O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Kościół

Kościoły i Cerkwie Drewniane - bloog.pl

komentarze (2) | dodaj komentarz

Klucz

piątek, 30 maja 2008 19:28

Woj. Opolskie

Przy kościele nie ma parkingu

Kościół kiedy tam byłem był otwarty - lubi po nim oprowadzać kościelny (dość ciekawa postać)

Kościół dość trudno znaleść (od strony Olszowej droga prowadzi przez las w lekkim wąwozie) 

Kościół stoi przy drodze

Ciekawy kościół

Kościół p.w. Świętej Elżbiety Turyngijskiej z 1748 r. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu barokowym. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią z lożą kolatorską na piętrze. Wieża kwadratowa konstrukcji słupowej od frontu. Zwieńczona ośmiobocznym, gontowym dachem namiotowym. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z drewnianą, ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną sześciobocznym, drewnianym hełmem stożkowym z latarnią. Chór muzyczny z prospektem organowym. Polichromia na stropie (warto wiedzieć żę w drugiej połowie XX wieku była zasłonięta drewnianą boazerią). Ambona z p. XVII w. z.

Kościółki Ziemi Rybnicko Wodzisławskiej

Są stropem płaskim z fasetą w tylnej części nawy - chór muzyczny wsparty na 4-ch profilowanych słupach.

Wystrój wnętrza - barokowy.

13:39, roj11
Link Dodaj komentarz »
Syrynia-Katowice

Drewniany kościół p.w. św. Michała w Syreni przeniesiony w 1938 r. do Parku Kościuszki w Katowicach.

W 1510 r. zbudowano w Syryni na nowo zrębowy kościół drewniany w miejscu starszego, wzniesionego już w 1305 r.z przyzwolenia księcia Przemysława raci borskiego jako kościół azylowy. Był wówczas filialnym kościołem parafii lubomskiej, który poświęcono św.Michałowi.

Kościół syryński jednym z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Posiada archaiczną konstrukcję· Zrąb budowli tworzą poziomo ułożone, ciosane okrąglaki łączone w węgłach na obłap z ostatkmi. Kwadratowe prezbiterium (orientowane) jest prosto zamknięte.
Do niego przylega większa nawa kwadratowa poprzedzona słupowymi kruchtami od zachodu i północy.
Dach siodłowy kryty gontem, o znacznych spadkach połaci, rczpięty jest osobno nad wyższą nawą i niższym prezbiterium.

W szczycie zachodnim nawy (od strony wejścia).pojawia się tzw. koszyczek (kozubek) jak w dawnych.

Radiopomostphoenix's Blog | Just another WordPress.com site

Do żydów

Tradycyjne nauczanie Kościoła odnośnie do żydów dotyczyło tzw. “tajemnicy
Izraela”, czyli odrzucenia przez naród wybrany Mesjasza – Jezusa Chrystusa,
zesłanego przez Boga na ziemię w celu odkupienia wszystkich grzechów
ludzkości. W teologii katolickiej doprowadzenie przez żydów do śmierci
Chrystusa (bogobójstwo) spowodowało zakończenie Starego Przymierza i
zesłanie na nich licznych kar ziemskich zapowiedzianych w Piśmie św. Św.
Meliton w II wieku pisał: “Chociaż Jego śmierć była zapowiedziana, jednakże
ich wina została zaciągnięta dobrowolnie”. Wraz z wygaśnięciem wybraństwa,
przeszło ono na rodzący się Kościół chrześcijański. W związku z tym celem
Kościoła było nawracanie żydów, by poprzez fakt przyjęcia chrztu i
sakramentów katolickich, poprzez włączenie ich w obręb Kościoła zmyli winę
ciążącą na nich za zabicie Jezusa Chrystusa. Bulla papieża św. Piusa V
głosiła: “Lud żydowski będąc na początku depozytariuszem słowa Bożego,
uczestnicząc w niebieskich tajemnicach i przewyższając w łasce i godności
inne ludy, później upadł ze swojej wywyższonej pozycji z powodu swojej
niewierności, jako że w okresie swojego rozkwitu niewdzięcznie i zdradziecko
skazał swojego Zbawiciela na niegodną i hańbiącą śmierć (…)”.

Ecclesia Nostra

sposobie, w jaki zbawcza łaska Boża — udzielana zawsze za pośrednictwem Chrystusa w Duchu Świętym i mająca tajemniczy związek z Kościołem — dociera do poszczególnych niechrześcijan, Sobór Watykański II ogranicza się do stwierdzenia, że Bóg udziela jej «wiadomymi tylko sobie drogami» 83. Teologia stara się pogłębić to zagadnienie. Należy popierać wysiłki teologii zmierzające w tym kierunku, ponieważ bez wątpienia pomagają one głębiej zrozumieć zbawczy plan Boży i drogi jego urzeczywistnienia. Jednak z tego co powyżej zostało przypomniane odnośnie do pośrednictwa Jezusa Chrystusa i do «szczególnej i jedynej w swoim rodzaju relacji» 84, jaką Kościół ma z Królestwem Bożym wśród ludzi — które w istocie jest Królestwem powszechnego Zbawiciela Jezusa Chrystusa — wynika jednoznacznie, że byłoby sprzeczne z wiarą katolicką postrzeganie Kościoła jako jednej z dróg zbawienia, istniejącej obok innych, to znaczy równolegle do innych religii, które miałyby uzupełniać Kościół, a nawet mieć zasadniczo taką samą jak on wartość, zmierzając co prawda tak jak on ku eschatologicznemu Królestwu Bożemu.

Z pewnością, różne tradycje religijne zawierają i ofiarowują elementy religijności, które pochodzą od Boga 85 i stanowią część tego, co «Duch Święty działa w sercach ludzi i w dziejach narodów, w.

POROZMAWIAJMY O PANU JEZUSIE CHRYSTUSIE! Napisz do: RLCh, Fabryczna 18, 98-400 Wieruszów, Polska

Pragnie przede wszystkim powodzenia, dobrobytu i wygodnego życia i antychryst potem jak już narzuci światu swój pokój, najprawdopodobniej uczyni wszystko, aby zapewnić ludziom jak największy dobrobyt, ażeby zyskać ich uległość. Być może przeprowadzi on wielkie reformy socjalne i osiągnie wyniki, do jakich nie udało się dojść dziś ludzkości.

Dusze ludzkie z natury pragną oddawać cześć istocie wyższej od siebie i po odrzuceniu Jezusa Chrystusa oddadzą się, z mistyczną wprost żarliwością antychrystowi i nazwą go swoim mesjaszem. Każda religia pragnie zdobyć świat. Tak zwany religijny świat, pragnie tej widocznej jedności, którą kiedyś stracił. Gdy Kościół zostanie zabrany i zastąpiony na ziemi przez wymuszony kult antychrysta, wtedy ta fałszywa jedność zatriumfuje w swojej pysze i zarozumiałości. Wszystkie fałszywe religie i kościoły zjednoczone w jakiejś jednej organizacji, utworzą fałszywą wspólnotę (bo tak jak jest prawdziwa wspólnota ciała Chrystusowego, musi powstać jej diabelska karykatura). Wtedy będzie na ziemi jeden naród, jedno państwo, jedna wiara, jeden kościół (dokładnie to, do czego dążyli faszyści). Tak więc jedność we wszystkim, a co za tym idzie bezpieczeństwo.

Słowo Boże tak mówi: “Gdy mówić będą: Pokój i bezpieczeństwo, wtedy przyjdzie na nich nagli zagłada, jak.

syzyf | e-blogi.pl

W szczegółach całe radio Wolna Europa i wiadomo było, jakie szumowiny w nim pracują, a przecież takich polskich agentów było i jest nie mało na całym śmiecie?

A tak przy okazji IPN to też same śmiecie i szumowiny.

W tym antyklerykalizmie najboleśniejsze jest dla kościoła to, że traci coraz większe rzesze młodzieży, dlatego organizowane pielgrzymki, różnego rodzaju zjazdy zaś jednak przede wszystkim inicjatywy w kierunku umieszczenia na świadectwach maturalnych przedmiotu religii oraz ubrania młodzieży w mundurki, czyli inaczej wprowadzenia rygoru bezwzględnego posłuszeństwa. Ale tego młodzież nie chce i mówi o etyce. Zresztą słusznie, bowiem to etyka uczy moralności a nie kościół. Ten raczej uczy nienawiści i antysemityzmu i pochwala głupotę.

Zatem kto wyprowadzał w latach osiemdziesiątych młodzież z kościołów i ze szkół na ulicę do burd? Kościół. Największe zasługi w tym względzie w Poznaniu mają dominikanie zwani przez poznaniaków białymi pingwinami. Nie wierzycie to zapytajcie rodziców. Wniosek, zatem jaki się stąd nasuwa? Tylko rodzice nauczą was moralności a etyka proces ten udoskonali a nie kościół. Do czego tak, więc w ogólności kościół jest nam potrzebny do brania mamony, szerzenia nieprawości i nienawiści? Jeśli tak, to rzeczywiście niech się na rzecz jego opodatkują ci, co w niego wierzą, a wówczas rzeczywisty obraz wiary w Polsce mieć.

BÓG, MIŁOŚĆ, AKCEPTACJA, MODLITWA - bloog.pl

Postchrzescijanska Europa


stała się rzeczywistością ostatnich pięćdziesięciu lat. Świadczy o tym nie tylko puste kościoły, nie tylko masowość rozwodów, czy emigracja ludzi ochrzczonych do grup niechrześcijańskich, ale i tolerowanie niewierzących duchownych, małżeństw homoseksualnych, a na co dzień pobłażanie ludzkim grzechom i głoszenie bonhoefferowskiej „taniej łaski” z ambon. „Łaska tania jest jak towar oddany za bezcen, przebaczenie z przeceny, pocieszenie z przeceny... Kościół nauczający o takiej łasce, przez samą naukę już w niej uczestniczy. W kościele tym świat znajduje tani płaszczyk dla swych grzechów, których nie żałuje i od których wcale nie pragnie się uwolnić... łaska tania stanowi usprawiedliwienie grzechu, a nie grzesznika... Niech zatem chrześcijanin nie postępuje śladem Chrystusa, lecz pociesza się łaską” - pisał Dietrich Bonhoeffer („Naśladowanie”).


Z ambon przestano mówić o grzechu, o szatanie, o piekle. Za to słyszy się częściej o potrzebach kościoła, o polityce, o złych ludziach, którzy go krytykują. Ewangelia podawana jest w mikroskopijnych, prawie homeopatycznych.

Kościół mariacki

"kiedy kobieta omdlewa w objęciu,(...) w lubieżnym zwisa przez ramię przegięciu"

W Krakowie.
I pomyśleć, że w Polsce faszyzm jest już tak bardzo rozwinięty. W kraju gdzie za czasów wojny dziadek chował się po lasach lub umierał w obozie pracy, wnuczek z ręką w geście „rzymskiego powitania” czci nienawiść i promuje rasizm narodowy.
Ponoć ONR jest popierany nawet przez lokalny kościół katolicki, który odprawia nawet msze święta w intencji tej organizacji.

I żeby było jeszcze ciekawiej, to w kraju, w którym teoretycznie propagowanie takich poglądów jest zabronione, demonstracja ONR była chroniona (!!) przez policję na całej długości przemarszu.. nie wspominając już o samym.
To zdarzenie nasuwa myśl, że może czas abyśmy wszyscy zaczęli się przepraszać. Idą chrześcijańskie święta dlatego mam kilka pomysłów od kogo powinniśmy oczekiwać przeprosin.
I tak Niemcy przeproszą za Wandę, Rosjanie za pałać Prezydencki, Kultury i Nauki, Ukraińcy za Bohuna, Mongołowie za hejnał Mariacki, Szwedzi za potop (wg mojej matki także za meble IKEA – z czym osobiście się nie zgadzam), Francuzi za Marie Walewską i Napoleona, Norwegowie za black metal, Włosi za Fiata 126p, Finowie za Nightwish, a PIS za IV RP.

Wesołego alleluja!


"Z wysoka kuka na nas pan
Pod głową.

blog Michaliny - Onet.pl Blog

Od wielu lat toczą się w naszym kraju burzliwe dyskusje na temat metody in vitro,czyli zapłodnienieniu pozaustrojowym. Wiele miejsca i czasu temu  tematowi poświęcały prasa, radio,telewizja. Dzisiaj posłowie debatowali nad projektem ustawy w tej sprawie. Niestety,na sali było bardzo mało  posłów.Czyżby ten temat przestał być ważny? Gdzie w tym czasie byli pozostali posłowie? Czyżby już rozpoczęli weekend?

Zdecydowanymi przeciwnikami metody in vitro jest PiS,mówi jednym głosem jak Kościół. Pozostałe ugrupowania polityczne są za.

Jak w całym kraju,prawie caly czas padało. Nie  przeszkodziło być na imieninach u Cioci, spotkać się z rodzinką na Barskiej i świętować moje imieniny. Była również okazja zwiedzenia  Muzeum Wyspiańskiego, gdzie można obejrzeć nie tylko malarstwo,ale  też rzeźby,projekty witraży do kościoła Mariackiego,oraz różne meble. Są również prace artystów malarzy,rzeźbiarzy,bliskich Wyspiańskiemu. W Sukiennicach, w Galerii Sztuki Polskiej XIXw.była możliwość  obejrzenia wspaniłych dzieł Artura Grottgera,Józefa Chełmońskiego,  Henryka Siemiradzkiego,Jana Matejki,Jacka Malczewskiego,no i  słynny.