O czym chcesz poczytać na blogach?

Lynx

Świetny blog:D - Onet.pl Blog

Sportowych, jako zwierzę pociągowe – jedynie w biedniejszych gospodarstwach. Przeciętna długość życia koni wynosi 25-30 lat.

 

Ryś, ryś euroazjatycki, ryś eurazjatycki (Lynx lynx) – gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi (Lynx). Występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Ryś jest też jednym z największych drapieżników Europy. Został opisany naukowo przez Karola Linneusza w 1758 roku pod nazwą Felis lynx. W Polsce jest zwierzęciem rzadkim i chronionym. Badaniem populacji rysia w Polsce zajmuje się Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk i Instytut Ochrony Przyrody PAN. 

Blog o zwierzakach - Onet.pl Blog

Szukaj zwierzaczka
Chętnie polecamy
Ramka miesiąca

Ryś euroazjatycki, ryś eurazjatycki (Lynx lynx) – gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych, największy z rysi.

Pocałunek Klimta - Onet.pl Blog

Poprzednia notka pojawiła się idealnie o północy :)) Znak? Być może :) Ostatnio znaki otaczają mnie siecią... Znaki i oznaki - głównie przyjaźni i wsparcia, ze strony przyjaciół, ale też słabości i głupoty, ze strony rodzinnej... Ech... Zapomniałam wspomnieć, że byłam na akustycznym koncercie TSA. Ale jak powiedział kumpel mojego taty: "Pitolenie na nylonach to nie metal", a TSA akustycznie to nie to samo... Nie da się akustycznie zagrać piosenki, która całą swoją moc opiera na riffie... A teraz Lynx zbombarduje Was kolejną porcją swojej "pseudopoezji" ;P

Z grudnia 2005:

***

Podejdź do okna

Spójrz, ulicą idą ludzie

szarzy

napisani tym samym ołówkiem

i małe dzieci z kredki świecowej

gonią marzenia w zaostrzonych główkach

Spójrz ludzie idą na stację kolejową

gubią w drodze cel

gubią myśli

a nie wszystkie czekają na odbiór przy kasie

Spójrz ludzie idą do lasu

klękają pod sosną

dotykają kory i mchu

i chcą zostać

nie budzić się więcej z.

Blog MrrMiou

Status: Gatunek nie sklasyfikowany, ale silnie zdziesiątkowany z powodu handlu futrami.

Populacje ocelotów koncentrują się głównie w gęstych lasach deszczowych Ameryki Środkowej i równikowej Ameryki Południowej. Ważące dwa razy tyle, co nasze domowe koty, oceloty są bliskimi krewnymi lampartów. Ich piękne futro zostało już docenione w epoce Majów.

Niestety, piękne futro sprawiło, że oceloty całkowicie zniknęły z Ameryki Północnej i Południowej. Naukowcy potwierdzili jednak istnienie w Teksasie pojedynczej populacji liczącej około 120 osobników.

Komentarzy: 0 Rys Rudy 2007-05-04


Ryś rudy

Rodzina: Lynx rufus

Gatunek: 11 odrębnych.

zywot rysia poczciwego...

Na Komunii, ale nie poshlam, bo sie zle czoolam :( shkoda... ale za tydzien spiefamy w Gdansku na mszy radiofej! :)

pozdroofka!

Ryska || 2003-05-17 || 21:07:37
skomentuj (3)


jestem jeshcze bardziej chora... :(

jootro nie idem do szcoolki :( mam goraczke i w ogole zle siem czooje :(

nie fiem ciom napisac, to napishe o TYM JAKI TO RYS JEST POZYTECZNY :)))))Ryś - pożyteczny drapieżnik

Felis Lynx lynx - Ryś (Bobcat)

dł. ciała: 70 - 130 cm, długość ogona: 15 - 30 cm, wysokość w kłębie ok. 75 cm.Niegdyś rozprzestrzeniony w lasach całej Europy, Ameryki i pn. Azji, dziś rzadki. W Polsce występuje w puszczach: Augustowskiej i Białowieskiej (także w Bieszczadach i Karpatach). (ORAZ JEDYNY EGZEMPLARZ W GDYNI :D )


Ryś cechuje się niezwykłymi (jak na kota) właściwościami. Ma króciutki ogon, ostre, białe i szpiczaste uszy zakończone charakterystycznymi pędzelkami włosów (dzięki nim lepiej słyszy).

Koty I Kotki - Onet.pl Blog


Kot domowy (Felis domestica, Felis catus) jest uznawany za samodzielny gatunek z rodzaju Felis, do którego należy ok. 30 gatunków małych kotów, le także puma (Felis concolor). Niektóre gatunki, takie jak kot złocisty (Felis aurata) lub kot zatokowy z Borneo (Felis badia), są najmniej liczne. W Polsce żyją dwa gatunki dzikich kotów należących do tego rodzaju: ryś (Lynx lynx) i żbik (Felis silvestris).

Informacje na temat pochodzenia kota domowego dostarczyły zabalsamowane ciała tych zwierząt ze starożytnego Egiptu. Porównanie ich z dwoma gatunkami dzikich kotów wykazało, że spośród kotów egipskich typ określany jako dziki kot afrykański (Felis libyca) był gatunkiem najbardziej wyróżniającym się.

Scorpy's blogNo i widzicie, zebrało mi się na sarkazmy i narzekania... Coś optymistycznego...? O, mam. W czwartek byłam na nowym Batmanie. W mojej opinii - dobra rzecz; można śmiało iść i nie żałować tych paru złotych. Przy okazji zaliczyłam podwójny zysk. Zobaczyłam trailer do "Mr & Mrs Smith" i już nie muszę iść na ten film, bo reklamówka zmieściła w sobie całą, jakże bogatą, treść tego dzieła. Oj, no i znowu ten sarkazm! No nic, to pewnie przez pogodę... ;)
Scorpy 2005-08-06
skomentuj (7)


Ratujmy rysie!!!
http://lynx.uio.no/jon/lynx/ - to jest adres stronki, na której znajduje się petycja o zaprzestanie polowania na rysie w Norwegii. Norweski rząd wydał kretyńską decyzję o dozwoleniu polowań przez wyznaczone miesiące w roku. A w tym czasie:
- nikt nie przeprowadził do tej pory badań ILE rysi żyje w Norwegii
- tak samo zignorowano polowania na rysie hiszpańskie i teraz jest to gatunek na skraju wymarcia
- najważniejsze i zarazem najgorsze i najbardziej nieludzkie: CI TAK ZWANI "MYŚLIWI" ZABIJAJĄ NAWET KOTKI Z MALUTKIMI KOCIĘTAMI!!! TO JEST BARBARZYŃSTWO!!!