O czym chcesz poczytać na blogach?

Jan kochanowski

Wiosną upalnie i na odwrót

Źródeł.

V

Wspomniane Epitafium i Sphinx Samsonica z 1628 roku łączy w pewien sposób osoba Adriana Wieszczyckiego. W druku z 1628 roku Adrian Wieszczycki debiutuje utworem panegirycznym na cześć pary młodej. Mógł widzieć oryginalny portret Kochanowskiego, a przede wszystkim jako urodzony z Kochanowskich (za herbarzem Bonieckiego) mógł kontaktować się z rodziną Kochanowskich i stąd jego wiedza, jakoby znany krewny był kawalerem maltańskim.

VI

Cóż, kiedy nie ma innych źródeł, wtedy trzeba wrócić do Podlodowskiego Jana i faktu, że pożyczył złoty łańcuch. W aktach sądowych łańcuch został wyceniony, co moim zdaniem może świadczyć o tym, że zwrot pożyczki niekoniecznie musi pokrywać się z samą pożyczką. To znaczy, że zamiast łańcucha Podlodowski może oddać owe 134 dukaty.

Blog Majewa1

Nieszczęść, a Jasio i Nelli musieli by w nich wyglądać jak ... Jak pasażer economic class po wyjściu z samolotu. A przed takim wyglądem, broń Panie Boże tak wybitne postacie, bo na nią nie zasłużyły. Niewiedza załogi samolotu była porażająca. Dlaczego potraktowano Pana Jana jak przeciętnego pasażera? Przecież zarówno Pan Jan jak i Pani Nelli przeciętnymi pasażerami nie są. Oczywiście, nie wymagają specjalnych powitań przy wejściu na pokład samolotu czy pożegnań. Chociaż ... gdyby tak się stało byłoby miło i bez sensacji, bo.
W biurze Rzecznika Praw Obywatelskich 13 listopada 2009 r. podczas konferencji prasowej dotyczącej obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju, ze szczególnym uwzględnieniem grypy A/H1N1 – dr Jan Kochanowski zasugerował, że być może wystąpi w tej sprawie do prokuratury. Uważa, że są istotne przesłanki do podejrzenia popełnienia przez Minister Zdrowia przestępstwa z art. 165 kk i 321 kk w związku z przedłużaniem przez nią decyzji o zakupie szczepionek na ptasią.

Blog odpowiedzi

Przyboś
c) Witold Gombrowicz
d) Stanisław Ignacy Witkiewicz
27. Kto jest autorem słów: ”Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,
Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli.”:
a) Adam Mickiewicz
b) Mikołaj Rej
c) Jan Kochanowski
d) Jacek Kaczmarski
28. Tradycyjne nazwiska kaszubskie to:
a) Budzisz
b) Rybarski
c) Konkel
d) Netzel
29. KIHAM to:
a) Popularny w latach 50-tych lek na przeziębienie
b) Nazwa domu towarowego w dawnej Łodzi
c).

Poezja - bloog.pl

Podziel się:
Trackback: http://bloog.pl/id,330812059,trackback

komentarze (8) | dodaj komentarz

Księgi trzecie - Do gór i lasów - Jan Kochanowski

niedziela, 15 stycznia 2012 12:40

petrus blog


MIKOŁAJ Z SANDOMIERZA


Urodzony ok. 1535 r. w Sandomierzu kompozytor Mikołaj Gomółka to jeden z najwybitniejszych twórców doby renesansu w Polsce. Przebywając w rodzinnym mieście pisał muzykę do psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego, tworząc najwspanialsze dzieło polskiej liryki religijnej. Jego słynne „Melodie na Psałterz polski” zostały wydane w 1580 r. przez krakowską drukarnię Łazarza Andrysowica.

Mikołaj Gomółka był synem mieszczan sandomierskich.Woli ufundował tablicę pamiątkową dla uczczenia rodaków zmarłych po deportacji na Syberię w latach 1939 – 1956. Umiejscowiono ją w kościele św. Floriana ze względu na ogromny sentyment do tej świątyni. Tablica została uroczyście odsłonięta przez byłą senator Janinę Sagatowską i prezydenta hutniczego grodu, Andrzeja Szlęzaka, natomiast aktu poświęcenia dokonał ks. Jan Kozioł. – Chylimy czoła przed bohaterami i nigdy o nich nie zapomnimy. Modlimy się za tych, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi, jak również za żyjących.

Blog 61Janusz

Komentarzy: 12 2008-11-29

Miejsce gdzie rosła ulubiona Lipa Jana Kochanowskiego. Upamiętnione obeliskiem z popiersiem poety i sarkofagiem.

Komentarzy: 2