O czym chcesz poczytać na blogach?

Jaruzelski

Blog

Przeciwko władzy… Szukał, walczył, na pewno nie chodziło mu o karierę i ciepłą posadkę w PZPR  – i to jest dla mnie jasne; i to trzeba koniecznie rozróżniać – jego odśrodkowe na pewno działania w partii, a późniejsze promowanie polityki kompromisu, także za cenę ‘grubej kreski’.

Generał w „Wyborczej”

„I Adaś tak się starał zmienić, że został najlepszym kumplem Jaruzelskiego, Kiszczaka, Urbana i reszty komunistycznej hołoty”? – jeśli wrócić do tego cytatu i ująć go jako pytanie, odpowiedź wydaje mi się następująca. Urbana bym do tego nie mieszał, na łamach gazety raczej nie gościł często; Kiszczaka podobnie; natomiast Jaruzelski to już inna sprawa. Adam Michnik na pewno nieraz udostępnił mu na nich miejsce, pozwalał się bronić i tłumaczyć… a dla człowieka, którego niektórzy chcieliby postawić pod ścianą i rozstrzelać – było to ogromnie dużo, więc nie ma co się dziwić nawet ewentualnym uczuciom wdzięczności czy nawet ‘sympatii’, jakie mógł żywić Jaruzelski do pana Adama.
Czy jednak tak częste (i to nawet wiele lat po transformacji) goszczenie go na stronach „GW” było słuszne? Możliwe, że jej wieloletni naczelny tak właśnie rozumie pluralizm – pozwalać wypowiadać się nawet osobom, które zapisały bardzo ciemne karty polskiej historii. Ja osobiście raczej inaczej bym postąpił, tzn..

Polityczny blog Mariusza Braszkiewicza - Onet.pl Blog

I gazu (jak dobrze znamy te groźby powtarzające się co jakiś czas współcześnie!) Jeśliby "Solidarność" umiała podnieść władzę z ulicy, entuzjazm nie zastąpiłby ropy i chleba... Nocą 24 grudnia sowieckie, enerdowskie i czeskie jednostki ruszyłyby w głąb Polski.- pisze Wieczorkiewicz, opisując dalej przypuszczalny przebieg inwazji, kończąc swoje rozważania słowami: Z rzadką przyjemnością kończę kreślić ten ponury obraz choćby dlatego, że po blisko 25 latach nie pisałbym tych słów, a państwo nie mogliby ich czytać.

Niedawno w prasie pojawiły się oskarżenia pod adresem generała Jaruzelskiego, o wydanie rozkazu zestrzelenia polskiego samolotu nad Czechosłowacją w roku 1975. Na chłopski rozum: jak polski generał mógł wydać rozkaz lotnictwu czechosłowackiemu? Bezsensowne zarzuty.

Kariera wojskowa i polityczna gen. Jaruzelskiego przypadła w trudnych czasach. Ówczesna sytuacja geopolityczna została narzucona Polakom w Jałcie przez Churchilla, Roosvelta i Stalina. Aż do 1956 roku mieliśmy staliznim; popełnionych wówczas zbrodni nie neguję (również Jaruzelski we wspomnianym wcześniej wywiadzie nie neguje ich). Ale  już w 1956 na XX Zjeździe KPZR Nikita Chruszczow potępił zbrodnie stalinowskie. W Polsce po 1956.

Lewicowe spojrzenie - Onet.pl Blog

Tak dobrze krytykował koalicję PiS-Samoobrona-LPR na Krajowej Konwencji Programowej SLD a teraz... No, Panie Premierze!

 

               Wzywam każdego anty-lepperowca do przeciwników byłego boksera.

Olek (12:41)
Skomentuj mnie

07 lipca 2008
Generał Wojciech Jaruzelski ma 85 lat

Wielce Szanowny Panie Generale!

 

       Pozwalam sobie napisać do Pana Generała z okazji ukończenia przez Pana 85 lat. Nie można zapomnieć o rocznicy związanej z polskim żołnierzem, ważnym politykiem, w tym pierwszym Prezydentem III RP. Ogromne znaczenie ma dla mnie to, że działał Pan Generał po lewej stronie polskej sceny politycznej. W dobie atakowania Pana Generała przez wiele środowisk prawicowych potrzebne jest Panu zdrowie, wytrwałość i siła.

 

13grudnia

Z takim trudem. Z czego wynikały główne obawy i opory? Chociaż mijały lata, to na wszystkich szczeblach władzy pozostawała newralgiczna wręcz pamięć o minionej sytuacji. Obawiano się najbardziej obecności NSZZ “Solidarność” w zakładach pracy. Istniało przekonanie, iż jego działalność ożywi tak charakterystyczne w 1981 roku anarchosyndykalistyczne tendencje, w dodatku zaostrzone przez roszczeniową konkurencyjność dwóch silnych związków zawodowych. Czy można było wtedy przewidywać, że przyjdzie kapitalizm, że zredukuje i spacyfikuje robotników, że bicz bezrobocia utrzyma w ryzach roszczenia, strajki i protesty?”

Posted in: Cytaty