O czym chcesz poczytać na blogach?

Isaf

Misja pokojowa w Afganistanie

Zabezpieczali teren, później armia afgańska przeszukiwała wioski. W drugiej części operacji, wojsko pomagało najbardziej potrzebującym. W wyniku operacji zatrzymano 20 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Skonfiskowano również duże ilości broni. Bardzo ważna była też działalność poza militarna. Polscy żołnierze rozdali wiele paczek z żywnością. Operacja ta była bardzo ważna nie tylko dla polskich żołnierzy, ale dla bezpieczeństwa całego tego regionu. Była to jak do tej pory największa operacja polskich sił w Afganistanie.
źródło: Internet

Komentarzy: 0 Straty wojsk koalicji 2011-05-16 Straty wojsk koalicji w Afganistanie według krajów.
Od 2001 roku do 31 sierpnia 2010 roku zginęło łącznie 1985 żołnierzy struktury ISAF[12]:

1. Stany Zjednoczone USA 1192
2. Wielka Brytania Wielka Brytania 332

Dżihadyzm

Islamski Emirat Afganistanu opublikował 63 numer magazynu "Al-Somood"

Islamski Emirat Afganistanu opublikował datowany na sierpień - wrzesień 2011 r. kolejny - 63 numer magazynu "Al-Somood" ("Al-Sumud" - czyli wytrwałość, upór).

Jednym z interesujących artykułów, zawartych w aktualnym numerze jest artykuł zatytułowany: "Kolejna próba ukrycia amerykańskiej porażki w Afganistanie". Zdaniem autora o sukcesie talibów świadczy choćby fakt, iż siły ISAF i armia afgańska (ANA) nie są w stanie kontrolować granicy z Pakistanem ani zapobiec czy też przeciwdziałasz szeregu akcjom wojskowym podejmowanym przez IEA w południowo-wschodnich prowincjach Afganistanu.

W jednym z kolejnych przedstawiono najważniejsze sukcesy wojskowe talibów w afgańskiej prowincji Farah.

Tagi: Afganistan Al-Somood E-dżihad Islamski Emirat Afganistanu USA
12:22, dzihadyzm

Centrum Inicjatyw Międzynarodowych | Blog stowarzyszenia

Się w okresie obchodów związanych z rozpoczęciem Nowego Roku- święto Nouruz (20 marca – symbolika zbliżona do obrzędów związanych z I dniem wiosny, szczególnie hucznie obchodzone w Iranie, Afganistanie oraz Tadżykistanie, ale również w niektórych rejonach zamieszkałych przez Kurdów oraz Turków).

źródło: www.wsj.com

Najbardziej prawdopodobnym rejonem, być może ostatniej już, konfrontacji sił ISAF z Talibami mogą stać się wschodnie prowincje Afganistanu, w pobliżu jego granicy z Pakistanem. Już w poprzednim roku można było zaobserwować istotny wzrost aktywności rebeliantów w tym rejonie, liczba ich ataków wzrosła o 20%, a głównym celem działań stała się stolica kraju. Dowódcy nie mają złudzeń, spodziewają się, że konfrontacja może okazać się trudniejsza niż operacja Surge w prowincjach południowych Helmand i Kandahar w roku 2010. Podstawowym celem operacji będzie zabezpieczenie i ochrona Kanulu przed atakami Talibów. Nie będzie to.

Blog dyplomatyczny - Onet.pl Blog

Do końca 2013 roku zmieni się rola amerykańskich wojsk w Afganistanie, zapowiedział sekretarz obrony Leon Panetta przed spotkaniem ministrów państw NATO w Lizbonie. Siły USA zaprzestaną prowadzenia działań bojowych, skupiając się na szkoleniu oraz wsparciu Afgańczyków. Utrzymany zostanie termin wycofania wszystkich wojsk zachodnich wraz z końcem 2014 roku. Szef Pentagonu wywołał burzę w Stanach Zjednoczonych, głównie w Partii Republikańskiej, przedstawiając nowe założenia strategii afgańskiej tuż po ujawnieniu kolejnych informacji potwierdzających, iż talibowie mają silne wsparcie Islamabadu, w szczególności pakistańskiego wywiadu wojskowego ISI.

Atak na Panettę i Obamę, który rozpętali republikanie – z Mittem Romneyem i Johnem McCainem na czele – opiera się na argumencie, iż publiczne ogłaszanie informacji o zmianie roli wojsk zachodnich oraz podawanie terminarza wycofania sił dramatycznie osłabia pozycję USA i kontyngentu ISAF, w tym utrudnia negocjacje z talibami. Przeciwnik weźmie Amerykanów i Zachód na.