O czym chcesz poczytać na blogach?

Lanie wosku

Kraina Marzeń - Onet.pl Blog

Poczeka na spełnienie się marzenia które jest zawarte w pierwszej zapisanej karteczce która wypłynie. 

4).Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą na Andrzejki jest lanie wosku. Symboliczny klucz i wosk przelany przez niego otwiera wszystkie sekrety i tajemnice naszego życia .

Początkowo lano ołów ale ze względu na to iż ciężko się go leje zastąpiono go z czasem woskiem..
Wróżby z wosku.

**ELLO** - Onet.pl Blog

Świętego Andrzeja (czyli wieczór i noc z 29 na 30 listopada) stał się przede wszystkim zabawą zarówno dziewcząt i chłopców.
Obecnie w najciekawszych wróżbach andrzejkowych chętnie biorą udział wszyscy, niezależnie od płci, wieku i stanu cywilnego.

Lanie wosku

Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą jest nadal lanie wosku.
Dawniej lano ołów (szczególnie ceniony był ten ze starych okiennic kościelnych), ale wosk jest znacznie bardziej wygodny w użyciu.
Ołów symbolizował trwały związek, nierozerwalne połączenie. Wosk był kiedyś bardziej cenny niż teraz. Pochodził przecież od pszczół, świętych stworzeń, a świece lane z wosku uświetniały kościelne i rodzinne uroczystości..Imię ukochanej osoby, należy zapytać pierwszego przypadkowo spotkanego mężczyznę (dla kobiet) lub kobietę (dla mężczyzn), jakie nosi imię. Takie imię będzie też nosić przyszły partner.

Na górę

Woda i inne płyny

Zrób małe łódeczki z łupin orzechów, skorupek jaj, tekturek lub deseczek odlanych z wosku. Przytwierdź do nich małe świeczki (najlepiej nadają się te do tortów urodzinowych), po jednym dla każdego uczestnika wróżby. Każda łódeczka powinna być podpisana w widocznym miejscu. Jeśli stateczki dziewczyny i chłopaka się spotkały, mogą stać się parą. Jeśli świeczka zgasła, źle to wróżyło obecnej miłości.

Można tez wywróżyć,.

Notatki z Kociewia - Onet.pl Blog

Chwilę Kociewiaków w przyszłość. Wierzono, że wróżby, którym poddawano się tej nocy spełnią się niechybnie w przyszłym roku. Zwyczaje andrzejkowe przetrwały w nieco zmienionej formie do dnia dzisiejszego. Wciąż aktualny jest pęd ku nieznanemu ciągnący za sobą chęć poznania tego, co los ma w zanadrzu. Najpopularniejszą wróżbą, która przetrwała do dziś jest oczywiście lanie wosku.

  

Język wosku zwykle opowiadał zebranym to, co może niebawem się wydarzyć w ich życiu. Jeśli  dzień andrzejkowy przypadał przed pierwszą niedzielą Adwentu, obchodzono go wyjątkowo głośno i hucznie.Dominowały wróżby mające na celu przepowiedzenie.


Ze Świętem Zmarłych wiąże się dawny zwyczaj robienia kwiatów z papieru, obecny w moich rodzinnych stronach jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku, praktykowany w wielu regionach kraju. Kwiaty wykonane z barwnej bibułki,  mocowane na giętkim druciku, zwykle hartowano w płynnym wosku. Po zastygnięciu wosk nadawał kwiatu kształt, połysk i trwałość.Tak wykonany kwiatek z papieru był odporny na warunki atmosferyczne, co czyniło go szczególnie wdzięcznym materiałem przy wyplataniu girland i wieńców zdobiących  przydrożne Boże Męki i kapliczki.

Wieńce wyplatane z gałązek świerkowych, lub mchu,.

Przyjaciółki na zawsze - Onet.pl Blog

Niektóre ze sposobów wymagają dużego samozaparcia. A oto jeden z najoryginalniejszych: jeśli chcesz ujrzeć we śnie przeznaczonego Ci ukochanego, cały dzień pościj i nie pij wody. Tuż przed położeniem się do łóżka zjedz piekielnie słonego śledzia. Taka wyszukana kolacja na pewno wywoła sen o wodzie, a mężczyzna, który poda ci w nim napój, będzie ci przeznaczony..... Lanie Wosku Jednym z najpopularniejszych zwyczajów nieustannie kojarzącym się z wieczorem andrzejkowym jest lanie wosku. Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia bowiem nawiązywanie kontaktu z zaświatami, a tylko dobre duchy przodków mogą odsłonić przyszłość. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy.

Smużki

Drużyna z pomocą 106 ŁDH.

 Nasz zastęp wraz z drugorocznym zastępem Darniówek zajmował się kawiarenką. Sprzedawałyśmy ciasta, bułki, chipsy, napoje i ciasteczka, które wszystkim smakowały. Byłśmy przebrane w upiorne stroje, ponieważ tematyką były ruiny zamku.

 Harcerki z innych zastępów prowadziły wiele wróżb, między innymi: lanie wosku, wróżenie z ręki i z kart, sennik, atramentowe kleksy i wiele innych.

Wszystkim uczestnikom udzielił się nasz entuzjazm i cała szkoła huczała od śmiechów. Było bardzo nastrojowo i wszystkim się podobało.

                A teraz trochę o świętym Andrzeju:

Andrzejki - Dzień Świętego Andrzeja.

Blog fajnaKlasa

Przebijanie serduszka!                                                              Lanie wosku!                                    

        

Komentarzy: 14 2007-11-18 Już 29 listopada  są ANDRZEJKI!!
Mam dla was kilka propozycji wróżb np.:Lanie Wosku

Roztop wosk w małym naczyniu i lej na wodę przez ucho od klucza. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia bowiem nawiązywanie kontaktu z zaświatami, a tylko dobre duchy przodków mogą odsłonić przyszłość. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale gdy obejrzysz jego cień na ścianie, łatwiej dopatrzysz się zarysu. Gdy puścisz wodze.