O czym chcesz poczytać na blogach?

Luftwaffe

Kriegspiel

Na konwój był bardzo silny. Niemcy zastosowali taktykę „złotego grzebienia” [6] i zaatakowali jednocześnie prawie wszystkie kolumny. Lotnictwo torpedowe skupiło się na krążownikach, bombowe na statkach handlowych [7].

USS Wichita (stara znajoma niemieckich lotników), idąca w środku konwoju, po raz kolejny dowiodła kunsztu swoich artylerzystów. Ani jeden torpedowiec nie był w stanie wykonać na nią ataku. Dobra obrona p-lot plus szczęście artylerzystów po raz kolejny sprzyjały Dorotce z Kansas. Bliźniacza Tuscaloosa nie miała tego szczęścia – torpeda trafiła w śródokręcie i krążownik zaczął brać wodę. Nie było czasu na ratowanie okrętu i Luftwaffe odniosła swoje pierwsze zwycięstwo.

Ster HMS Norfolk został uszkodzony na skutek eksplozji torped, ale sam okręt wciąż zachował manewrowość. Ponieważ krążowniki i niszczyciele wzięły na siebie sporą część impetu Luftwaffe, tylko dwa statki handlowe zostały zatopione.

Ale Luftwaffe też nie wyszła z tej bitwy bez szwanku. Spośród pięćdziesięciu atakujących samolotów, Alianci zestrzelili lub uszkodzili ponad dwadzieścia. W każdej z kolumn handlowców ukryłem też jeden krążownik pomocniczy, przystosowany do obrony p-lot. W efekcie Luftwaffe nie miała łatwych zdobyczy i każdy atak uszczuplał jej siły..

mój świat w obiektywie “bardzo nieobiektywnie”

(w okolicach Szczecina).

Torpedownie w Gdyni są identycznej konstrukcji. Budynek oprócz hali montażowej i pomieszczeń techniczno-inżynierskich, posiadał także wieżę obserwacyjną, z której urządzenia skierowane w głąb Zatoki Gdańskiej śledziły tor wystrzelonej torpedy. Na dnie zatoki wydrążony był specjalny korytarz, którym poruszała się torpeda. Wystrzelone testowe torpedy były wyławiane przez okręty i poddawane analizie w zakładach. W skład TWP wchodziło kilkanaście budynków (warsztaty, magazyn głowic i torped, hamownia silników, elektrownia itp.), torpedownia wraz z drewnianym portem oraz lotnisko z dwoma pasami startowymi. TWP, jako ośrodek badawczy Luftwaffe, równolegle przeprowadzała próby odpalania torped bezpośrednio z samolotów. Zrzut następował nad zamkniętym akwenem, wzdłuż którego ulokowano dwa punkty obserwacyjno-pomiarowe. Znajdowały się w nich urządzenia nazywane po niemiecku kinotheodolit, rejestrujące proces zrzutu torpedy z samolotu.

Torpedownię na Oksywiu oddano do użytku już w 1940 roku. Rozkaz powołujący ośrodki badawcze torped Luftwaffe podpisano w listopadzie 1940. TWP uroczyście otwarto 4 lipca 1942. Z obszaru Gdyni Niemcy ewakuowali się w początkach kwietnia 1945r.

Wybudowana na kesonach zatopionych w odległości trzystu metrów od brzegu (dokładne położenie geograficzne:

{roody102}

Kościuszki, drugiego polskiego bohatera młodości Coopera. Elliott Chess zaprojektował godło - krakowska czapka i skrzyżowane kosy na tle biało-czerwonych pasów i niebieskich gwiazd.Dali się w znaki kozakom, Cooper trafił do sowieckiej niewoli, uciekł i powrócił do Warszawy ocalonej "cudem nad Wisłą". Groby trzech pilotów Eskadry Kościuszkowskiej są we Lwowie, opatrzone inskrypcją "Polegli, abyśmy wolni żyli". Pozostali wrócili do USA odznaczeni Virtuti Militari.

Eskadra im. Kościuszki oznaczona numerem 111 broniła Warszawy we wrześniu 1939 roku. Wbrew mitom jej stare samoloty nie zostały zniszczone na lotnisku i póki mogły, stawiały opór Luftwaffe. Sprzęt wytrzymał raptem kilka dni nieustannych walk. Potem przyszła klęska a piloci, którzy mieli szczęście dostali się do Francji, potem do Anglii, gdzie dokładnie w przeddzień pierwszej rocznicy wybuchu wojny w końcu dane im było znów podjąć walkę z nazistami.

Na ich samolotach widniało godło zaprojektowane przez Eliotta Chessa.

A co to wszystko ma wspólnego z King Kongiem? Merian Cooper w tak zwanym między czasie podróżował do Turcji i Laosu, kręcił dokumenty a potem napisał scenariusz i współreżyserował pierwszy film o wielkim gorylu, ze słynną sekwencją walki z samolotami. I tym sposobem mój żal do filmu Jacksona został ukojony. Już z.

Non omnis moriar. To co niezniszczalne we mnie trwa! - Onet.pl Blog

Wolne od wydarzeń z tamtego czasu. Gdybyś teraz powoli sama sobie przypominała swoją przeszłość i gdyby była przy tobie rodzina czy ktoś bliski, to co innego. Ale zostałaś sama z pustką w głowie, więc nie możesz już wrócić do tego co było, bo już do tego nie należysz. To może jest i trudne, ale jak dla mnie nie wydaje się wcale takie złe. Bez wspomnień czasem łatwiej żyć, nie wraca nic*...*Czerwone Gitary -„Kwiaty we włosach” fragm.


Takija (23:27)
5 Luftwaffe.