O czym chcesz poczytać na blogach?

Jan matejko

REACTOR BLOG - bloog.pl

Nie o tym chciałem jednak pisać. 


To co mnie rzuciło na kolana oraz wprawiło w niejakie zdumienie, to fakt, że nie przypuszczałbym nigdy jakim wizjonerem był Jan Matejko. Nie ma sensu pisać tu o kunszcie malarskim, czy zainteresowaniach malarza. Nie ma też większego sensu pisać o tym co jest w każdym opisie poświęconym Janowi Matejce. To co zauważyłem, to fakt, że w "Bitwie pod Racławicami" Jan przekroczył granice ówczesnego poznania i być może dla malarstwa był tym, kim Juliusz Verne dla literatury.

Quo vadis, domine?

Ale rano karnie wracała do swojej celi.

Jak to robiła, skoro po ślubach wieczystych nie miała prawa przekraczać granic klasztoru? Dziennikarz Juliusz Stanisław Harbut po długich dociekaniach znalazł odpowiedź na to pytanie, która okazała się wręcz szokująca.

Otóż kochankiem Barbary był ktoś z rodziny Matejków – tej samej, z której pochodził słynny malarz Jan! Ponieważ zaś ten zacny i szanowany w Krakowie ród utrzymywał zażyłe relacje z księciem Adamem Sapiehą, który z kolei dobrze znał przełożoną karmelitanek Marię Wężykównę, zapewne załatwił krewniakowi możliwość potajemnego spotykania się z Barbarą.

Przy okazji to odkrycie wyjaśnia, dlaczego mężczyzna nie miał zamiaru się żenić. Matejkę i jego kochankę.

Dodaj do ulubionych:

Lubię
Bądź pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych.
« “Dziękuję za częste odwiedziny” “A imię jego 40 i cztery” – Magia Obamy – Czy Obama jest zwiastunem III Wojny Światowej? »

Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej

Wśród ludu szerzyły się zabobony, polowania na czarownice a wszelkie nieszczęścia czy naturalne katastrofy przypisywano diabłu, który był również utożsamiany z reformacją. Pomocy szukano przede wszystkim w kościele, powszechnym stały się kulty świętych w szczególności tych chroniących przed żywiołami jak św. Florian, św. Ksawery, św. Roch, św. Karol Boromeusz czy św. Jan Nepomucen. Równie popularnym stał się kult Matki Bożej zwłaszcza jako Immaculaty tak bardzo zwalczany przez reformację. W Hrabstwie Kłodzkim rozpoczął się swoistego rodzaju, jakbyśmy obecnie to nazwali „bum budowlany”. Powstało w tym czasie wiele fundacji wotywnych, ożywiano stare miejsca pielgrzymkowe takie jak Wambierzyce, gdzie dzięki staraniom Paschasiusa von.Bądźmy optymistami. To były czasy, gdy naszych domach meble drewniane wymienialiśmy na meblościanki z połyskiem, samochody, które teraz budzą sentyment: Citroeny, Skody, Pobiedy, Warszawy na Fiaty 1300, a nawet 1500. Tak było. Nic tego nie zmieni. Takie zmiany były i w innych krajach: jakieś koszmarne wieżowce, wyburzanie starych zespołów architektonicznych. A Mistrz Jan Matejko? Czemu walczył tak zaciekle z Radą Miejską? Poszło przecież o wyburzanie murów miejskich Krakowa. Dziś byłby to unikat na skalę światową. W Bystrzycy też zresztą mury częściowo rozebrano. Nie ma potrzeby wytaczać haubic kal. jakiś tam. W razie potrzeby zamienić słowa na czyn: Panie Panowie, oto młot, kowadło, palenisko ze stożkiem, obcęgi oraz miech! Jeśli stara.

Bracia Polscy - Onet.pl Blog


10 kwietnia 2011
Pascha 5771

  Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony na wieść o utracie Smoleńska,

Jan Matejko, 1862


Błazen to był jedyny urzędnik królewski, którego zadaniem było mówienie władcy prawdy – jak gorzka by ona dla niego nie była – pod jednym wszak warunkiem: musiała być wypowiedziana dowcipnie. Wielkim błaznem mógł być tylko ten, kto działał w otoczeniu wielkiego króla z.