O czym chcesz poczytać na blogach?

Jiangsu

36 dni w kraju smoków, jedwabiu i herbaty

W odpowiedzi na zapytanie wysłane w weekend, była nieco inna cena - 970 RMB za szczepionkę, jednak już tylko 470 RMB za konsultację pielęgniarki (widocznie lekarz nie jest niezbędny). Łącznie 650 zł - wciąż kilka razy razy za dużo.

Wierzę, że firma zrefundowałaby mi koszt nawet w takiej wysokości, jednak czułem dużą niechęć do bycia traktowanym jak dojna krowa aż tak bardzo. Tak więc wczoraj po pracy poszedłem do szpitala położonego niedaleko hotelu - podobno jednego z najlepszych w mieście. Z trudem porozumiałem się w recepcji pisząc kluczowe słowa na kartce, w rezultacie po dłuższej chwili dowiedziałem się, że "CDC, Jiangsu Road". Dzisiaj rano pojechaliśmy z Łukaszem na Jiangsu Road, odnaleźliśmy CDC (okazało się, że to skrót od Center for Disease Control and Prevention) i zostaliśmy mile obsłużeni, choć z angielskim było krucho. Szczepionka kosztowała 200 RMB, sam zabieg chyba był za darmo, czyli zapłaciłem łącznie jedną dziesiątą (lub jedną siódmą) ceny poprzedniej firmy. Dużo czasu na załatwienie tej sprawy nie poświęciliśmy, za to na pewno było ciekawiej, niż w firmie ze znajomością angielskiego. Ciekaw jestem tylko miny miłych koleżanek, zajmujących się delegacjami, kiedy zobaczą rachunek - z czytelnych dla europejskiego oka.

Chiny Wypoczynek

Azjatycka Prostytutka (chodzi tu o lata upadku Szanghaju – dwudzieste i trzydzieste – kiedy szerzyła się przestępczość i prostytucja).

Miasto ma długą historię, sięgającą 1000 lat. Pierwsze wzmianki pochodzą o nim jako o małej wiosce, położonej w prefekturze Suczou. Za czasów panowania dynastii Song (960-1279) miasto zaczęło rozwijać się jako port morski.

Miasto zostało otoczone murami miejskimi w 1553 i tę datę uważa się za założenie Szanghaju. W XIX Szanghaj jednak nie wyróżniał się jednak niczym szczególnym od innych chińskich miast. Do 1927 miasto znajdowało się w prowincji Jiangsu, której stolicą był Nankin. Dopiero w tym roku utworzono specjalny, osobny dystrykt Szanghaj.

Znaczenie Szanghaju jako ważnego portu strategicznego i możliwości rozwinięcia ośrodka handlowego odkryli dopiero Europejczycy w XIX.

Podczas pierwszej wojny opiumowej w początkach XIX Wielka Brytania okupowała Szanghaj. W 1842 podpisano Układ w Nankinie, gwarantujący otwarcie portu w Szanghaju dla międzynarodowego handlu. Kolejne traktaty zapewniły Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Japonii eksterytorialne koncesje.

Podczas powstania tajpingów miasto było okupowane przez buntowników. Okupanci zburzyli.

Chiny

Suzhou

Maj 19, 2008 at 8:50 am (Adventure, Chiny, Culture, History, Holiday, Holidays, hotel, Lifestyle, News, Photo, Travel, Wakacje, World)

Suzhou (chiń.: trad. 蘇州, uproszcz. 苏州; pinyin Sūzhōu) – miasto we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port nad Wielkim Kanałem, na zachód od Szanghaju. Około 2,05 mln mieszkańców.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Potok: słów, myśli, życia - stare posty... - Onet.pl Blog

Ścieżki łatwe.
Pragnę iść po pajęczej nici,
a nie po twardej alei z diamentu.

Pragnę żyć pełnią swego umysłu,
który zaplątał się o własne nogi.
Nie chcę mu pomagać,
chcę go wyrzucić,
lecz potem podnieść
i ucałować, by móc zacząć
swe życie od początku.


Eydam
6 komentarzy »

12 sierpnia 2008
4. Kwiat jaśminu
Witam! Jaki ten świat jest kolorowy, szczególnie latem. Ma też niewiarygodnie wiele zapachów! Słowa pewnej ludowej piosenki z Jiangsu,zatytułowanej "Kwiat jaśminu", mówią:

"Jaki.