O czym chcesz poczytać na blogach?

Impresjonizm

Wiedza o kulturze

W plenerze, nie poprawiając swoich dzieł w pracowniach. Jednak ich malarstwo przedstawiało tylko pozytywne strony życia, nie poruszało problemów społecznych, nie zawierało przesłania. Omijało takie problemy jak głód, choroby, śmierć. Doprowadziło to do rozłamu wśród impresjonistów.

Generalnie, metodą twórczą impresjonistów był dywizjonizm  – nakładanie tuż obok siebie plam czystego koloru tak, iż z pewnej odległości zlewały się tworząc barwy uzupełniające. Cienie malowali za pomocą zmieszanych kolorów podstawowych, bez użycia czerni. Dywizjonizm jednak nie stał się obowiązującą regułą, gdyż impresjoniści nigdy nie tworzyli formalnej grupy, która by jasno określiła założenia i metody twórcze. W efekcie zasada ta była stosowana mniej lub bardziej dokładnie. Inną postawę przyjęli kontynuatorzy impresjonistów –neoimpresjoniści, którzy postanowili przestrzegać surowo zasady puentylizmu.

Artyści zaliczani do impresjonistów:

 • Pierre Bonnard, Eugene Boudin, Gustave Caillebotte, Mary Cassatt, Claude Debussy, Edgar Degas, Fryderyk Hayder, GeorgesLacombe, Claude Monet, Berthe Morisot, Camille Pissarro i inni.

Projekt szablonu...

[Edytuj]

Artyści zaliczani do impresjonistów

 • Eugène Boudin
 • Mary Cassatt
 • Gustave Caillebotte
 • Paul Cézanne
 • Edgar Degas
 • Henri de Fantin-Latour
 • Edouard Manet
 • Claude Monet
 • Berthe Morisot
 • Camille Pissarro
 • August Renoir
 • Alfred Sisley
 • Henri de Toulouse-Lautrec
 • James Abbott McNeill Whistler
[Edytuj]

Twórcy impresjonizmu

 • Edouard Manet - nazwany "ojcem" impresjonistów, nigdy nie stosował metody dywizjonistycznej i nie brał udziału w wystawach impresjonistów. Śniadanie na trawie, Olimpia
 • Claude Monet - od jego obrazu Impresja - wschód słońca pochodzi nazwa "impresjonizm". Nenufary, Katedra w Rouen
 • August Renoir - Czerwone dachy, Huśtawka, Śniadanie wioślarzy.
 • Edgar Degas - przedstawienia baletnic, w których eksponował ruch i jego możliwości ekspresyjne. Klasa tańca, Absynt (sytuacje z barów).
 • Camille Pissarro - malował głównie pejzaże, w których widać.

histeria_sztuki.uo

  Wizualnych
 1. Damien Hirst i Oliafur Eliasson

Wybieracie po jednej tezie z listy "polskiej" i "zagranicznej". Dodatkowo dobrze mieć po jednej tezie w zapasie, w sytuacji w której kolejna osoba chce mówić o tym samym, ja przestaję słuchać, albo zaczynam dopytywać o koszmarne szczegóły. Więc razem tezy cztery.

17:51, rilian , 7. semestr: sztuka współczesna
Link Dodaj komentarz »
tezy dla III roku
 1. Romantyzm vs. akademizm
 2. Realizm vs. impresjonizm
 3. Jan Matejko
 4. Poszukiwanie światła i pejzażu przed impresjonizmem
 5. Przyczyny i skutki pojawienia się impresjonizmu
 6. Postimpresjoniści
 7. Konsekwencje postimpresjonizmu (kubizm, ekspresjonizm, fowizm)
 8. Symbolizm i secesja w sztuce europejskiej
 9. Jacek Malczewski
 10. Futuryzm, surrealizm
 11. Kandyński, Klee i Bauhaus
 12. Ecole de Paris
 13. Awangardy XX-lecia międzywojennego w Polsce
 14. Rzeźba I poł. XX wieku; konstruktywizm
 15. Architektura modernistyczna
 16. Charakterystyka głównych kierunków sztuki po 1945: abstrakcyjny ekspresjonizm, pop-art, land-art, fluxus, op-art, socrealizm, konceptualizm.

Na zaliczenie: krótka rozmowa o dwóch, dowolnie wybranych.

Renegade

 

Tapety HD mistrzowie impresjonizmu

Zbiór ciekawych zdjęć obrazów mistrzów impresjonizmu jakość HD

DOWNLOAD

Blog o sztuce, malarstwo, obrazy

Się na tle wschodzącego słońca. Monet nie od razu spotkał się z przychylnością krytyków, ale jego kolejne obrazy zyskiwały ich coraz większe uznanie. Jednym z jego zwolenników był kolekcjoner Ernest Hoschedé. Po jego śmierci Monet ożenił się z wdową po nim. Artysta stworzył serie obrazów o jednej tematyce, takie jak „Nenufary”, „Katedra w Rouen” czy też „Budynek Parlamentu w Londynie”. Chociaż przedstawiają ten sam widok to jednak każdy z nich jest piękny i wyjątkowy.
Komentarzy: 1 Paryski impresjonizm 2011-03-24 W XIX w. w sztuce pojawił się nowy nurt, którego inicjatorami byli paryscy artyści. Charakterystyczną cechą impresjonizmu jest próba oddania tego, co najtrudniej uchwycić, czyli ulotnych chwil, zdarzeń, czasem najdrobniejszych ruchów. Obrazy sprawiają wrażenie żywych, jakby dopiero co zatrzymanych w kadrze aparatu fotograficznego, zachowują piękno i subtelność danego momentu. Patrząc na nie mamy przekonanie, że stworzył je ktoś wrażliwy, może nawet romantyczny. Dzięki obrazom impresjonistycznym możemy podziwiać piękno pejzaży oraz ludzi. W tym nurcie najważniejszą rolę odgrywa.

Noughty girl


Temat: Rozpoczęcie w muzycznej
Naskrobałam to: 2004-09-01
O godzinie: 19:23:51
skomentuj(3)
Nota by:No więc gdy tylko przyjechałam spotkałam Wiolę i Gosię. Poszłyśmy na lody:) Już wiszę im 1,80zł Dowiedziałm sie że mam dodatkowy fortepian z panią Szczepkowską. Najbardziej hmmm... oryginalną nauczycielką;)Biegałam z Dawidem przez pół szkoły zanim ją znaleźliśmy. Akompaniamet i fortepian już mam ustalony. Fletu jeszcze nie bo moja nauczycielka będzie dopiero w piątek. Teraz nie mam audycjii z Fonfusiem tylko z Turską... o tym właśnie mażyłam. Sorry Łysy że umieściłam cię na końcu ale za to masz WIELKIE POZDRO w tej nocie:) Lepiej? No to buźka.


Temat: Lekcja o impresjonizmie
Naskrobałam to: 2004-09-02
O godzinie: 12:39:54
skomentuj(1)
Nota by:Dzisiaj mieliśmy iść z klasą na wystawę i lekcję o impresjonizmie.Spotkaliśmy się 9.30 pod lotem. Z tamtąd ruszyliśmy w kierunku muzeum narodowego. Kiedy przewodnik opowiadał historię każdego obrazu pokolei Śmieć cały czas złośliwie to komentował więc kazali mu wyjść i czekać na zewnątrz na resztę. Po tej całej lekcji poszliśmy z powrotem pod lot. Tam nasza pani sprawdziła obecność i rozeszliśmy się. Razem z Anką odprowadziłyśmy Julię na dworzec i z tamtąd pojechałyśmy sobie do domku:) Nareszcie ktoś z klasy mieszka tak blisko mnie:)


Temat: Dzisiejszy wieczór :DDD
Naskrobałam to:.

Wędrówki krajoznawcze i muzyczne - blog Niny i Bronka - Onet.pl Blog

Impresjonizm

  Przeglądając różne pamiątki i drobiazgi nagromadzone przez ostatnie lata, natknąłem się na mały album "Od Maneta do Gauguina", wydany przez Muzeum Narodowe w Poznaniu z okazji zorganizowanej w 2001 r. wystawy obrazów impesjonistów z muzeum paryskiego (wystawa odwiedziła również Warszawę i Kraków). Na wystawie znalazły się obrazy takich mistrzów jak np. Cezanne, Degas, Gauguin, Manet, Pissaro, Renoir, Sisley, Toulouse-Lautrec,  van Gogh. Nie da się opisać wrażeń z tej wystawy. Do tej pory Poznań nie miał wydarzenia tej klasy. Trzeba to było zobaczyć. Pamiętam tłumy na wystawie i ogromne kolejki za biletami. Impresjonizm to styl w malarstwie zapoczątkowany w latach 70 XIX wieku we Francji. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa „impression” co oznacza wrażenie. Impresjoniści zapoczątkowali tworzenie obrazów w plenerze. Malowali głównie krajobrazy (swoje wrażenie barwne i świetlne o każdej potrze dnia i roku). Wyżej umieściliśmy obraz Sisleya.
  

brada (20:24)
Skomentuj mnie

10 października 2007