O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Krzyżacy

wawel - Onet.pl Blog

Tego też powodu poczyniono przygotowania w obozie na tzw. wszelki wypadek. Wysłano rozstawne konie na drogę w stronę Działdowa, aby w razie niepowodzenia umożliwić królowi szybkie oddalenie się z zagrożonego terenu. Do obozu, w którym schroniło się duchowieństwo, udał się towarzyszący dotąd królowi podkanclerzy Królestwa, Mikołaj Trąba, najbliższy, obok Witolda, królewski współpracownik.

                Tymczasem Krzyżacy także ustawili swój szyk bojowy, jednak ze znaczną różnicą, albowiem wielki mistrz wraz z towarzyszącymi mu chorągwiami wielką i małą prowadził bezpośrednio swoje oddziały do walki. Po stronie polsko-litewskiej dowodzącym w walce był wielki książę litewski Witold. Bitwa pełna była dramatycznych momentów, zmian kolei losu zmagających się stron. Warto wyróżnić kilka takich momentów.

               

dawid blog

Nie chcieli jednak odesłać towarzyszących im krzyżackich knechtów. Jurand zaatakował ich zatem i zabił knechtów pan Majneger zginął, de Bergow zaś został uwięziony przez Polaków. Gość domagają się od księcia Janusza ukarania pana na Spychowie. Skargę popierają Hugo de Danveld i Zygfryd de Lowe. Książę nie zamierza spełnić tych żądań, tym bardziej, że to Niemcy najechali ziemie Juranda. Pogróżki Krzyżaków nie odnoszą skutku, potajemnie planują oni zatem zemstę. Hugo wpada na pomysł porwania Danusi, ukochanej córki Juranda, i podstępnego zwabienia rycerza do Szczytna.
XXIII
Pan de Fourcy z czterema Krzyżakami powraca do Szczytna. W drodze dochodzi do wniosku, że Krzyżacy planują - wbrew deklaracjom - zgładzić nie tylko ojca, ale również i córkę. Chcąc zapobiec temu haniebnemu postępkowi, który jest sprzeczny z honorem rycerskim, ostrzega towarzyszy, że doniesie o zdradzie księciu mazowieckiemu. Krzyżacy mordują podstępnie pana de Fourcy i zamierzają zrzucić odpowiedzialność na księcia Janusza. Chwilę później jednak dogania ich Hlawa, który niesie czterem rycerzom wyzwanie na pojedynek, przesłane przez Zbyszka. Pachołek - widząc trupa - ma się na baczności i udaje mu się bezpiecznie wrócić. Mordercy zaś postanawiają zrzucić winę za śmierć pana de Fourcy na Zbyszkowego giermka.
XXIV
Hlawa donosi o tym, co widział,.

Entropia Chaosu

Krzyżakom szerokie perspektywy, których głównym celem było stworzenie na uzyskanych i podbitych w przyszłości ziemiach niezależnego państwa zakonnego. W mniemaniu nieświadomego wydarzeń w Siedmiogrodzie księcia mazowieckiego nadane i zdobyte terytoria podlegać miały jego władzy. Konrad nie zdawał sobie także sprawy z tego, że nawracanie pogan było dla Krzyżaków sprawą podrzędną i - jak się później okazało - zaniedbywaną. Świadczył o tym najlepiej ich stosunek do podbitych Prusów, wśród których jeszcze w XVI w., mimo ponad dwustu lat należenia do państwa zakonnego, utrzymywało się pogaństwo.
Dopiero w 1231 r. rozpoczęli Krzyżacy stawiać pierwsze kroki zbrojne, skierowane przeciw Prusom. Zajęli wówczas trzy gródki należące do nawróconego wcześniej szlachcica Pipina, który powrócił następnie do pogaństwa. Wydarto mu wnętrzności i przybito koniec jelita do pnia dębu. Torturowany musiał biegać wokół drzewa aż do wyzionięcia ducha. Tym potwornym czynem i zagrabieniem dóbr ofiary rozpoczął Zakon Krzyżacki zbożne dzieło chrystianizacji Prus albo raczej realizowanie podboju ziem pogańskich, a następnie również i chrześcijańskich, głownie polskich. Towarzyszyły tym podbojom niesłychane zbrodnie i gwałty, uprawiane przez cały czas istnienia Zakonu.

TAOISTYCZNA RZECZPOSPOLITA

Malbork. Jak mogli być tak zuchwali? Czemu nie wojowali nieudolnie a gnuśnie? Jak śmieli zaatakować samo sanktuarium technokracji?

Od ledwo nieprzegranej bitwy pod Płowcami do Zielonego Lasu, pod którym rozegrała się znana nam wszystkim batalia grunwaldzka, dzielą nas lata świetlne. Od europejskiej nieudolności, gnuśności i bezradności, do przejęcia inicjatywy strategicznej i operacyjnej, inteligentnego zamiaru, determinacji i precyzji wykonania. W ścisłej tajemnicy zbudowano drewniany most pontonowy na Wiśle w rejonie Czerwińska i przeprawiono tamtędy trzon armii: Małopolan i posiłki z Mołdawii i Rusi Czerwonej. Zaskoczeni kierunkiem ofensywy Krzyżacy w pośpiechu ściągnęli swoje główne siły aż z Pomorza. Gdy Jagiełło się zorientował, że Krzyżacy stoją pod Kurzętnikiem na dogodnej pozycji obronnej, jego armia na trzy dni dosłownie „zniknęła” z radarów wroga. Wielki mistrz nie wiedział gdzie wojsko jagiellońskie się znajduje! Jedynie intuicja mu podpowiadała, że król Polski spróbuje obejść pozycje krzyżackie od wschodu; dlatego przymuszony okolicznościami zastąpił Jagielle drogę pod Grunwaldem, 15 lipca 1410 roku, w dzień Rozesłania Apostołów. Tu doszło do pierwszej – jak mówią niektórzy – w dziejach Polski bitwy z Unią Europejską. Krzyżacy bowiem przyprowadzili ze sobą posiłki z całej zachodniej.

KrzyżakPozytywnie

Stanowił znakomity punkt wyjścia dla przyszłej krucjaty.
Zaś książęta polscy na początku XIII w. prowadzili akcję chrystianizacyjną na terenach Prus w latach 1222-1223, przewodził jej opat Zakonu Cystersów w Łeknie i zakon rycerski Braci Dobrzyńskich. Działania te nie przyniosły jednak spodziewanych efektów.
     W 1226 r. książę Konrad Mazowiecki za namową biskupa Chrystiana i Jadwigi Śląskiej sprowadził Krzyżaków do Polski, przyznając im w dzierżawę ziemię chełmińską. Ich przybycie w 1230 r. miało na celu chrystianizację pogańskich Prusów, podbój ich ziem i przyłączenie tych terenów do Polski. Jednakże Krzyżacy zamierzali zbudować nad Bałtykiem własne państwo, co poprzednio nie udało się w Siedmiogrodzie.
     Od 1230 rozpoczęli systematyczny podbój Prus wzdłuż dolnego biegu Wisły i brzegów Zalewu Wiślanego. Na zdobytych ziemiach budowali zamki, które obsadzali stałą załogą. Pozwalało im to kontrolować przyległe tereny.
     W 1308 r. margrabia brandenburski najechał na Pomorze i rozpoczął oblężenie Gdańska. Władysław Łokietek (zajęty w Małopolsce) nie mogąc z nimi walczyć, wezwał na pomoc Krzyżaków. Ci odparli Brandenburczyków, ale opanowali Gdańsk, urządzając rzeź jego.

zuzanna-von-jungingen Zuzanna von Jungingen

XXVII

Obudziłam się ponownie o świcie. Wielkiego mistrza już przy mnie nie było. Nocy nie przespałam z powodu pogody. O czwartej nad ranem wichura trochę się uspokoiła i deszcz przestał lać, ale nadal mocno wiało. Czułam się strasznie zdenerwowana jak część koni w tym obozie, w końcu to dzień bitwy. Pamiętam jak knechci chcieli mnie zabić… już mieli wbić miecz w mój bok, gdy powstrzymał ich wielki mistrz. Nie zapomnę nigdy tej chwili...
Na horyzoncie widać było czerwone łuny wschodzącego słońca. Wstrząsnęłam białą grzywą, zarżałam i schyliłam się po kęs trawy.
Jaskier spał. Ja skłoniłam głowę przed ledwo co widocznym jeszcze słońcem. Krzyżacy już dawno omawiali przebieg bitwy. Zapowiadało się na upalny dzień. Wytarzałam się w mokrej od rosy trawie.
Nastawiłam uszu gdyż ujrzałam mojego pana. Był w dość dziwnym humorze. Spojrzał mi w oczy. Ku mojemu zaskoczeniu stały w nich łzy! Odwzajemniłam jego poważne spojrzenie
- Niechaj dzieje się, co chce, ale mimo wszystko cieszę się, że miałam was za właściciela – szepnęłam.
Ulryk przejechał ręką po moim grzbiecie, spojrzał na kłąb i białą grzywę, po czym pogładził mnie po chrapach i odszedł. Westchnęłam i patrzyłam za nim współczującym wzrokiem. Czułam się dziwnie odpowiedzialna za tego człowieka…
Dostaliśmy sporo.

Krzyżacy streszczenie

Dance is my live ... - bloog.pl

Bardzo dużo xD Opowiem co działo się wczoraj i dzisiaj :)
Wczoraj : Wstałam przed 7 , ponieważ zmienił się plan jazdy autobusem i wyjeżdzamy o 7 :10 a nie 15 lub 20 .... Autobus czeka na nas obok CPN-u :) Jedziemy inną trasą ;) W szkole , jak to w szkole... Raz fajnie , raz głupio ;] Wczoraj na j.polskim Pani oddała kartkówki z lektury jaką są " Krzyżacy"... Dostałam 2/5 ;| Tulko trzy osoby otrzymały pozytywne oceny :) Bardzo im serdecznie gratuluję... Reszta klasy musiała streścić 10 rozdziałów tej "interesującej" lektury , a w tym JA xD Pomogła mi to zrobić Karolina , kórej bardzo dziękuję :* Podniosłam sobie ocene dzisiaj , ponieważ , gdy Pani pytała to dużo się zgłaszałam i dostałam +++ :P Po szkole miałam aerobik , na którym ćwiczyliśmy piramidy i Pani robiła nam foty . Jak mi Prześle na maila to wstawie :) Najlepsza była piramida w której brały udział wszystkie dziewczyny. Oczywiście "rozwalała" się przeze mnie , bo nie mogłam się utrzymać <lol2> No właśnie po szkole pisałam to streszczenie, wzięłam prysznic , obejrzałam 39 i pół i Kube Wojewódzkiego i poszłam spać :)
Dzisiaj :
Nareszcie długi weekend ;P W szkole byłam jak zwykle do 15 :) Byłam na zawodach pdst. w piłce nożnej chłopaków... Niektórzy mnie wkurzali... Nie tylko mnie ... Było lanie wodą , brudzenie jakimś brudnym lodem itp. Ola została poszkodowała.

Cała ja xD Mój świat, przygody... i... sekrety xP - Onet.pl Blog

sobie tam jeszcze życzysz (ale nie życz sobie

Justynki, bo ona w Kielcach xD) =**

 

^^^ To dla Arkq =*

 

Nom, życznia złożone ;D

Więc teraz normalna notka ;D

 

Krzyżacy przeczytani ;P

Ferie skończone ;P

Ale wpadłam na genialny pomysł ;D

Otóż... Ktoś ma teraz ferie <diabeł>

Olciu... Może namówimy Krzyśka, żeby chodził

za nas do szkoły, a my na ferie? ;D

Bo nic ciekawszego w lodówce nie

było, no i chwilę siedziałyśmy

na necie i ściągałyśmy piosenkę

DeSu "Anioł z Bogiem", bo się

Agusi podoba ;))

Odprowadziłam ją na przystanek,

a potem czytałam Krzyżaków ;D

Skończyłam 1 tom ;P

Kilka esków z Anią =**

No, a teraz na gadu xD

A co do filmu to był fajny ;D

Taki al'a romantic xD

Czyli musiał mi się podobać xPP

Lubię takie filmy...

;d

Brawooo xD

No, aale co tam ;D

Jest dobrze ;D

Przeczytam ;D

zmobilizuję się i przeczytam ;D

Dobrze, że jest chociaż wątek miłosny xPP

Co by było gdyby nie było? ;>>

Chyba streszczenie xDD

 

Okey xD Nie mam pomysłu co jeszcze

mogę napisać? ;D

Chybaaa nic ;D

 

Kiss for all :****

 

  

TyGrYsEcZeK