziela, 9 stycznia 2005
w jednym słowie:
mądrość do zapamiętania: "Nie ma tegpo złego, co by na dobre nie wyszło. Negatywne komentarze niczego nie rozwiązują. Przyczyń się do tego by świat był szczęśliwszy, szukaj w innych tego co pozytywne."
nastrój: ugh

WOŚP... Ale fajnie, ale się cieszyłam:) Tylko że pobudka o 7... ale nawet to było do przeżycia. Już drugi raz zbierałam na dzieciaki, na te najmniejsze i najkochańsze. I na te najbiedniejsze, bo chore. I to dla nich chciałam uzbierać jak najwięcej! Dostałam identyfikator, puszkę ze skrzydełkami (na którą jeden pan zaczął śmiesznie reagować, powiedział że w tym roku Owsiak na skrzydłach przyleciał żeby mu zabrać pieniądze), masę czerwonych.

luteranka.blog

skomentuj (0)

Odeszła do Pana 2007-05-14 00:28:51

Ciotka nie żyje. Zmarła wczoraj o 18:00 w szpitalu. Miała 94 lata.

Wracają wspomnienia z dzieciństwa. Jak wracałam z Lobą ze szkoły to ciotka robiła nam obiady. Pamiętam pyszną zupę jarzynową i racuchy...
Od czasu do czasu ciotka organizowała też tzw. baliki. Jedliśmy Prince Polo i piliśmy Coca Colę z kieliszków...

:'(

skomentuj (1)

Sophia 2007-05-15 05:56:26

Dziś imieniny Zofii - Święto Mądrości, Wiedzy i Sztuki ;)


Czym jest mądrość?
Czy to to samo co inteligencja?

...bo na pewno nie to samo co rozum.

Skąd się bierze?

"gdyż Bóg daje mądrość, z jego ust pochodzi poznanie i rozum." (Prz 2,6)

Gdzie mamy mądrość: w głowie czy sercu?

"Gdyż mądrość wejdzie do twojego serca, a poznanie będzie miłe twojej duszy." (Prz 2,10)

"W sercu rozumnego mieszka mądrość, lecz nie można jej znaleźć we wnętrzu głupca." (Prz 14,33)

Mądrość to nie to samo co rozum, ale jest z nim ściśle powiązana. Warto jej nabyć.

"Mądrość bowiem jest cenniejsza niż korale, i żadne klejnoty jej nie.

przemyslany *"Wszystko, jeśli dobrze pomyśleć, daje do myślenia."

W potrzebie mieć do kogo się przytulić, uronić łzę i otrzymać pocieszenie które będzie bezcenne...

Pragnę romantycznych spacerów... delikatności...

Chcę żyć z myślą że jutro będzie tylko lepiej...

Pragnę być we dwoje jak statek... który nie rozbije się nigdy o żadną skałę, nie straszny mu będzie nawet sztorm... wybudowany w porcie zwanym zaufaniem odpłynie w morze na którym będzie największy sztorm i tak nie utonie... gdyż ma konstrukcję wierności...

Prościej... to chcę miłości z wzajemnością.

Znajdę. Obiecałem Sobie.

---------

Imagine - John Lennonprzemyslany 20:37:09 18/04/2011 [komentarzy 0] Komentuj

Głupota i mądrość

Głupota głupiec głupi...

Mądrość mądry...

Cóż to takiego głupota i mądrość?

Ludzie chcą udowadniać każdej osobie po kolei na co ich stać gdy nawet sobie jako jednostce osobistej nie potrafią tego udowodnić?
Szukają raju obwołując nim przeszłość która jakiś czas temu była chwilą teraźniejszą z której nikt ani śnił skorzystać szukał ukojenia w przeszłości która teraz jest jeszcze bardziej odległa niżeli przeszłość spragniona obecnie.
Zawsze ktoś coś wymyśli a idiotyczna rasa ludzka za tym pójdzie...
Śmieszy mnie to że głupota jest czymś bardzo ludzkim i niestety tylko ona uważana jest za coś wartego uwagi choć pozornie walczymy z.

WWW czyli Wierzę, Wątpię, Wyszukuję - Jezus is Debestciak!

Charyzmaty:) poniedziałek, 21 luty 2011, 14:43
Witajcie Bloggerzy:)
Bardzo się cieszę widząc tak mądre pomysły na notki, z drugiej strony żałuję że mam tak mało czasu na pisanie, ale wietrzę, ze mam go tyle byśmy razem mogli odkrywać Jezusa Chrystusa.
Zatem dziś będzie o charyzmatach:) ponieważ jest to rozległy temat, w razie niejasności pytajcie:)

Charyzmaty to specyficzne dary Ducha Świętego udzielane ludziom dla lepszego budowania Królestwa Bożego na ziemi. Są one darami, zatem nie możemy w jakikolwiek sposób sami ich nabyć. To Mądrość zamysłu Boga decyduje komu udzielić jakiego charyzmatu. Przecież :"Duch wieje kędy chce". Słowo "charyzma", które w języku polskim oznacza zapał i talent do wykonywania danej czynności dobrze obrazuje czym jest charyzmat. Bo charyzmat to szczególny dar pomagający spełniać Bożą wolę na ziemi. Oczywiście osoba może mieć więcej niż jeden charyzmat, jak było to w przypadku Apostołów: uzdrawiali chorych, skutecznie głosili Słowo Boże, mówili językami...:) Św. Paweł w 1 Liście do Koryntian tak pisze o charyzmatach: "Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych. Wiecie, że gdyście byli poganami, ciągnęło was nieodparcie.