O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Gobi

Życiowa pasja bibliofila

    LinkedIn

Dodaj do ulubionych:

Lubię
Bądź pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych.
Kategorie: Azja, Książki, Literatura faktu, Od portalu Lektury reportera, Reportaż | 2 komentarzy

Post navigation

2 thoughts on ““Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi” – Anna Grebieniow

Chiny Blog - w drodze...

„Wielka Pustka” otoczona górami, a na następnym przystanku autobusowym zaczyna się zielony step. Jurty w środku miasta, starsi ludzie ubrani w tradycyjne stroje, i to jak spokojnie i dumnie traktują się nawzajem, to wszytko sprawia, że nie czuje się „drapieżnej” atmosfery, typowej dla każdej stolicy. Mongołowie nie pasują do tej betonowej dżungli w centrum tak pięknego kawałka Azji. Po prostu ktoś kiedyś kazał im zacząć żyć w mieście. Następnego dnia z trudem zdobywamy bilety na pociąg do ostatniego mongolskiego miasteczka na środku Pustyni Gobi, tuż przy granicy z Chinami. Rozgrzany pociąg i ajzatyckie towarzystwo: mieszane, mongolsko-chińskie, tym pociągiem nie jadą już biali. Jest coraz trudniej poskładać słowa w sensowną rozmowę. Pomimo wszystko na każdym kroku jesteśmy traktowane jak pisanki wielkanocne, ci ludzie ciągle się o nas troszczą i interesują naszą podróżą. Z trudem przełykam podarowaną mi mongolską herbatę z wielbłądzim mlekiem i obficie posoloną, potem rozkładam mapę Azji i wysłuchuję historii człowieka, którego rodzina pracuje na całym świecie, ktoś inny znowu wspomina.

THINK - it's not illegal yetDawno nie było o super źwierzętach. Kształcić się trzeba zawsze, także dziś serii ciąg dalszy:

BAKTRIAN (Camelus bactrianus, Camelus ferus) 

Baktrian to nic innego jak wielbłąd dwugarbny. Żyje w Azji Środkowej: Chiny, Mongolia, Pakistan, Afganistan. Jest ssakiem udomowionym (niewielka liczba dzikich baktrianów żyje jedynie na Pustyni Gobi). Jest gatunkiem krytycznie zagrożonym.

Charakterystyczną cechą baktrianów (oprócz dwóch garbów) jest kędzierzawa sierść, chroniąca przed zimowym chłodem (temp. na Pustyni Gobi spada poniżej -40°C). Wielbłądy te poruszają się tzw. inochodem - kołyszącym na boki chodem naprzemiennym, podczas którego wyrzucają jednocześnie do przodu obie nogi tej samej strony ciała. Na przemian raz obie prawe, raz obie lewe. Jednorazowo mogą wypić ok 100-150 litrów wody i nie pić przez następnych kilka dni. Po trwającej 370-440 dni.

love-story-naruto-hinata - Onet.pl Blog

    Wszystkie pozostałe Bijuu przybyły na wezwanie Lisa. Jednoogoniasty Tanuki(Szop), Ichibi no Shukaku, przewodził całej procesji. Za nim, jak Naruto mógł się domyślać, podążali obok siebie, Dwuuogoniasta Neko (Kocica), Nibi no Nekomata, pozostawiająca płonące ślady swoich łap na ziemi, oraz Trzyoogoniasty Kame (Żółw), Sanbi no Isonade. Dalej można było ujrzeć Czteroogoniastego pół-Hebi pół-Tori (p. Wąż p. Ptak), Yonbi no Sokou, a zaraz potem wyłaniał się Pięcioogoniasty Inu (Pies), Gobi no Houkou, by następnie ustąpić miejsca widoku Sześcioogonistemu Shishi (Lew), Rokubi no Raijuu. Dalej kolejno Naruto widział Siedmioogoniastego Anaguma (Borsuk), Shichibi no Kaku oraz Ośmioogoniastego Ushi-Tousakurui (Wół-Głowonóg), Hachibi no Gyuushi.

- Po co nas tu wezwałeś Kyuubi no Youko!

uvmania.blog

Żaden obraz widziany przez okno, o ile nie został zatrzymany na kliszy fotograficznej, nie będzie już przez was widziany - jednorazowy świat, niemal nierealny, jak film.

Godziny dwie jedziecie wzdłuż brzegu jeziora - to Bajkał, ludzie jacyś inni... trzymają ryby w rękach na dworcu - możecie kupić... wyciągnąć dłoń przez okno, podać drobne ruble i, już macie w przedziale zapach i smak Bajkału.

Widać stare tory, które pamiętają pewnie jeszcze polskich więźniów...

Dalej góry, lasy... zaczyna się step. Pociąg skręca na Pd... Gobi.

Piach, wszędzie piach... budzicie się w środku dnia, po obfitym "baranim" obiedzie [bo tylko piwo nie było z barana] i w oczach, w ustach, na całym ciele, w całym przedziale jest piach - to pociąg wpadł w wydmę [jak co tydzień] i wzniósł tumany piachu w pustynną przestrzeń.

Na korytarzu wagonu prawie 50 stopni Celsjusza... ciepło, ale wrażenie jest podobne to tego jakie ma się w domu jak jest 25-27 stopni - miło, fajnie, upalnie.

Sucho.

Dalej Chiny...

Od 6 dni stukot kół, walenie wagonów o wagony,.

Gobi 2000

Blog Łukasza Kurbiela - Onet.pl Blog

Po opuszczeniu Dalanzadgad udaliśmy się do Ice Valley - Lodowej Doliny. Jest to bardzo wąska dolna w górach. Panuje tam specyficzny mikroklimat i niekiedy połacie lodu utrzymują się przez cały rok. Nam niestety nie udało się zobaczyć lodu, ale jak wskazuje nazwa było tom bardzo zimno. Szczyty w tym rejonie pasma Ałtaju Gobijskiego (mogę się mylić co do nazwy pasma) wznoszą się ponad 2000 m.n.p.m. Dochodząc nawet do ponad 2500 m.  W porównaniu do poprzedniego dnia, kiedy przez parę godzin widzieliśmy tylko płaską, suchą po horyzont przestrzeń to miejsce jest całkowicie inne - góry, woda, zieleń.
Dodatkową atrakcją tego rejonu było dziwne zwierzątko - Szczekuszka. Bardzo ładne zwierzątko, taka mini wersja naszego świstaka.

Gwiazdy i nietylko - bloog.pl

Śmierci, wkładali więc do grobu faraonów wartościowe przedmioty, które mogły być dla nich przydatne w ich pozaziemskim życiu.

WIELKI MUR CHIŃSKI

Wielki mur chiński rozpoczęto budować w 214 r. p.n.e. Mur zaczyna się nad morzem Pohaj na północny wschód od Pekinu i przebiega przez Chiny północne aż do pustyni Gobi. Mur chiński w swojej głównej części ma długość 2450 kilometrów. Jest to odległość równa odległości między Londynem i Moskwą. Całość, wraz z bocznymi odgałęzieniami, liczy co najmniej 6000 km. Wielki Mur Chiński jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Służył on jako wał obronny przed obcymi plemionami.

Żony Mumtaz Mahal. Kiedy grobowiec był już gotowy, trumnę pokryto warstwą czystego złota, a Szach Dżehan miał ją dodatkowo obsypać perłami i diamentami. Został on zbudowany w latach 1630 - 1653. Przy budowie pracowało 20 tysięcy robotników, którzy nie tylko pochodzili ze wszystkich krajów azjatyckich, ale także z Francji i Włoch. Przed budowlą stało 2000 żołnierzy, którzy dzień i noc musieli pilnować tych bajecznych skarbów. Tadż Mahal wykonano z marmuru przywiezionego z odległego o ponad 320 km kamieniołomu, lecz nie jest to biała budowla, marmurowe powierzchnie są zdobione tysiącami szlachetnych i półszlachetnych kamieni, a do dekoracji kaligraficznych użyto czarnego marmuru. Droga do Tadż Mahal.