O czym chcesz poczytać na blogach?

Jądro ciemności

Zaczytana… | Nieśmiałe wyznania czytelniczki.

Praktyk naszych przodków, od których może nie zdołamy odejść nigdy, jak nie zdołamy nigdy uciec od siebie samych. O tym, jak niebezpieczni jesteśmy, gdy uśpi się naszą czujność, powtarzając nam, że cywilizacja to my. O tym, i nie tylko, przypomina nam Conrad w „Jądrze ciemności”.

Mnogość interpretacji i uniwersalność tej książki zapewniają bogactwo materiału do przemyśleń, choć nie gwarantują przyjemnych chwil spędzonych z samym sobą. Zaś odarta z romantycznych szat kolonialna epoka europejskich zawłaszczeń.

Nam porcji beztroskiej rozrywki, kiedy ten oficjalny miraż wzniosłych idei przysłonią obrazy niewyobrażalnej brutalności, ludobójstwa i krwawych nadużyć.

Bez znajomości „Jądra ciemności” Josepha Conrada niemożliwym jest odczytanie licznych dzieł XX- i XXI-wiecznych twórców. Z kolei znajomość opowiadania Conrada obnaża w wielu przypadkach wtórność, miałkość i bezradność artystów mierzących się z tym utworem. To jednak niewielka cena za obcowanie z literaturą wybitną i porywającą.

Joseph Conrad, Jądro ciemności, 2011, Znak

W ciemność patrząc, ulatniam się.

ale cos nie wychodzi kurwać
17:53:04 [ TLEN ] Mef
potem próbowałam włożyć sobie ołówek do ucha i wypchnąć oko


17:57:13 [ TLEN ] Mef
RUUCHAWICA
17:57:22 anevie (anevie@tlen.pl)
weź
17:57:25 [ TLEN ] Mef
ej a śmieszy cię zwrot "jądro ciemności" ?
17:57:27 [ TLEN ] Mef
bo mnie tak
17:57:34 anevie (anevie@tlen.pl)
jądro ciemności ?!
17:57:38 anevie (anevie@tlen.pl)
buhaha co to ?
17:57:57 [ TLEN ] Mef
nie wiem...oglądałam dziś w TV jakieś coś tam i tam był taki zwrot
17:58:00 [ TLEN ] Mef
ale hardkorowo brzmi

Anevie (3-12-2005 10:10)

a wg. mojego.

h. // no soul to sell

Zdanie napisałem na poważnie, czy dla żartu.

Poza tym wygląda na to, że dopracowują mi plan lekcji, aby był jeszcze gorszy. Jeszcze ani dnia nie byłem w szkole od początku września, a już mam jej dosyć.
Na poniedziałek muszę przeczytać lekturę [pół biedy, że chodzi o Jądro Ciemności].

Słuchałem też Jimi'ego Hendrixa, ale nie udało mu się mnie porwać. Rozczarowałem się trochę. Może jestem zbyt prosty na jego muzykę.

Komentuj (1)

Tweet

Miłość - Onet.pl Blog

z Dziadów A. Mickiewicza (1832). Konrad Wallenrod. Powieść historyczna z dziejów litewskich i pruskich A. Mickiewicza (1828). Konrad z dramatu Wyzwolenie S. Wyspiańskiego (1903). Konrad z poematów Korsarz i Lara G. Byrona (1814). Kurtz z powieści Jądro ciemności J. Conrada (1899).

NA EKRANIE:
Ekranizacje powieści Jądro ciemności J. Conrada: rolę Kurtza w reż. F.F. Coppoli (Czas Apokalipsy, 1979) odtwarzał Marlon Brando, a w reż. N. Roega (1994) - John Malkovich. Ekranizacja Dziadów w reż. T..

Szczeżuja log

On sam o sobie nie wiedział, o których nie miał najmniejszego pojęcia, dopóki nie zbratał się z tą wielką samotnością — a ten szept okazał się fascynujący i nie do odparcia. Rozległ się w nim głośnym echem, bo Kurtz był w środku pusty…

— Joseph Conrad, Jądro ciemności

Moje życie jest smutne...bo ciągle jedno i to samo :(( - Onet.pl Blog

Hey xD
Dziś jest środa 15 IX 2010 xD
Dzisiaj miałam na zerówkę do szkoły ;/
Musiałam wstać o 5:20 żeby się wyszykować po o 6:15 miałam PKS ;/
Na:
0) Język niemiecki ;/
1) Język angielski ;/
2) Język polski ;/ Koniec lektury "Cierpienia młodego Weltera" a początek "Jądro ciemności" ;/
3) Język polski ;/
4) Urządzania :)) Najlepszy przedmiot :))
5) Matematyka x] Może być x]
6) Religia xD Najlepszy przedmiot ze wszystkich xD Brat sobie pogadał posiedzieliśmy z 5 minut i dziewczyny wypuścił 20 minut przed dzwonkiem xD

O 14:42 miałam powrotny PKS do.  Na czwartej godzinie lekcyjnej było : Język polski omawiamy lekturę "Cierpienie młodego Weltera" jeszcze z klasy drugiej bo nie skończyliśmy i sobie przenieśliśmy na trzecia klasę. Trzecia klasa z Języka polskiego zapowiadają się ciekawe i trudne lektury po Cierpieniach... będzie Jądro ciemności.
  Na piątej godzinie lekcyjnej było : Ochrona i kształtowanie obiektów w architekturze krajobrazu. Pisaliśmy w zeszytach przez 45 minut aż chciała ręka odpaść. Mieliśmy dzisiaj o HISTORIA ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU - STAROŻYTNOŚĆ.
  Na szóstej godzinie było :.

Psycho-analiza

14:27, nie_ty
Link Komentarze (10) »
poniedziałek, 07 lutego 2011
jądro ciemności

W sobotę poraziła mnie groza wszechświata.

No bo jak to tak - taki nieskończony?

I nagle pojawiliśmy się? Tak po prostu? I mamy świadomość?
I myślimy o nim?
O tym zimnym,.