O czym chcesz poczytać na blogach?

Leżajsk

Gyron | WWW.GYRON.PL – Portal społecznościowy dla ciekawych i praktycznych życiowo ludzi. Zapraszamy do współpracy osoby mające ciekawe pomysły z różnych dziedzin wiedzy. Nasza dewiza – KOPIUJ I WKLEJ :)

Że właśnie wtedy jego dusza wraca na ziemię i jest gotowa przekazać ich prośby Bogu. Przybywający do Leżajska chasydzi odwiedzają także groby innych cadyków, w tym uczniów Elimelecha: Menachema Mendla i Zwi Hirscha w Rymanowie oraz cadyków z Błażowej, Góry Kalwarii i Bobowej.

……………………

Rabin Elimelech urodził się w roku 1717. Jego rodzice – rabin Eliezer i jego żona Mirusz, zajmowali się handlem. Z ich siedmiu synów, dwóch stało się wielkimi postaciami w świecie chasydzkim: rabin Meszulam Zusza z Annopola i rabin Elimelech z Leżajska. Obaj bracia od wczesnej młodości znajdowali się pod wpływem mistycznych nauk rabina Izaaka Lurii (1534-1572). Najpierw studiowali Torę i księgi kabalistyczne u Szmelke Horowica z Tykocina, później wędrowali po ówczesnej Polsce  – nauczając.
W roku 1772 rabin Elimelech zamieszkał w Leżajsku. Tam też napisał dzieło swego życia “Noam Elimelech”  (Łagodność Elimelecha), w którym określał rolę, jaką powinien spełniać w społeczności  sprawiedliwy (cadyk). Dzieło to stało się podstawą zasad organizacji ruchu chasydzkiego, który opierał się na grupach.

leżajsk

  RLE

   

  Szczegóły wpisu

  Komentarze:
  (0)
  Tagi:
  brak
  Autor(ka):
  brzyskawola
  Czas publikacji:
  piątek, 08 kwietnia 2011 15:45

  Opcje

  • Przejdź do wpisu „Charakterystyka miasta”
  • Dodaj komentarz do wpisu „Charakterystyka miasta”
 • czwartek, 07 kwietnia 2011
  • Herb miasta

   Herb Leżajska

 • Brzóza Królewska | Brzóza Królewska i okolice …… blog

  Czyja to sikawka ?


  Hymmmmmm …..
  Pytanie : ile wody wylewa ten/ta ręka ?

  Ten wpis został opublikowany w kategorii Brzóza Królewska i oznaczony tagami Brzóza Królewska, Brzózie Królewskiej, Domki nad Zalewem, Leżajsk Brzóza Królewska, Zalew w Brzózie Królewskiej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego.

  - bloog.pl

  6:25

   

  Praktyki są genialne :D Dzieci są grzeczne, a jednocześnie wygadane i szybko się zintegrowałam z klasami. W sumie nawet to polubiłam. Ale mam świadomość, że na wiosce, gdzie dzieci są jeszcze miarę lepiej wychowane niż w mieście i jest ich mniej w klasach, jest łatwiej. W Jarosławiu pewnie nie dałabym rady. A tu jest super, aż szkoda że jeszcze tylko 15h mi zostało. Czyli 3 środy i koniec.

   

  Po tygodniu zastanawiania się nad wyborem przyszłej szkoły (niestety, musimy już do kwietnia podjąć decyzję - Leżajsk czy Rzeszów), wybrałam Rzeszów. Ale nie mogę przeżałować tego Przeworska. Rozwalają nam taką świetną, zgraną grupę... Większość wybrała Leżajsk, tylko Szczepan i ja wybieramy się do Rz, więc będziemy musieli się rozstać z resztą... No ale do Leżajska byłoby źle z dojazdami - mało jaki bus tam jedzie, a autem byłoby za drogo. A tam będę mieszkać na miejscu.

   

  Stany, Anglia, Niemcy nie wypaliły, więc roboty też sobie tam poszukam, żeby jakoś chociaż część kosztów związanych ze studiami sobie pokryć i odciążyć rodziców.

   

  gry

  Komentarzy: 0 2008-02-06

  Komentarzy: 0 2008-02-06 Komentarzy: 0 powitanko 2008-02-06                           Cześć!!
  Ja i mój kumpel Krystian(krysu) mamy swojego bloga .
  Myślimy że będzie on fajny ...
  Coś o nas :

  DiaNA:
  Imię:Diana
  Nazwisko:------
  Data urodzenia: 08.10.1996 rok
  Miejsce zamieszkania: Leżajsk
  Zainteresowania: Pływanie,Siatkówka,Koszykówka itp.

  miejscowość godna podziwu - Onet.pl Blog

  Dobudowano dodatkowe skrzydło, w  którym obecnie mieści się gmnazjum z przepiękną pełnowymiarową salą gimnastyczną.. W budynku szkoły podstawowej wymieniono w całości stolarkę wewnętrzną i zewnętrzną, zmieniono konstrukcję dachu oraz docieplono i położono  wielo-kolorową  elewację.

  heac (09:37)
  Proszę o komentarz
  Brak tytułu

   

  Brzóza Królewska

   

   

   

  - wieś w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego ( w latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie rzeszowskim) leżąca 9 km na zachód od Leżajska. Administracyjnie należy do

  kamil9czosnek.blog.interia.pl

  2006-12-29
  Piszcie jak spędziliście święta. Ja ich nienawidze sylwestra też.
    Chyba że
  Kamil Stopyra (stopa) 2006-12-16
  Komentujcie czy lubicie czosnek ??
  Komentujcie mnie (czy mnie lubicie??) 2006-12-16
  Czosnek!!
  Statystyki
  Liczba osób które odwiedziły mojego bloga:
   
  5685
  Liczba osób które skomentowały mojego bloga:
   
  31