O czym chcesz poczytać na blogach?

Gladius 2

Historia Miecza

Wywodzi się z Hiszpani.

Miecz ten mierzył od 50 cm do 81 w zależności od typu. Dwusieczny miecz chrakteryzował się zakończeniem głowni w kształcie litery V.

Głowica i rękojeść wykonane były z drewna lub kości, czasami były okuwane ozdobnie metalem.

Typy gladiusa:

 • Gladius Hispaniensis – miecz, używany od 200 roku p.n.e. do około 20 p.n.e., miał długość od 74 cm do 81 cm, gdzie ostrze miało od 64 do 69 cm.
 • Mainz – ostrze miało długość od 66 do 70 cm. Miecz ważył od 1,2 kg do 1,6 kg.
 • Fulham – forma przejściowa pomiędzy typem Mainz i Pompeianus. Używany od 43 roku n.e. Ostrze miało długość 70 cm. Kształt jelca był zbliżony do formy płaskiej piramidy. Głowica miała różne przekroje, od sześciokąta po okrąg.
 • Pompeianus – używany za panowania cesarzy Klaudiusza i Nerona. Ostrze miało długość 60 cm.
 • Published in:
  • rzym
  on 18 Styczeń 2009 at 18:42  Dodaj komentarz  
  Tags: gladius, legiony, miecz, starożytny rzym

  The URI to TrackBack.

  Wywodzi się z Hiszpani.

  Miecz ten mierzył od 50 cm do 81 w zależności od typu. Dwusieczny miecz chrakteryzował się zakończeniem głowni w kształcie litery V.

  Głowica i rękojeść wykonane były z drewna lub kości, czasami były okuwane ozdobnie metalem.

  Typy gladiusa:

 • Gladius Hispaniensis – miecz, używany od 200 roku p.n.e. do około 20 p.n.e., miał długość od 74 cm do 81 cm, gdzie ostrze miało od 64 do 69 cm.
 • Mainz – ostrze miało długość od 66 do 70 cm. Miecz ważył od 1,2 kg do 1,6 kg.
 • Fulham – forma przejściowa pomiędzy typem Mainz i Pompeianus. Używany od 43 roku n.e. Ostrze miało długość 70 cm. Kształt.

 • Kącik Romana

  By ta noc była szczęśliwa.- powiedział do siebie rzymianin.
  Wstał i rozejrzał się. Ach, jest i jego płaszcz. Strasznie zimno. Ciągle o tym zimnie myślał, gdyż mimo pobytu na tych terenach od jakiegoś miesiąca, nie mógł się przyzwyczaić. Założył swój czerwony, legionowy płaszcz na swoją koszulkę kolczą. Poprawił swój hełm, sprawdził gladiusa, pugio oraz pilium. Okrągły pawęż oparł o ścianę tej rudery, pod którą nocowali. Słomiana sadyba, należała do tego drwala który, zwariował trzy tygodnie temu. Dziwne miejsce. Doprawdy, dziwne miejsce….
  Usiadł ponownie na pniaku, rozmyślając.. Myślał o tym, że za niedługo to się skończy. Już za niedługo, powróci do Panonii i.

  Witek przez chwilę poczuł, że skoro Potocki odwołuje się już do Boga, sam by sobie z tą sprawą nie poradził. Czyli, będzie miał szansę na wykazanie się. Jak rozwiąże to sprawę, będzie wreszcie kimś. A może, nie będzie okazji by w ogóle być kimś? Bo zostanie otchłań?

  1 Reply

  elektrasaga - Onet.pl Blog

  To, żeby gdy będą nas utulać, nie poraniły naszej skóry - przecież znają jej delikatność dalece doskonalej niż my.        Skulona w embrion, zza kurtyny gazowych łez, obserwuję podejrzliwością rannego zwierzątka jak obejmując mnie wszystkowiedzącym spojrzeniem ściągają galerius, manica, ocrea, odrzucają venabulum i gladius. Pozostają w lnianej koszuli oślepiającej bieli przemiany na Górze Tabor; w tym blasku mogę się ogrzać. Ujmują mnie w swą dziwną, za dużą dłoń i przyciskają do śmiesznej brakiem gruczołów mlecznych, porośniętej sierścią piersi, żeby zadusić strach i smutek, bo wiedzą, że moje ręce i serce są na to za słabe.
  Materii, którą łatwo jest okiełznać i podporządkować.
  Najmocniej jednak kochamy idee oraz ideały, bo są idealne, i nic co namacalne, nie może z nimi konkurować; jednakże to co niematerialne jest niezniszczalne oraz wieczne i przez to pragnienie tego prowadzi do obłędu, ponieważ sami jesteśmy ułomni i skończeni.

  http://www.youtube.com/watch?v=DaDXB54aAV8

  elektrasaga (00:01)

  13 lutego 2009
  Nie odlatuj!

  Witam Cię Na Moim Blogu :)

  .........

  to jednoi ze zdjec kotków które są zabijane przez debilnych ludzi, jeśli chcecie sie dowiedzieć czegoś wiecej wejdzcie na ta stronę!!! ale uprzedzam że wchodzicie tam na swoją odpowiedzialność!!!!!!!!!!1
  naprawde jak wejdziecie na tą strone .....nie wiem co powiedzieć ja mam łzy w oczach!!!!!!
  napisała SONKA 2004-04-04 20:16:08 no dalej skomentuj (3)


  Owczarki;)
  Owczarki, psy ras wyhodowanych początkowo z przeznaczeniem do pracy pasterskiej przy pilnowaniu stad, obecnie szeroko używane jako psy stróżujące, obronne, policyjne i towarzyszące. Istnieje szereg ras owczarków wyhodowanych w wielu krajach na użytek pasterski, posiadających.Ciała dorosłych samców dochodzi do 150 kg, samic do 90 kg.

  Owca domowa jest najważniejszym źródłem wełny, roczna wydajność wełny sięga u najwydajniejszych ras 15 kg.
  napisała SONKA 2004-04-21 14:49:35 no dalej skomentuj (2)
  Miecznik;)
  Miecznik, włócznik (Xiphias gladius), ryba z rodziny miecznikowatych (Xiphiidae), zamieszkująca morza i oceany strefy ciepłej i tropikalnej.

  Długość ciała do 5 m, ciężar ciała do 1000 kg. Jest jedynym przedstawicielem rodziny miecznikowatych, posiadającym charakterystyczne wydłużenie górnej szczęki w kształcie ostrego miecza.

  Żywi się rybami, które.