O czym chcesz poczytać na blogach?

Lawenda

Każdy z nas ma drugie Ja - Onet.pl Blog


Lawenda ma szerokie zastosowanie, jako przyprawa do potraw (w  kuchni). Nie bez przyczyny ta krewniaczka mięty
wchodzi w skład „ziół prowansalskich” Kwiaty i liście lawendy najlepiej wykorzystywać świeże, natomiast pączki i łodygi - stosować suszone. Warto przystosowaniu lawendy pamiętać o dwóch regułach. 

1 -  używać jej z umiarem, ponieważ zastosowanie zbyt dużej ilości potrawa będzie smakowała jak perfumy  Inhalacje  - do 0,5  litra  gorącej wody dodać  10-15 kropli olejku lawendowego a następnie wdychać opary przez około 10 minut. Z lawendy można przygotować cukier lawendowy i wykorzystywać go do własnych wypieków, deserów i słodzenia napojów. Świeża lub suszona lawenda  nadaje się do aromatyzowania dań z grilla. Można jej.

Poradnik ogrodniczy

Kwitnąca lawenda

Lawenda to nie tylko pięknie kwitnąca bylina i ozdoba ogrodu, ale również roślina lecznicza o działaniu uspokajającym i rozkurczowym

Olejek lawendowy jest składnikiem wielu perfum i płynów do kąpieli. Lawenda jest przyrządzana jako napary i herbatki.

Lawenda w ogrodzie może być stosowana na obwódki, na skalniaki lub w aranżacji z kontrastującymi kolorami innych kwiatów. Potrafi sobie poradzić nawet w warunkach ekstremalnych, a więc na rabatach z najgorszą ziemią. Jest rośliną dla leniwych ogrodników.

Kochajmy Ogrody

 

19:21, kochajmyogrody
Link Dodaj komentarz »
Kochajmy Ogrody
Lavandula angustifolia

 

Lawenda wąskolistna
Lavandula angustifolia
Lawenda wąskolistna (inne nazwy polskie: Lawenda lekarska, Lawenda prawdziwa)
łac.: Lavandula angustifolia Mill., syn.: Lavandula vera, Lavandula officinalis
Rodzina: Jasnowate – Lamiaceae,
Lawenda wąskolistna najprawdopodobniej pochodzi z obszaru dawnej Persji oraz z Wysp Kanaryjskich. Została przeniesiona z Grecji około VI wieku p.n.e. na wybrzeże Francji w rejon Marsylii a później do Hiszpanii oraz do Włoch. Obecnie lawenda rośnie we wszystkich krajach śródziemnomorskich oraz w Anglii i w Bułgarii. Najwyższej klasy gatunki lawendy pochodzą z upraw występujących we Włoszech na terenie Prowansji. Lawendę wąskolistną z powodzeniem można uprawiać także w Polsce.

AnShy - Onet.pl Blog

Jest godzina ? Przecież i tak się nie dowiem. Będę wiedzieć dopiero, gdy Margot zawoła na śniadanie, obiad, kolację, czy kiedy przyniesie podwieczorek.

A więc zostaje mi tylko puste tyk, tyk, tyk.

Lawenda wyprostowała się i wodząc palcem po meblach odszukała łóżko.

Tak smutno, tak cicho. Myślała.

W dzień taki jak dziś nic się nie działo. Pogoda ta co zwykle bo czymze mogłaby się wyróżniać ? Odmianą jest tylko deszcz. Deszcz, który słychać.

Żadnej innej pogody nie słychać.

Może grad, ale on wystepował rzadko, za rzadko.

A może snieg? Czuć go.

Co można było poczyć i usłyszeć, Lawenda przyjmowała jak dar płynący z nieba. Dziewczyna nic więcej zrobić nie mogła. Nie widziała. 

Ślepota dotknęła ją w szóstym roku życia.. jak wiele mogła stamtąd spamiętać ? Cóż, trochę mogła.

Następnie tylko leczenie.

A teraz czekała. Czekała na dwudzieste urodziny.

To wtedy właśnie miał nastąpić zwrot akcji w jej omdłym życiu.

Wierzyła w to. Wierzyła, że przejdzie operację, która przywróci jej dawne życie. Przecież to 21 wiek. Jak mogła tak długo zwlekać ? Tak, wmawiała sobie, że zwleka, choć powodem prawdziwym był odpowiedni bezpieczny wiek oraz brak funduszy.