O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Kozacy

Tomasz Wala "Tupack" Opalenica |Fakty i mity, Antyklerykalizm, racjonalizm, ateizm, relatywizm! Sterem, żeglarzem, okrętem...

Zróżnicowany. Gdzieś ktoś wypije kwas chlebowy (polecam!), gdzieś ktoś zatańczy przy ukraińskim ska. W innym dniu ktoś wysłucha chóru kameralnego w auli UAM. A jako zwieńczenie wszyscy pójdą na jarmark na starym rynku w Poznaniu. Taką mam nadzieję. Mnóstwo atrakcji. Ja sam będę tam wolontariuszem i mam nadzieję, że choć troszkę pomogę w dogadaniu się niektórych rzemieślników ukraińskich z Polakami. :)


A teraz trochę kultury w nieco innym, bardziej butnym i... kozackim wydaniu.


Otóż gdzieś w latach 1675 - 1680 na odpowiedź sułtana Mehmeda IV kozacy odpowiedzieli w niezwykle ciekawy sposób.


List Mehmeda:


Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, zaporoskim Kozakom, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się.

Życie, Muzyka, SeX... Katusze

Historia stosunków polsko-rosyjskich

 

 

Wyobraźmy sobie, że przystało znaleźć się nam w latach 1648-1690 (tzw. Trudne półwiecze). Fiasko planów wojennych Władysława IV wywołało wzrost napięcia na Zaporożu. Sytuacja ta zostaje wykorzystana przez nijakiego Bogdana Chmielnickiego(pisarz wojsk zaporoskich). Wszystko rozgrywa się na naszych oczach widzimy, jak pokrzywdzony pisarz przez urzędnika Koniecpolskich, podstarościego z Czehrynia, nie zyskawszy sprawiedliwości w RP udał się na Sicz gdzie przekonywał starszyznę kozacką do wystąpienia przeciw nam (czyt. magnatom kresowym). Oczywiście z góry wiemy, że plan Chmielnickiego wypali gdyż konflikt religijny między katolikami, a prawosławiem oraz narastanie różnic etniczno-społecznych pomiędzy polska lub spolszczoną szlachtą, a ruską ludnością był dostrzegalny gołym okiem, zostajemy usadzeni bowiem w dość niedogodnym czasie i miejscu…   
Chmielnicki wchodzi w sojusz z Tatarami krymskimi. Wraz z nastaniem pierwszych dni wiosny w 1648r. wyrusza z Siczy na wojska koronne. W dwóch bitwach (nad Żółtymi Wodami i pod Korsuniem) wojska kozacko-tatarskie niszczą naszą.

O męskim obuwiu

Komentarzy: 0 Idealne buty na zimową porę roku 2011-10-03 Zimowe obuwie męskie powinno być dostosowane do męskich potrzeb. Przede wszystkim powinno być ciepłe, choć nie zawsze mocno ocieplone. Stopy męskie są dość odporne na zimno i przede wszystkim więcej wydzielają ciepła, niż stopy damskie, dlatego mężczyźni jeśli nie ma dużych mrozów nie chodzą w mocno ocieplonych kozakach. Niektórzy w ogóle nie preferują chodzenia w kozakach, a zimą stawiają na lżejsze obuwie. Dlatego właśnie ogromną popularnością cieszą się wśród panów trapery. Początkowo przeznaczone do górskich wędrówek, wielkim krokiem wkroczyły na salony i stały się bardzo modne. Panowie chwalą je sobie przede wszystkim dlatego, że są one wygodne, wytrzymałe, zapobiegają poślizgowi na lodzie czy ubitym śniegu i dobrze się prezentują. Trapery oczywiście różnią się między sobą. Na rynku męskiego obuwia znajdziemy trapery ocieplane i te nieocieplane. Jeżeli szykuje.

Bo góry moga ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość Moja nie odstąpi od Ciebie mówi Pan, który ma litość nad Tobą - Onet.pl Blog

I Polesia. Nawrócił wielu prawosławnych. Jego gorliwość, którą określa nadany mu przydomek "łowca dusz - duszochwat", była powodem wrogości ortodoksów. W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. Pińsk jako miasto pogranicza Rusi i prawosławia był w tamtym okresie często miejscem walk i zatargów. Zniszczony w roku 1648, odbity przez wojska polskie, w roku 1655 zostaje ponownie zajęty przez wojska carskie, które wśród ludności miejscowej urządziły rzeź. W roku 1657 Pińsk jest w rękach polskich i jezuici mogą wrócić tu do normalnej pracy. Ale jeszcze w tym samym roku wkracza Kozacy ponownie najeżdżają Polskę. W maju roku 1657 Pińsk zajmuje oddział kozacki pod dowództwem Jana Lichego. Najbardziej zagrożeni jezuici: Maffon i Bobola opuszczają miasto i chronią się ucieczką. Muszą kryć się po okolicznych wioskach. Dnia 15 maja o. Maffon zostaje ujęty w Horodcu przez oddział Zielenieckiego i Popeńki i na miejscu ponosi śmierć męczeńską. Andrzej Bobola schronił się do Janowa, odległego od Pińska około 30 kilometrów. Stamtąd udał się do wsi Peredił. 16 maja do Janowa wpadły oddziały i zaczęły mordować Polaków i Żydów. Wypytywano, gdzie jest o. Andrzej. Na wiadomość, że jest.

wytwory - bloog.pl

Z Czerwonkiem historia była następująca:

Czerwonek Nie-Pospolity
Na Wytwora składa się:
kordonek, szklane kolraliki - dwa rodzaje, posrebrzana zawieszka
Stworzony przy użyciu Czarodziejskiej Różdżki, czyli Szydełka.
Wzrost Wytwora bez bigla: 3,5cm


Czerwonek miał ważne zadnie - miał zakumplować się z Czerwonymi Kozakami. Zapoznawczy wieczór miał nastąpić 31 grudnia 2008 roku. Niestety miał opory.
 - Wcale nie jestem lekki i miękki jak inne Kolczyki. Nigdzie nie idę. - oznajmił i czmychnął na półkę z książkami. - Poza tym ja nie lubię tych Kozaków. Wiadomo, że z Kozakami nigdy nic nie wiadomo! - i za nic nie chciał wyjść zza drugiego tomu "Władcy Pierścieni". Cóż, trzeba było coś na to zaradzić.
- A jak nie będziesz musiał iść sam to pójdziesz? - próbowałam ratować sytuację.
- Zależy z kim. - odparł Czerwonek. Usiadł na brzegu półki i majtał nóżkami. - Bo z byle kim to nie idę. Nie.

Kozacy 2

Miłość jest jak wiatr, raz silniejsza, a raz słabsza... czyli Lily Evans i jej miłośc życia - Onet.pl Blog

Blogi...
 Nieprofesjonalne oceny opowiadań
 Dodatki..konkursy..sandry
1
 Llillianne Evans


11 marca 2009
Sorry

NAZYWA MNIE "GŁĄBEM " I "GŁUPIĄ IDOTKĄ" PISZE JAK CHCE A JEŚLI SIĘ KOMUŚ NIE PODOBA TO INSTRUKCJA U GÓRY  ^   MAM W DU**E  ŻE WAM SIĘ TO NIE PODOBA ( TO DO ANONIMÓW) . I JESZCZE JEDNO JAK JESTEŚCIE TAKIMI KOZAKAMI I TAK KOMENTUJECIE TO WEŚCIE PODAJCIE SWÓJ ADRES BLOGA A NIE PODPISUJCIE SIĘ "Blesgf " .NIE SKASUJE TEGO KOMENTARZA NIECH KAŻDY WIE JAK TEN KTOŚ JEST GŁÓPI. 

Ps.: Jeśli jesteś z bloga którego znam napisz ( do "blesgfl") .

DZIĘKUJE MAM NADZIEJE ŻE SIĘ OPAMIĘTACIE.

"Ja, Kornel i cała reszta", czyli książka (opowiadanie jak kto woli) jak najbardziej własnego autorstwa - Onet.pl Blog

Że Donat posiada rozległą wiedzą na wiele tematów, ale nie bardzo chce się nią podzielić, gdy zachodzi potrzeba np. rozwiązania jakiegoś durnego zadania z fizyki. Mimo wszystko jest trochę oderwany od rzeczywistości, często sprawia wrażenie nieobecnego duchem przy stole i już przestało mnie to zadziwiać, gdy w środku lata wychodzi na dwór w kozakach oraz w hawajskiej koszuli. Jeśli kogoś by to interesowało na koniec 1 kl LO, znowu okazał się być najlepszym uczniem w szkole uzyskując średnią 5.70 i laury w przeróżnych konkursach.

Zbulwersowani tą niesprawiedliwością stworzyliśmy specjalną listę skarg na Donata i Malwinę. Według „Listy Kornela i Łucji Krzemińskich” (w sumie było po 20 skarg na każdego z wymienionego powyżej), osoby te były faworyzowane przez obydwoje rodziców. Mogły robić co chciały i gdzie chciały.

Np.Malwina mogła wchodzić o każdej porze dnia i nocy do pokoi bez wcześniejszej.

GokuSek blog!

Na bolca!", "A zakisi pani?!". "Jak się zachodzi w ciąże?!" itp. (ona to słyszy lecz nic nie odpowiada, pozostały wyżej wymienione rzeczy są robione "za jej plecami") I ma tym właśnie moja inwencja twórcza się zastanawia - DLACZEGO ONI TO ROBIA??? Dla mnie ta nauczycielka jest całkiem spoko, tylko że tacy kozacy psyją całą lekcję i klimę w naszej klasie, przez co całe lekcje tylko piszemy :/ Ja ich nie rozumię.... oni zamiast jej pomóc (gdyż jest początkującym nauczycielem) to to wykorzystują robią jej maksymalnie na zlość.... Ja jej bardzo serdecznie współczuje.... Więc sprawę zostawim otwartą, nie zamkniętą, gdyż na.


I co - Jak wam się podobają nasze pieski?Jeszcze o jednym zapomiałem (mnie ważnym święcie...): To jest pierwszy Notka/Post mojego Bloga, to takie zarazem jego otwarcie.... ale jak już wcześniej powiedzialem to takie mniej ważne wydarzenie...