O czym chcesz poczytać na blogach?

Gibraltar

archeo.blox.pl

. To oznacza, że neandertalczycy mieli sposobność podpatrywać zdolniejszych kuzynów i uczyć się od nich. Istnieją całkiem niedawne badania, które dowodzą, że okres kiedy "my" i "oni" byliśmy razem, w niektórych częściach świata trwał zaledwie 2 tys. lat. Oznaczałoby to, że nie tylko nie możemy umyć rąk od zagłady neandertalczyka, ale wręcz rozprawiliśmy się z nim "błyskawicznie".
Zabraliśmy mu jedzenie
Mimo złych czasów dla neandertalczyków przynajmniej jedna ich populacja była w stanie przez długi czas przetrwać razem z nami. Badania Jaskini Gorhama znajdującej się na terenie Gibraltaru dowodzą, że byli tam na pewno 28 tys. lat temu, czyli najdłużej w Europie. A niewykluczone, że nawet 24 tys. lat temu, gdy w pozostałych częściach świata prawdopodobnie nie było już innych neandertalczyków. Dotychczasowe badania wskazywały, że ostatni Homo neanderthalensis żył w Europie 35 tys. lat temu.
Międzynarodowa grupa naukowców pod kierownictwem Clive'a Finlaysona z uniwersytetu w Toronto w Kanadzie prowadziła prace w głębi jaskini, której wylot znajduje się w ścianie skalnego klifu ostro schodzącego do morza. Analizując 29 m kw. podłoża archeolodzy natrafili na cztery warstwy kulturowe. W trzeciej znaleźli ślady obecności ludzi współczesnych - 240.

blog myślącego inaczej


skomentuj (0)


Plany, kurs i takie tam...

Ostatnio oglądam filmy survival'owe z Bear Grylls'em. Są świetne. Zacząłem od kostarykańskiej dżungli: http://www.bgrylls.pl/viewpage.php?page_id=27 .

Odnośnie wyprawy dowiedziałem się, że z europejskiej części Hiszpanii kursuje prom na Ceutę (hiszpańska enklawa w Afryce). Ale tam na pewno nie popłynę, bo bilet kosztuje prawie czterdzieści euro (nie wiem czy w jedną stronę, czy w obie). Zostanę na kontynencie europejskim.

Oglądałem trochę różnych zdjęć i filmów z Hiszpanii, Portugalii i Gibraltaru.

Na fot. 1 Gibraltar z lotu ptaka.

 

 

Fot. 1. Gibraltar.

 

Widać, że lądem można się tam dostać drogą przecinającą lotnisko. Nigdy przedtem nie widziałem takiego rozwiązania (fot. 2).

 

Fot. 2. Pojazdy czekające na zwolnienie pasa.

 

Bardziej interesujące od wielkiej skały i.

Artur Andrus - bloog.pl

I w tym roku dostała nagrodę kuratorium za autorski program „Szydełkowanie w systemach operacyjnych i sieciach komputerowych”. Ale tam też już spaliła za sobą mosty. Podczas ostatniej rady pedagogicznej, przy wszystkich powiedziała dyrektorowi, że informatyka to syf, że tak naprawdę w szkole była tylko dla pieniędzy, i że wszyscy wiedzą, że on wcale nie ma romansu z fizyczką, tylko zamykają się w jej kantorku, żeby udawać, że są tacy nowocześni, a tak naprawdę to tam tylko czytają, i że uczniowie widzieli go, jak ukradkiem wymykał się z mieszkania fizyczki już o 17.00 i wracał na kolację do domu, do żony…

 

- Wszystko przemyślałem – Henryk wycierał kąciki ust, co ją zawsze śmieszyło, bo po każdorazowym wytarciu, w lewym kąciku zostawało mu pół serwetki, a ten gapa zauważał to dopiero przy wieczornym myciu zębów. Tym razem nie było jej do śmiechu, bo od tego, co za chwilę powie jej mąż, zależało całe ich dalsze życie.

 

- Nigdzie nie jedziemy! Czy ty zwróciłaś uwagę na adres domu, w którym mielibyśmy mieszkać? Gibraltar, Garibaldiego 146. I teraz wyobraź sobie, że chcielibyśmy spędzić Sylwestra w.

::hope blog::

Na to?
Przez łzy - Seki Hope
2001-08-12 17:41:44
skomentuj (3)

Wielka Iberiada

W czwartek wyjezdzam na 10 dni. Wycieczka zapowiada sie bardzo fajnie. Najpierw 2 dni jazdy autokarem, pozniej dzien we Francji a pozostale 7 dni objazd Hiszpani i Portugalii. 26 sierpnia wracamy samolotem z miedzyladowaniem. Zwiedzimy miedzy innymi San Sebastian, Burgos, Madryt, Salamance, Porto, Nazare, Bahale, Fatime, Lizbone, Faro, angielski Gibraltar, Seville i Malage. Moze poznam jakies gorace poludniowe Hiszpanki albo Portugalki ;)
Przez łzy - Seki Hope
2001-08-12 17:47:30
skomentuj (6)

Happy Hope

4 dni pod rzad przychodzily do mnie kartki poczta. Lacznie przez te same 4 dni przyszlo 6 kartek. To wspaniale uczucie gdy znajomi o nas pamietaja. Paulina wrocila z Grecji. Mam nadzieje, ze wkrotce sie z nia spotkam. Dzis chyba bede z nia rozmawial. Wczoraj z.