O czym chcesz poczytać na blogach?

Jordania

Jordania

Którzy przyjechali do Jordanii i nie zatrzymali się w hotelu, powinni w ciągu 2 tygodni od daty wjazdu zgłosić się na komendę policji.
10:26, litwawypoczynek
Link Dodaj komentarz »
Jordania
Jordania to kraj arabski, graniczący z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Łączna długość granic wynosi 1 635 km. Kraj ten posiada ograniczony dostęp do morza - leży nad Zatoką Akaba nad Morzem Czerwonym.

Jordania to jedno z najbardziej przyjaznych dla turystów państw Bliskiego Wschodu. Jordańczycy dumni z powodu swojej arabskiej kultury, z wielką przyjemnością zostana naszymi przewodnikami i podzielą się tradycją i historią swojej ojczyzny. To miejsce tak antyczne jak i współczesne, tak bogate jak ubogie, tak prawdziwe jak i mistyczne. Ta mieszanka starożytności ze współczesnością w najlepszym wydaniu jest bezsprzecznie celem wycieczek wszystkich, którzy planują odkryć orient i jego zapierającą dech w piersiach historię. Podróż po Jordanii można uznać za skończona dopiero gdy odwiedzi się zamki, pałace, teatry i.

Jordania

Petra – Położenie

Petra leży w południowo-zachodniej części obecnej Jordanii. Położona jest na terenie wyżynnym, półpustynnym, wśród skał ciągnących się na odległość ok. 1,6 km ze wschodu na zachód i z północy na południe, będących zachodnią częścią masywu Dżabal asz-Szara. Dolinę Petry przecina koryto rzeki okresowej – Wadi Musa, której dopływy okalają płaskowyże, na których rozrosło się antyczne miasto Nabatejczyków. Okoliczne całoroczne strumienie wody zapewniały przeżycie tylko niewielkiemu osiedlu. Znaczny przyrost mieszkańców w czasie największego rozkwitu Petry, spowodował, że Nabatejczycy musieli rozbudować system wodociągów i cystern skalnych, by magazynować wodę dla wciąż rosnącej populacji.

Scribo, ergo sum. Magdalena Kołodziej – wywiady, recenzje, relacje, teksty dziennikarskie

Popołudniowych Sik jest już niemal pusty. Czasem mijamy nieliczne grupki obcokrajowców. Niektórzy odważyli się spróbować podróży bryczką, która przez nieumiejętność targowania się może kosztować ich i kilkadziesiąt dolarów.

Wyjeżdżając z doliny Wadi Mousa obserwujemy beduińskie wioski, te położone bliżej drogi. Po trzygodzinnej podróży, zatrzymujemy się w Ammanie. Wita nas Muezzin nawołujący na modlitwę. Wszystko idzie z duchem czasu, teraz w minaretach zamiast głosu duchownego rozbrzmiewa nagranie audio. Historia dzieli się grubymi kreskami, Petra skąpana w Słońcu jest już za mną, przede mną neony ramadanowego wieczoru i już zupełnie inna Jordania…

Akaba Jordania

Akaba

Akaba (arab. العقبة, al-ʿAqabah; hebr. עקבה) – miasto w południowo-zachodniej Jordanii, w muhafazie Maan, nad Zatoką Akaba (Morze Czerwone), będące jedynym portem morskim kraju. Miasto ma port rybacki, lotnisko, połączenie drogowe i kolejowe z Ammanem oraz drogowe z Medyną (Arabia Saudyjska). Przez port wywozi się fosforyty, jest strefa wolnocłowa, przemysł chemiczny to gł. produkcja nawozów fosforowych. Znajduje się tutaj ośrodek sportów wodnych oraz akwarium morskie. Usytuowane jest na przecięciu dwóch kontynentów: Azji i Afryki.