O czym chcesz poczytać na blogach?

Hrvatski

Chorwacja - Onet.pl Blog

Zagrzebia. Uwagęprzyciąga kamienny portal i boczny ołtarz z figurą Matki Boskiej jakochorwackiej wieśniaczki, dłuta Mestrovicia. Świątynia odgrywała bardzoważną rolę w życiu społecznym stolicy i kraju. Przez wieki odbywały sięw niej zaprzysiężenia banów oraz najważniejszych urzędników miejskich,w 1573 r. stracono tu przywódcę powstania chłopskiego Matiję Gubeca. Nawschód od kościoła stoi Sabor - budynek chorwackiego parlamentu z 1908r., a po przeciwnej stronie usytuowana jest siedziba prezydenta kraju(Banski dvori) i kilka ministerstw.

Na Gradecu znajduje się kilka ciekawych muzeów. Pod żadnym pozorem niewolno ominąć Muzeum Historycznego Chorwacji (Hrvatski povijesni muzej)przy Matoseva ulica 9 (tel. 431065; wt.-pt. 10.00-17.00, sb. i nd.10.00-13.00). Każdy zaś, kto chce bliżej poznać dzieje samej stolicy;powinien odwiedzić Muzeum Miasta Zagrzebia (Muzej grada Zagreba),Opaticka ulica 20 (tel. 422339. wt.-pt. 10.00-18.00, sb. i nd. 10.00-13.00), zajmujące XVII-wieczne wnętrza klasztoru Klarysek. Dysponującwolnym czasem, można także wybrać się do Muzeum Przyrodniczego(Hrvatski prirodoslovni muzej), Demetrova ulica 1 (tel. 428596; wt.-pt.10.00-17.00; sb. i nd. 10.00-13.00), i Chorwackiego Muzeum SztukiPrymitywnej (Hrvatski muzej naivne umjetnosti), Cirilometodska ulica 3(tel. 423669; wt.-pt. 10.00-18.00, sb. i nd..

Chorwacja

Jest ta, że Chorwaci są Słowianami, którzy przywędrowali z terenów tzw. praojczyzny Słowian na tereny dzisiejszej Chorwacji. Po drodze podbili Awarów, Ilirów i inne autochtoniczne ludy i osiedlili się na stałe na prawym brzegu Adriatyku. Praojczyzna Słowian obejmowała tereny Zakarpacia, czyli dzisiejszej zachodniej Ukrainy i południowej Polski.
Inna koncepcja pochodzenia Chorwatów dowodzi, że sama nazwa Chorwaci (Hrvati) nie brzmi po słowiańsku i że kolebką Chorwatów jest Iran. Dowodem na jej słuszność są podobieństwa nazw geograficznych Chorwacji i terenów dzisiejszego Iranu. Innym jej potwierdzeniem jest ornament w formie warkocza lub plecionki (tzw. hrvatski pleter), który bardzo często występuje w zdobnictwie chorwackim, a którego korzeni należy dopatrywać się w sztuce Bliskiego Wschodu.
Często mówi się też w Chorwacji o mitycznej Czerwonej Chorwacji. Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w kronice z XII wieku. Czerwona Chorwacje to, według tej teorii, tereny dzisiejszej Czarnogóry.
Mimo, że znaczna część Chorwatów uznaje tylko irańskie, nie – słowiańskie pochodzenie narodu chorwackiego, koncepcja ta nie jest dostatecznie udowodniona i zbadana. Najbardziej wiarygodna jest teoria powtarzania przez zdecydowaną większość badaczy, że Chorwaci są Słowianami, którzy przybyli na dzisiejsze.

LAURA ELEUTHERE - Onet.pl Blog

Roku na skorodowany antyczny posąg mężczyzny (głowa i korpus rozdzielone) zanurzony w morzu na głębokości 45 m niedaleko wysepki Vele Orjule koło Losinj. Po wydobyciu niezwykłego znaleziska w 1999 roku i 7 letniemu delikatnemu czyszczeniu przez specjalistów z Włoch i Chorwacji, okazał się jednym z największych arcydzieł sztuki greckiej.
Wspaniały Apoksjomenos wykonany jest z brązu, ma wysokość 192 cm i wstępnie datowany jest na ok. I w p.n.e., to prawdopodobnie hellenistyczna kopia oryginału Lizypa z IV w p.n.e.. Od 2006 roku statua prezentowana była w różnych miastach Chorwacji. Obecnie czasowo w Muzeum Archeologicznym w Zagrzebiu.
Chorwacki Apoksjomenos/Hrvatski Apoksiomen jest 10x piękniejszy i doskonalszy niż ten z Watykanu! No - zakochałam się w nim!

Proszę spojrzeć tylko na tą wyrafinowaną głowę (co za cudowne gęste włosy! i perfekcyjny grecki profil!):
  
   

   

  


Zachwycająca gra mięśni:
  

Całość z 3 stron:
  


Zabójczy brązowy odlew głowy,
prawdziwy Król Słońce,
on wciąż ŻYJE!
 

LAURA ELEUTHERE

Izabela Kuna - bloog.pl

I zostaję. Wy mnie tulić będziecie i mojego raptusa. Jak to mówią, chłopak wydojony to zadowolony.


Wojtuś, tak się cieszę, że jesteś... powiedziała Klara.


Ty skurwysynu pierdolony... powiedziała Wronka. Dwa lata się nie odzywałeś!


Poszedłby ja w ministra, ale zamiłowanie dla elementów magicznych nie pozwoli.


Wojtuś, idź spać... szepnęła Klara.


Zrobię z wami serbski jeb i hrvatski jeb, jeśli będziecie dla mnie cudowne. Kordial da steranego serca. Jako że odrabiam.