O czym chcesz poczytać na blogach?

Kosmogonia

nie ma etyki bez estetyki, nie ma estetyki bez erotyki

Kojarzy nam się ze świętym Piotrem. To samo świątobliwe ułożenie dłoni odnajdujemy u El Greca, a ciemne spojrzenie smutnawych oczu - u Rubensa. Wielowiekowa tradycja iluminacji Apostoła spełnia się na marszałkowskim stołku, gdy święty Jurek wznosi oczy ku niebu (polecamy transmisje TVN24).

Oglądając telewizję można ostatnio często natrafić na pewnego magistra prawa, który urządza konferencje prasowe na tle kaloryfera. Przyglądając się pozie pana ministra Ziobry przychodzą nam na myśl akty męskie pędzla Raphaela, znamy to ciepło bijące z urodziwej twarzy, to zastroskane spojrzenie. Gdy minister milknie na chwilę, podobieństwo staje się uderzające.

W kosmogonii IV RP nie może zabraknąć wyspy wieczne szczęśliwej, toruńskiej Arkadii, dokąd współczesny Parys - Rydzyk porywa piękną Helenę - Annę Sobecką. Mit ulega zakłóceniu, Troja odnajduje się bowiem w Londynie, zdobytym bez walki przez dwustutysięczną armię polskich Achajów. Jednak dzielni wojownicy nie chcą wcale wracać do ojczyzny, choć na przeszkodzie nie stoi już żaden rozgniewany Posejdon!...

W pośle Edgarze Gosiewskim widzimy chromego Hefajsta, potłuczonego przez ojca boskiego rzemieślnika i dostarczyciela broni. A działa trzeba dziś wytaczać najcięższe - do skruszenia pozostały mury Babilonu - Agory, w którym rezyduje semicki książę Nabuchodonozor o stu imionach,.

Witaj Wędrowcze w krainie Białej Wilczycy

 
  
Na dobry początek

"Światy zaginione! Co jest kosmogonia?
.....................................
Nie wiem, ani też zgadnę. Likantropię
Pojmuję. Człowiek, choć bez przekształcenia
W wilka, dla mordu, lada kiedy się zmienia."


Mimo słów poety kocham wilki. a w ludzi wierzę.


biala-wilczyca 2003-09-09 12:57:25
skomentuj (3)
Na pocieszenie


Wróciłam z urlopu w poniedziałek i od razu wiedziałam iż humor załamie sie gdzieś pod koniec tygodnia.
Stało się- we środę, więc kupiłam se na pocieszenie film na DVD.
Finansowo.

Błędy Lema

Obecny szef ma doktorat z fizyki, a jest profesorem chemii, przy czym zawsze mówi o sobie jako o fizyku.

 • bledylema Says:

  Myślę, że zdecydowanie ma tu miejsce a).

  Tak jak pisał Jurgi, “matematyczność” Hogartha jest centralna dla książki, jest też wielokrotnie podkreślona i wyeksponowana.

  Owszem, Hogarth czyni wycieczki na tereny nauk strikciej przyrodniczych, w tym kosmogonii (a więc fizyki) – w ramach współpracy z Hayakawą. Ale sam pisze, że tylko (cyt. z pamięci) plótł “matematyczne kosze na gąsiory, w które Hayakawa lał młode wino”. Podobnie współpraca z Prothero nad Trexem wyglądała tak, że Prothero z asystentem robili doświadczenia, a Hogarth siedział przy komputerze i konstruował matematykę teorii. Trochę jak fizyk-teoretyk – ale czy to wystarcza, by fizykiem go nazwać? Równie dobrze można by utrzymywać, że był antropologiem/socjologiem/psychologiem, skoro z Thornopem badał reguły (czy rozkład) zachowań w populacji ludzkiej – tyle, że “badał” je całkowicie matematycznie, co zresztą nie pomogło przyjęciu do.

 • Starożytny Egipt jest pełen tajemnic - Onet.pl Blog

  Ozyrys i Izyda Horus.Teraz rozpoczyna się istnienie w pełni ukształtowanego świata gdzie istnieje czas i historia. Ozyrys przejmuje od ojca władze nad światem i wszystko wydaje się powoli stabilizować. Ale Seth chcąc zlikwidować brata i samemu zająć tron zabija Ozyrysa. Tak powstają śmierć i zaświaty.
   

   No krótko i treściwie. Można by więcej napisać ale ja oparłam się na klasycznej kosmogonii Heliopolotańskiej. Istnieją jeszcze doktryny z Teb, Mamfis i Hermopolis ale są zdecydowanie bardziej skomplikowane.
    
  LOcia (16:37)
  3 Widać, że można na was liczyć !!!