O czym chcesz poczytać na blogach?

Goya

Blog Charliego Bibliotekarza

Obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya”

Posted by charliethelibrarian w dniu 13 Październik 2011

Jacek Dehnel "Saturn..."

Goya Francisco to znane nazwisko. Nawet prawdziwemu ignorantowi w dziedzinie malarstwa obiło się to nazwisko o ignoranckie uszy. Jakieś tam Spanie rozumu i budzenie się duchów, albo coś o rozstrzelaniu powstańców warszawskich, a może raczej madryckich. W każdym bądź razie Goya wielkim malarzem był i długo żył. (Naprawdę żył długo). Jak mi mówi Wikipedia (licząca sobie dziesięć lat internetowa encyklopedia, bez której polscy uczniowie i studenci nie potrafią się obejść. Przyganiał kocioł garnkowi – nawet ja bibliotekarz korzystam z niej!) Goya był malarzem, który chciał oddać dziejową sprawiedliwość i unowocześnił malarstwo. To krótkie wprowadzenie miało na celu uświadomienie, (w bardzo ograniczonym zakresie) ignorantów w dziedzinie malarstwa, że Goya to nie byle kto!

Trzech mężczyzn, trzy punkty widzenia, trzy.

Polska muzyka - teledyski hity polskie zespoły

Łatwopalni
Biegniemy w ogień
By mocniej żyć

A my tak łatwopalni
Tak śmiesznie mali
Dosłowni zbyt

Świat między wierszami
Największy ukrył skarb
Lecz, w to miejsce czasami
Odchodzi któryś z nas
Odchodzi któryś z nas
Odchodzi któryś z nas...

 

Oficjalna strona Maryli Rodowicz: www.marylomania.pl

01:51, diabelek.pl , Maryla Rodowicz
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 lipca 2007
Goya - W zasięgu twego wzroku

Goya "W zasięgu twego wzroku"

 
dir. M.Dutkiewicz
dop. B.Bujko
prod. www.grupa13.com

W teledysku wykorzystano prace Michała Karcza

www.michalkarcz.com
 
Oficjalna strona zespołu Goya: www.goya.com.pl
 
Tekst piosenki:

panta rei kai ouden menei

Jest to obraz poprzedzający słynne "rozstrzelanie powstańców madryckich" z 1814. cała wystawa bardzo dobrze zrobiona. oprócz obrazów wystawiono kilka rycin autorstwa Goi. cykl Okropności wojny (ofiarowanych Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Feliksa „Mangghę” Jasieńskiego). zorganizowany został 'labirynt'. na jego ścianach zaprezentowano ryciny oraz reprodukcje obrazów Hiszpana np. 'saturn pożerający swe dzieci' albo wspomniani 'powstańcy'. w przed ostatnim odcinku wisiał 'główny bohater'. wystawa miała nas przenieść do domu artysty, gdyż Goya tak właśnie wykorzystywał ściany u siebie:) oprócz wiadomych walorów warsztatu Goya zachwyca lub może przeraża swoim spojrzeniem na wojnę. on widzi nie tylko walkę, lecz vor allem nienawiść ludzi, okrucieństwo, strach. tytuł jednej z rycin brzmi 'gdy rozum śpi budzą się demony' (stąd tytuł całej wystawy). jakże trafnie to ujął...

wydawało by się, że temat wojny nie może być romantyczny. a jednak Goya potrafił połączyć okropności wojny z romantycznym malarstwem.
co ciekawe, Goya studiował u Polaka Tadeusza Kunze-Konicza (Taddeo Pollacco)