O czym chcesz poczytać na blogach?

Hiszpański

język hiszpański - Onet.pl Blog

 , jak również do Afryki i Azji wraz z rozwojem Imperium hiszpańskie pomiędzy XV i XIX wieku.

Język hiszpański dla każdego

40 - cuarenta

50 - cincuenta

60 - sesenta

70 - setenta

80 - ochenta

90 - noventa


100 - cien

1000 - mil

Tagi: liczby los numeros
23:05, ioreta , Słownictwo
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 października 2011
Buenos dias señorita!

Witam na moim nowym blogu, dotyczącym nauki języka hiszpańskiego. Mój bliźniaczy blog o języku angielskim znajduje się tutaj:.

Nowe Tworzywo

[7]

Zastanawia podobne imię – Pepita być może w rzeczywistości była Conchitą, wiek dziewczyny, oraz to, że mieszkała z matką. Bunuel na własnej skórze więc czuł to co jego filmowy bohater, kiedy okazuje się, że niewinna wybranka serca tańczy nago flamenco dla turystów i spotyka się z młodym Morenito.

W obu przypadkach mężczyzna jest niżej od kobiety, chociaż Bunuel wywodzi się w hiszpańskiej kultury machismo. Conchita ma pełnię władzy nad Mathieu, w stosunku do której czuje się bezbronny. Mimo, iż ona i jej matka wywodzą się z Hiszpanii i odciska się na nich piętno władzy Franco – matka dziewczyny mówi, że jej mąż zmarł i pozostawił ją z długami, a ona nie ma żadnych umiejętności – co było konsekwencją odsuwania kobiet od pracy i przypisania jej miejsca w domu, to Conchita wie jak wykorzystać swoje wdzięki, by zarobić pieniądze. Skupia ona w sobie wszystkie cechy, które Bunuel nazywa typowo męską, hiszpańską przypadłością – zwaną chuleria – czyli połączenie agresji, tupetu i pewności siebie.

tu i teraz | tylko przez chwilę

Kompleksy o rozmiarze chłopców w naprawdę długich samochodach.
Miłą sytuacją na tym placu była informacja turystyczna, która nie dość, że była otwarta, to jeszcze zaopatrzyła mnie w porządną mapę, informację, co mogę zobaczyć w ciągu jednego dnia oraz wyżebrany długopis, z którego korzystałem przez następne kilka dni, bo jego polski kolega nie otrząsnął się z szoku, jakim był lot samolotem. Kierowany sugestiami informatora turistico oraz nieomylną intuicją udałem się do Muzeum Reina Sofia, zobaczyłem oryginalną Guernikę oraz Psa Andaluzyjskiego Bunuela. Był też Dali i Miro, i wiele innych rzeczy, które robią wrażenie na młodych dziewczynach, ale mi z tego wszystkiego się najbardziej podobały się plakaty z wojny hiszpańskiej. Się. W jednej sali emitowano filmy propagandy frankistowskiej z 1937 roku, co jakiś zaangażowany turysta skomentował jako promocję faszyzmu. Czasami zazdroszczę fanatykom. Myślenie nie zawsze jest przyjemne, a prawie nigdy nie prowadzi do optymistycznych wniosków.
Ogromną zaletą tego muzeum jest to, że jest bezpłatne. Potem Cyganie czekający przed wejściem chcieli mi coś ukraść, albo sprzedać, ale nie chciało mi się z nimi gadać, więc poszedłem dalej. Doszedłem na targ, gdzie nie kupiłem sobie breloczka z liściem marihuany, ani noża, ani bawełnianych spodni, ani garnka. Potem zjadłem churro z czekoladą. Churro wygląda tak i jest pyszne. W razie, gdybym zapomniał o tym wspomnieć w kolejnym odcinku tej relacji,.

zielonastrefa

Na przedwiośniu sporo myślimy o cebulkach i kwiatach cebulowych. Wyczekujemy na hiacynty, żonkile, narcyzy, tulipany, przebiśniegi. Ostatnio natknęłam się na roślinę o nazwie hiacyncik hiszpański i uświadomiłam sobie, że parę lat temu w Irlandii, uwielbiałam chodzić do parku, w którym dywan pięknych kwiatów wyrastał wprost z trawnika. Dziś już wiem, że był to hiacyncik. Wspaniała, bezproblemowa roślina, która zdobi ogrody i parki, a także nadaje się na kwiat cięty.

Tak prezentuje się cebulica dzwonkowata – bo i tak jest nazywana w Polsce. Prawda, że fantastyczna?

Hiacyncik hiszpański kwitnie wiosną i jest całkowicie mrozoodporny. Jego kwiaty mogą mieć barwę niebieską, różową, białą lub kremową. Najlepiej sadzić go w miejscach słonecznych lub półcienistych. Cebulica dzwonkowata lubi  ziemię wilgotną, zasadową, piaszczystą, z drenażem. Kwitnienie następuje w maju i pierwszej połowie czerwca. Rozmnażamy ją przez nasiona lub przez przyrost cebulek.

Straange world - Onet.pl Blog

Ona spojrzała typowym spojrzeniem 'żal'. Kierowała go raczej do mnie niż do nowo poznanej dziewczyny. Cóż powiedzieć byłam brzydka. Przede wszystkim uważałam się za taką.
Stanęłam z dziewczyną przed sekretariatem. Ona otworzyła mi drzwi a ja weszłam. 'Dzięki' szepnęłam cicho. Ona uśmiechnęła się i stwierdziła:
- Ja zostanę z tobą, bo widząc cię to gorzej trup wygląda. Po za tym, musisz wiedzieć gdzie masz lekcje, prawda?
Zgodziłam się z nią. Lekko się uśmiechnęłam do niej, ten uśmiech był podzięką za to co zrobiła. Nikt nie odważył by sie podejść do mnie i spytać co się stało. Przede wszystkim wszyscy mogli pomyśleć, ze jestem jakąś chorą na umysł.
No ładnie to wyszło. Na początek Hiszpański, Angielski, W-f, Przerwa,Matematyka, Biologia i Chemia. Dziewczyna, której imienia nie znałam miała ze mną pięć lekcji. Byłam nawet z tego zadowolona, chociaż biologię musiałam spędzić bez towarzystwa miłej koleżanki.
- A propos jestem Rachel- powiedziałam do niej, czułam, że jest ze mną lepiej. Lepiej niż wcześniej. Ona uśmiechnęła się lekko i usłyszałam jej piękny głos:
- Alexandra, miło mi cię poznać Rachel. Już myślałam, że nie poznam twojego imienia.- wyszczerzyła ząbki w uśmiechu.- Dobra, to chodźmy na ten Hiszpański. Siedzę sama w ławce, więc możesz się dosiąść.
Hiszpański z nią był fantastyczny, muszę przyznać, że lepszy niż z Selene. Poznałam dużo jej koleżanek między.

Hiszpański dla mniej i bardziej wtajemniczonych

04 marca 2010
¡Qué ojazos!
Dziś po polsku, bo tłumaczenie zawiłości gramatycznych po hiszpańsku zamiast rozjaśnić, mogłoby jedynie zaciemnić sprawę. Dzisiaj pozornie banalna kwestia dopełnienia bliższego i dalszego. Pozornie, bo te końcóweczki są takie podobne, że łatwo o pomyłkę.
Sigue >>

Tagi: CoD COI complemento directo complemento indirecto
19:35, ewa.janiszewska , Buenos modales
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 lutego 2010
Hacer de tripas corazón
Całkiem sympatyczne wyrażenie, nieprawdaż?
Sigue >>

13:31, ewa.janiszewska , Dichos y refranes
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 lutego 2010
El silencio es oro
Nie do końca zdawałam sobie sprawę, że w języku hiszpańskim istnieje tyle wyrażeń związanych z ciszą. Zebrałam kilka i wzięłam się za.