O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Legendy

Legendy, baśnie i podania Pomorza oraz Kaszub

Na blogu publikacji szukaj na: www.ksiegarniaslowinska.slupsk.edu.pl

Tagi: baśnie Chojnice chojnickie gawrony legendy
14:33, ksiegarniaslupsk
Link Dodaj komentarz »
środa, 18 sierpnia 2010
Bursztynowy skarb. Legendy z serca Kaszub

Tytuł: Bursztynowy skarb. Legendy z serca Kaszub

Opis: Niniejszy zbiór podań zabiera utwory dobrane według kryterium geograficznego - wszystkie dotyczą miejscowości powiatu kartuskiego, aspirującego do miana serca Kaszub. Wykorzystano w nim motywy znane kaszubskiej społeczności. Zamiarem autora było opowiedzieć je w sposób bliższy współczesnemu czytelnikowi i ukazać świat ludzkich przeżyć. Czy wartości, którymi kierowali się kiedyś mieszkańcy tych ziem: zakonnicy, stolemy i krośnieta, książęta i rycerze oraz zwykli chłopi i rybacy, mogą być bliskie dzisiejszym czytelnikom? Przekonajmy się...

Gdzie kupić:

blog polski

Chciał za żonę siostrę Giewonta, Osobitę. Giewont przepędził posłańców króla z północy. Nasłano więc na niego uroczą Zimę – kochankę króla Mroza. Ta zawróciła Giewontowi w głowie. Zajęty amorami Giewont nie zauważył, że Mróz go zamroził. Skutego mrozem Giewonta słudzy Mroza przewrócili na ziemię, a Zima posypała go śniegiem.
I tak leży Giewont obok Zakopango.
http://e-zakopane.pl/legendy/opowiesc_o_dzielnym_giewoncie.html

Upadek Giewontu pod wpływem kobiety przypomina nieco mit raju i upadek Adama skuszonego owocem poznania dobra i zła przez Ewę. Ech, te białogłowy…

Późniejszą wersją legendy giewontowej jest ta o rycerzach śpiących w ukrytej jaskiniach w Giewoncie.
Mają się obudzić wtedy, gdy Polska będzie w niebezpieczeństwie.
http://www.legendy.pl/4446-legenda-o-giewoncie-i-zakletych-rycerzach.php
Giewont skatoliczono.  I to dosłownie, stawiając katolicki krzyż na jego szczycie.

Legenda o śpiących giewontowych rycerzach w wersji uwspółcześnionej została napisana przez katolickiego księdza w czasach PRL.
Była ona zapewne katolicką krytyką realnego socjalizmu.
http://www.apostol.pl/czytelnia/rozne-artykuly/%C5%9Bpi%C4%85cy-rycerze-w-tatrach
Ciekawe – gdyby ten ksiądz.

LEGENDY MIEJSKIE

Po powrocie do domu zawiadomiła telefonicznie policję o tym co się stało i niczego złego nie podejrzewając poszła spać. Z samego rana obudzili ją policjanci. Wypytywali o wydarzenia minionego wieczoru. Kobieta opowiedziała co się stało.

Po wysłuchaniu relacji policjanci poinformowali ją, że podczas manewru najprawdopodobniej zabiła czterech mężczyzn, których schowali się, przygotowując na nią zasadzkę.


Legenda ta rozpowszechniła się w połowie lat 90. w RPA i była dobrze znana w całej Afryce Południowej. Warto dodać, że Republika Południowej Afryki ma najwyższy na świecie wskaźnik porwań samochodów. Rocznie zdarza się tam około 16 tysięcy uprowadzeń, z których średnio 57 kończy się zabiciem kierowcy. Jest fałszywa, ale chętnie powtarzana, ponieważ tutaj to sprawiedliwość odniosła zwycięstwo, a nie bandyci.

źródło: M. Barber, Legendy miejskie, 2007, s. 212-214.


Z zamiłowania do piłki - blog Halusia

Może 10 lat? Tego nie wie chyba sam Nostradamus. Do tego czasu czołówka może odskoczyć jeszcze dalej więc trzeba działać szybko. Mam nadzieję że dziadki z PZPN'u wkońcu to zrozumieją.

Tagi: ekstraklasa euro2012 Polska polska piłka
07:41, halus_zabrze , Własne przemyślenia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 stycznia 2010
Wspominamy legendy: Fabien Barthez

 

Kolejny bramkarski świr po Lehmannie wspomniany na tym blogu. Na hasło "najbardziej świrnięty bramkarz" na myśl najczęściej przychodzi nam Barthez.  Piękne, niemożliwe wręcz interwencje mieszały się z idiotycznymi, amatorskimi błędami. Świetne występy przeplatały się z występami po których nie jeden z nas spaliłby się ze wstydu. Jego transfer do Manchesteru United był najdroższym transferem bramkarza w historii. Po za Manchersterem francuz grał jeszcze w Toulouse FC, Olimpique Marsylia, AS Monaco, FC Nantes. W reprezentacji kraju.

Legendy sowiego królestwa

Harry Potter i Ukryci w Cieniu - Onet.pl Blog

31.01.2012)
Rozdział 34: "Zmiana" (Black; 24.12.2011)
Rozdział 33: "Łącznik". (Black; 19.11.2011)
Sowia poczta
Wpisz się

Zapytała jasnowłosa Krukonka. Po chwili ręka Hermiony znowu wystrzeliła do góry.

- Według legendy – zaczęła Hermiona, która zobaczyła tylko, że profesor Farel kiwnął głową – Od zarania ludzkości, najpotężniejsze stworzenia magiczne, nazywane.

To otrzymujesz upomnienia od profesora Snape’a – Dumbledore uśmiechnął się – usiądź. Zjesz coś? Rano dostałem dostawę wyśmienitych czekolad z miodowego królestwa, poczęstujesz się?

Harry zaskoczony był taką reakcją. Spodziewał się negatywnej reakcji.

Tomiga Blog

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga’Hoole Wymiana dysku w PS3