O czym chcesz poczytać na blogach?

Kościół mariacki

Krakowska sielanka!

Krakowa, a także największym rynkiem w Europie. Ma kształt kwadratu o boku wynoszącym około 200 m.

Na Rynku Głównym i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki Krakowa, takie jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha czy Wieża Ratuszowa.

Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich.

OD MARTA Z MILOSCI ! | (Kocham życie) – Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.

Wesele zostało upamiętnione w dramacie Stanisława Wyspiańskiego). Pozostałe kaplice i ołtarze także są interesujące – w końcu zamożni radcy i mieszczanie krakowscy musieli pokazać, że ich świątynia jest godna stolicy Królestwa Polskiego.

Po wyjściu z kościoła trzeba koniecznie zatrzymać się na placu Mariackim, by wysłuchać hejnału. Ta zaczarowana melodia, którą co godzinę wygrywają czuwający tam dzień i noc strażnicy, nagle się urywa. Wedle tradycji w 1241 r. strażnik zauważył Tatarów, podchodzących pod Kraków i gdy zaczął grać na alarm, jedna z tatarskich strzał ugodziła go w gardło – melodia.

1898 r., w stulecie urodzin wieszcza. Co ciekawe, poeta nigdy w Krakowie nie był, a teraz tak zżył się z miastem, że obsiadają go nie tylko gołębie, ale także mieszkańcy, którzy zgodnie z niepisaną tradycją, chętnie umawiają się “pod Adasiem”. Nieopodal swoją skromnością wyróżnia się niewielki, biały kościółek pw. św. Wojciecha. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Krakowie, datowana na X w. (wcześniej znajdowało się tu pogańskie miejsce kultu). Wedle tradycji w miejscu, gdzie dzisiaj stoi świątynia, głosił kazania pierwszy patron Polski – św. Wojciech, zanim udał się do Prus. Na pocz. XVII w. kościół.

Zdjęcia zabytków Krakowa

 • Skocz do archiwum
 • Skocz do wyszukiwarki
 • Skocz do kategorii
 • Skocz do zakładek

Zdjęcia zabytków Krakowa

Wpisy

 • czwartek, 28 kwietnia 2011
  • Rynek647657

                              Rys.1 Kościół

  RSS

Opcje Bloxa

 • Wersja mobilna
 • Pisz blog
 • Dodaj blog „Zdjęcia zabytków Krakowa” do ulubionych

Najpiękniejsze miejsca w Polsce - Onet.pl Blog

O 1000 m, dzieli ponad 80-metrowa różnica wysokości. Położona nieopodal-w Kręgu-renesansowa siedziba Podewilsów z XVI-wieczną kaplicą należy do najciekawszych rezydencji na Pomorzu. Dalsza droga prowadzi przez Sławno do bogatego w zabytki Darłowa. W starannie odbudowanym zamku mieści się zasobne muzeum. XIV-wieczny kościół Mariacki z 60-metrową wieżą kusi nie byle jaką atrakcją-znajdują się tu trzy cenne sarkofagi książęce. Jednym z nich jest sarkofag księcia pomorskiego Eryka I, koronowanego w 1397 roku na króla Danii, a wkrótce potem także Szwecji i Norwegii. Podczas 43 lat panowania wdawał się nieustannie w awantury wojenne i.