O czym chcesz poczytać na blogach?

Humanizm

Inferiae

Przypadki. Każdy, kto ma choć trochę oleju w głowie dostrzeże, że kult człowieka to nie racjonalizm i sceptycyzm, tylko megalomania, narcyzm i brak zdrowego rozsądku. To pozostałość po religijnym sposobie myślenia, iż jesteśmy najważniejsi, bo Bóg tak postanowił, bo Bóg stworzył specjalnie dla nas świat, a w nim planetę – ziemię, którą mamy czynić sobie poddaną. “Sceptyczni racjonaliści” usunęli Boga, ale zapomnieli o przesądzie antropocentryzmu aksjologicznego.

Na jasnogrodzki światopogląd składa się również niczym nieuzasadnione przekonanie co do własnej bezdogmatyczności. Świeccy humaniści o swoim humanizmie twierdzą, iż jest to:

[...] system myśli i działania opierający się na rozumie, wspomaganym przez naukę, sztukę i etykę, w którym wartości ludzkie – zarówno indywidualne jak i społeczne, wyznaczają kierunek działania. Humaniści to ludzie czujący odpowiedzialność za kształt naszej cywilizacji i życie naszego gatunku, wolni od jakiejkolwiek wiary w ponadnaturalne światy i istoty ingerujące w ziemskie sprawy. Humanizm jest przeciwny dogmatyzmowi, dyktaturze, fundamentalizmowi w znaczeniu religijnym, politycznym i ideologicznym

PSEUDODEMOKRACJA Jan Maus - Onet.pl Blog

Świata przez ludzi, na bardziej refleksyjne, bardziej logiczne itd.

Wiedzę od Arabów przechwycili znów Europejczycy, ci zakochani w filozofii.Wykorzystali fakt, że ich kontynent był poszatkowany na drobne królestwa i księstewka, które ze sobą ostro rywalizowały i wojowały. Stąd te różne azyle polityczne i religijne, te różne listy żelazne itp., rzeczy. To one doprowadziły do tego, że doczekaliśmy się Epoki Renesansu i Epoki Oświecenia. Potem przyszła Wielka Rewolucja Francuska, a po niej współczesna nauka wraz z humanizmem. Gdyby nie te epoki – to nadal żylibyśmy w Europie rządzonej przez nietolerancyjnych papieży i biskupów – typowych pasożytów feudalnych. To prawda, że oni jeszcze wciąż podnoszą głowy, że nadal marzą w snach, o dawnym cesarstwie rzymskim, zwłaszcza bizantyjskim, w którym cesarz był jednocześnie najwyższą głową Kościoła. Takim byli, jeszcze tak niedawno, carowie rosyjscy. Niewielu już dzisiaj Polaków wie o tym, że car rosyjski był jednocześnie zwierzchnią głową Cerkwi Rosyjskiej, która jest typowym kościołem narodowym. Dzisiaj ten kościół nadal wychowuje i tresuje Rosjan, jak tego życzy sobie współczesny car Rosji,.

P R Z E S T R Z E N I E I C I A Ł A

Na to, że w Polsce do 'bloomowskiej prawicy', mogę zaliczyć się sam jeden... (no być może jeszcze, jako tajni agenci wpływu profesor Staniszkis i Cezary Michalski - link dodany 08.12.11). A polski spór polityczny jak zwykle okazuje się rzucaniem foremkami i sypaniem piaskiem. Szkoda.

19:53, krzysztof_nawratek , making people angry
Link Komentarze (8) »
środa, 30 listopada 2011
592. o nowy humanizm: dwie logiki, dwa systemy
Dziś w Wielkiej Brytanii miały miejsce strajki i manifestacje pracowników sektora publicznego w obronie istniejących regulacji emerytalnych. Nawet w moim sennym Plymouth tłum manifestantów przeszedł przez centrum (z zamkniętych szkół musieli się cieszyć sprzedawcy na świątecznym targu, bo dawno takiej ilości dzieciaków i ich rodziców w roboczy dzień w centrum miasta nie widziałem).Oczywiście można dyskutować, czy akurat strajk w obronie emerytur jest moralnie uzasadniony - w przeciwieństwie do strajku i manifestacji przeciwko podwyżkom opłat za studia (wtedy protestowali.

Gaspar wydaje polecenia kulturalne

Przypomnieć sobie o jednej z najcelniejszych, najmroczniejszych książek, jakie napisano opisując czasy pokoju. Proza, obok której trudno przejść obojętnie: cierpka, męska, wulgarna – proza więzienna bez maskowania tego, czym jest kryminał. Bez dorabiania pięknych romantycznych legend, które Stasiuk mógłby przecież dorabiać, wziąwszy pod uwagę kiedy i z jakiego powodu zamknięto jego samego. Bez ksztyny człowieczeństwa, którego nie ma w piekle, które stworzono, by ludzie przestali nimi być, a przypadkiem odczłowieczono także twórców tego świata. Bez cieniowania.

W tej nieludzkiej powieści Stasiuka dość paradoksalnie drzemie jakaś forma skrajnego humanizmu. Nie wiem, na ile opowieść inspirowana była życiem, ale to nieważne – Mury Hebronu to jedyna znana mi książka, której autor do tego stopnia pozwolił się wygadać, się opowiedzieć, się otworzyć komuś takiemu, jak główny bohater. Po prostu, chyba nikt wcześniej nie pozwolił swoim postaciom tak dokładnie i dosadnie przedstawić pewnego sposobu myślenia, umieszczając go jednocześnie w szerokim kontekście, zaczynając od pochodzenia i kumpli, a na sposobie artykułowania myśli kończąc. Z drugiej zaś strony, wyjątkowo jak na humanizm brutalnie, Stasiuk wymusza w czytelniku pewien proces myślowy. Konstruuje dla niego kompletny świat i wrzuca.

... - Onet.pl Blog

2 Są
Zagadkowy humanzim

Humanista – osoba wszechstronnie uzdolniona. Ta krótka definicja utrzymywała się przez długie lata w świadomości uczonych, nauczanych i samych zainteresowanych. „Wszystko jednak kiedyś się kończy” – tym razem prawdopodobnie także. Jak postrzegać w dzisiejszych czasach humanizm i ich przedstawicieli – humanistów?

Podstawową rzeczą, z którą kojarzy się humanizm, to przeciwieństwo matematyki, fizyki, chemii – przedmiotów ścisłych. Szczególnie widoczne jest to w szkołach średnich, gdzie podstawowym podziałem jest „human” oraz „mat-fiza”, jednak jak to ma się z przytoczoną wyżej definicją?

Innym skojarzeniem jest pozbawienie humanisty prac fizycznych. Jego stereotypowa rola polega na pisaniu, czytaniu, wpajaniu wiedzy z zakresu historii, literatury i sztuki – tak więc czasu na kopanie dołów brak… Podstawowe zawody wykonywane przez humanistów to:.