O czym chcesz poczytać na blogach?

Jonizacja

nic prostszego | o nauce językiem laika

Tej próbkę – ok. 10μL – nanosi się na maleńki kawałek papieru, do którego przykładane wysokie napięcie. Jak to po raz pierwszy przeczytałem, to aż mi się pośladki z podniecenia zwarły. Łatwo sobie bowiem wyobrazić zastosowanie tego… gdziekolwiek. Papier w końcu jest produktem ogólnie dostępnym. Można więc zastosować papierową chusteczkę do wytarcia krwi, a następnie poddać ją analizie. Autorzy pracy pokazali, że tę opracowaną przez nich metodę można zastosować nie tylko do wykrywania i analizy białek zawartych w próbce, ale także do analizy małych substancji organicznych (leków? narkotyków?). W połączeniu zaś z miniaturowymi spektrometrami masowymi jonizacja sprejem papierowym może być odpowiedzią na potrzeby rynku analizy natychmiastowej – czyli nie czekającej na dostarczenie próbki do labu, przygotowanie jej i zanalizowanie.

W górnym lewym rogu papierek z kroplą krwi przed i po jonizacji. Na ilustracji (b) wynik analizy krwi na obecność leku atenololu. Na ilustracjach (c) i (d) analiza moczu na obecność narkotyków./Przedruk z Liu et al., Anal. Chem. 2010, 82 (6): 2463 ©2010 American Chemical Society

Także proszę Państwa, niniejszym ogłaszam: rozpoczęła się właśnie papierowa rewolucja…

ciacho44 blog

Roku spędzone nie w szkole, a na promocji oficerskiej w Warszawie ;)
Lipiec i sierpień
WAKACJE! Och, ach, to co tygryski lubią najbardziej :))))) Lwówek, a później Budy Siennickie. Świetni ludzie, ogniska i wypady do Warszawy- żyć nie umierać. "Tofik" z cukierni w Łomiankach i "tiramisu". Popełnienie kilku błędów, które niestety wyniknęły z mojej winy (Aś, zapamiętaj. Najpierw myśl, potem rób! Nie na odwrót :P ). A pod koniec sierpnia (biało-niebieskie chociaż bez biało-niebieskich :P )Letnie Grand Prix w Zakopcu :)))
Wrzesień
Zapoznawanie się z klasą i nową szkołą. Pod koniec miesiąca szpital.
Październik i listopad
"energia joNIzacji, joniZACJI" czyli początki chemii, postrzeganej przeze mnie od tej pory całkiem inaczej. No i impreza orgaznizowana przez Mercedesa :)
Grudzień
Pierwsze od 6 lat święta w domu, jodła kaukaska prosto z Danii, wielkie obżarstwo i kilogram mniej na wadze. A może ją też udało mi się już rozwalić? O.o


________________________________________
Ale tak ogólnie to dupnie się czuję. Yyyy, "źle" się znaczy. Żeby kulturalniej było.

skomentuj (7)

21:02:52 2006-01-17

zbieraj grosik do grosika, zostań córką.

Prosta historia...

:( a był taki ładny!! jak to mówi moja siora pozytywnie zielony!! :) hehe topra zmykam stąd papapa
skomentuj (0)


2003-02-08 13:16:18
...niebieskie cwele.../Waco/
kude!! ale mialam głupawy sen!! śniło mi sie że mam już zdrową reke!! ale lipa!! ;)
niedługo se wyjde z domu i se pójde gdzieś daleko!! w kierunku Krasnegostawu!! a tam po drodze spotkam Monia i bedzie kull!! :)
hehe pozdrówki dla wszystkich!! :)
skomentuj (2)

2003-02-13 11:01:42
...a dla mnie tylko tych marzeń świat.. /pezet/
i sie i sie i sie i siema!! :) dziś zebranko!! kull :) i dzis ostatni raz mam jonizacje!! zajeb*** żeby brzydko nie powiedzieć!! taaaa a jutro walentynki i też kull chociaż i tak je przesiedze w chacie!! ale to nic!! już sie przyzwyczaiłam!! :) wczoraj był dół ale już to za mną i Monio wielkie dzięki za to co mi napisałeś!! Andy fajowsko że wróciłeś!! jak tam jesteś wypoczęty i gotowy do dalszej walki z życiem?? wiesz co!! ja Ci sie dziwie jak możesz studiować i pracować za razem!! :) ja nie byłabym w stanie chiba!!
Dobra pozdrówki dla wszystkich!! :)
skomentuj (0)

2003-02-15 17:15:43
... rap robić lubie ;).../Owal, Emcedwa/
hejo wam i mi!! ;) jak tam waleńtynki mineły?? mi można powiedzieć.

oddzial-wlodzi blog

Od cząstek promieniowania kosmicznego jest taki sam.
Trzeba więc zarejestrować sygnał pochodzący od oddziaływań ciemnej materii i zwykłej, a także wyodrębnić go z szumów i zakłóceń. Do tego celu używa się detektorów kriogenicznych. Najprościej byłoby wykryć ciepło wydzielane gdy jądro oddaje energie kinetyczną poruszając się względem otaczającej materii i podwyższając jej temperaturę. Trzeba użyć substancji o bardzo niskiej temperaturze, rzędu milikelwinów. Detektory kriogeniczne mają rejestrować pojedyncze fonony, kwanty ciepła wydzielane w detektorze. Dla wzmocnienia odbioru łączy się te detektory w większe struktury. Inna metoda polega znowu na wykorzystaniu jonizacji która następuje gdy po zderzeniu z neutralinem jądro wybija elektrony z atomów i tworzy wzbudzone jony czyli ekscymery które znowu wychwytują elektrony i powracają do stanu pierwotnego. Czasem powstają przy tym impulsy światła (np. w ciekłych gazach szlachetnych). Zbudowano dwufazowe detektory na bazie ciekłego ksenonu. Wzmocnienie światła w takim urządzeniu zachodzi dzięki warstwie gazu umieszczonej w polu ekektrycznym). Czasem wykorzystuje ksenon w postaci gazu a nie w postaci ciekłej. Gaz ma większą gęstość ale łatwiej za to zauważyć w nim ślad który zostawia jądro odrzutu. Ślad ten wskazuje kierunek skąd nadleciała cząstka ciemnej materii więc łatwiej sprawdzić czy.