O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Goethe

Andrzej Jordan Szmilichowski - bloog.pl

*

 

 

Książka która zabijała

 

W 1774 roku przeszła przez Europę mistyczna fala samobójstw. Zastrzeliło się około 2000 młodych mężczyzn. Władze próbowały powstrzymać ów niebezpieczny trend poprzez likwidację źródła samobójczych inspiracji – powieści napisanej przez młodego niemieckiego pisarza nazwiskiem Goethe.

Owa epidemia rozprzestrzeniła się w Europie z końcem lat 1700. Niepokojąca ilość mężczyzn, rekrutujących się głównie z klas wyższych, popełniało samobójstwa. Ofiary najczęściej nie znały się, tym niemniej dramatyczny czyn porwania się na własne życie przebiegał za każdym razem nieomal identycznie. Znajdowano zwłoki ubrane w niebieską kurtkę i żółte pumpy, w ręku rewolwer, w głowie kula, obok egzemplarz książki Johanna Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Werthera”.

Czytanie jest fajne

Gąbką lub chusteczką usunąć nieudaną linię i można rozpocząć ćwiczenie na nowo. Rewelacyjna propozycja na początek nauki pisania!

01:53, fajneczytanie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 31 marca 2011
Cierpienia młodego wertera tekst

Cierpienia młodego Wertera - Goethe Johann Wolfgang

Cierpienia młodego Wertera rozsławiły nazwisko Goethego w całej Europie. Sama zaś powieść stała się największym wydarzeniem wydawniczym swoich czasów, wywołując wśród młodych istną "gorączkę werterowską": ubierano się na podobieństwo bohaterów, roniono łzy w miejscach z nimi związanych, zdarzyło się nawet kilka samobójstw zainspirowanych książką. Ów stan euforii wywołały dzieje młodego człowieka, który spotyka miłość swojego życia, a nie mogąc liczyć na odwzajemnienie swego uczucia, popada w stan melancholii, apatii, zobojętnienia. Rozchwiany.

moja cena magii

Tanem."
Ojcze mój, ojcze, nie widzisz tego?
Królewskie córy na drugim brzegu?
Nie martw się, synu, wiem doskonale,
To wierzby tańczą w wieczornym szkwale.
"Kocham cię bardzo i z soba biorę,
Ma siła skruszy oporną wolę!"
Tatko mój, tato! Chwycił mnie mocno!
Elf-król unosi mnie w knieję nocną!
Ojciec zakrzyknął i zaciął konia,
Mocno przycisnął syna do łona,
Dotarł do domu, przekracza próg,
Lecz dziecko w jego ramionach - trup.

2006-06-05 09:20:06 skomentuj (0)


poetyckie fascynacje motaby
Goethe Johann Wolfgang

Król Olch

Noc padła na las, las w mroku spał,
Ktoś nocą lasem na koniu gnał.
Tętniło echo wśród olch i brzóz,
Gdy ojciec syna do domu wiózł.

- Cóż tobie, synku, że w las patrzysz tak?
Tam ojcze, on, król olch, daje znak,
Ma płaszcz, koronę i biały tren.
- To mgła, mój synku, albo sen.

"Pójdź chłopcze w las, w ten głuchy las!
Wesoło będzie płynąć czas.
Przedziwne czary roztoczę w krąg,
Złotolitą chustkę dam ci do rąk".

- Czy słyszysz, mój ojcze, ten.

Blog 9S9a9N9d9R9a9

Notki
Aforyzmy 2008-07-04
Miłość zaczyna się rozwijać dopiero wówczas, gdy kochamy tych, którzy nie mogą się nam na nic przydać. Erich Fromm ____________________________________________________________________________ Kto nie umie kochać, musi się uczyć pochlebstwa, inaczej nic nie zwojuje. Johan Wolfgang Goethe ___________________________________________________________________________ Kto mniema, że kocha swą ukochaną dla niej samej, bardzo się myli. François de La Rochefoucauld ____________________________________________________________________________ Każdy zakochany jest poetą. Platon __________________________________________________________________________ Jeśli trzymasz miłość zbyt słabo, odleci; jeśli ją ściśniesz za mocno, umrze. Oto jedna z zagadek. Tom T. Hall _________________________________________________________________________ Nikt nie wydaje się bardziej obcy niż ktoś, kogo się kiedyś kochało Erich.

Goethe institut

missedit.blog

Nici. chłopaki mnie zabiją, ale ja nie mogę już od nich pożyczać ciągle kasy, pomału staję się niewypłacalna. zatem z pięcioma złotymi w pormonetce robię sobie survival. chińskie zupki i kuchnia partyzancka kaczyńskiego.

z kolei darmowa rozrywka to filmy z goethe institut (wczoraj moi ukochani winterschläfer, a dziś premiera: der felsen który zdaje się chciałam zobaczyć na festiwalu w berlinie dwa lata temu) oraz warsztaty z komunikacji jakiejś-tam, na które zwerbowała mnie dj klos.

o 14.15 miałam wyrzuty.

x100100111010100011100101 blog

2005-06-03 02:53:34
skomentuj (16)


der vater geht

z współczesnej prozy niemieckiej:

- a tak w ogóle, to co robisz?
- projekty. a ty?
- zlecenia.


kraków, trzech pisarzy i trzy pisarki z trzech krajów w goethe institut [zabija się człowieka każąc mu reprezentować kraj. - że tak sobie pozwolę przybanalić mottem z książki z kolekcji wyborczej]. niemka i niemiec piszą opowiadania o osobach w wynajętych mieszkaniach, które nie potrafią się ze sobą porozumieć - czyli.