O czym chcesz poczytać na blogach?

Getto

esmusssein.blog

Strzały. Boję się. Dlaczego trwa wojna? Dlaczego idę w tym tłumie do getta, gdzie spotkać może mnie zło? Ale tam są moi znajomi, moi bliscy, wszyscy tam idą, a ja chcę być przy nich. Boję się. Kolejne strzały. Podchodzę bliżej. Przejeżdża karetka i zatrzymuje się w pobliżu. Podchodzę. Ktoś jest ranny, widzę krew – dostał odłamkiem. Kolejne strzały, a moje serce zaraz wyskoczy, albo stanie ze zmęczenia. Strach.

 

 

Sylwestrowe getto. Teraz mogę wyobrazić sobie jak czuły się osoby, które szły do getta.

 

Przeżyłem. Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.

 

 

 

 

Tagi: sylwester, fajerwerki, getto, trauma, 2010

skomentuj (0)

. 2010-01-02 00:05:21

tęsknota

ty gdzieś.

Chłodna 20 – Kamienica Pod Zegarem

« Rysują nas, to my o nich piszemy :-)
Chłodna zagłębiem gastronomicznym ?! »

1942: Most nad Chłodną

Ze względu na swoje strategiczne znaczenie komunikacyjne, zarówno dla Niemców jak i funkcjonowania miasta, sama Chłodna nigdy nie znalazła się w getcie. 

“Getto dzieliło się na małe i duże. Małe getto, zawarte między ulicami Wielką (przedłużenie obecej Poznańskiej, obecnie na terenie zajmowanym przez PKiN - przyp. PS), Sienną, Żelazną i Chłodną, miało po ostatnim zmniejszeniu tylko jedno połączenie z Dużym: przy zbiegu Chłodnej i Żelaznej. Duże getto obejmowało całą północną częśc Warszawy (…) Ulica Chłodna należała w całości do “Aryjskiej” części miasta. Panował na niej ożywiony ruch samochodów, tramwajów i pieszych. Przepuszczanie ludności żydowskiej ulicą Żelazną, z getta małego do dużego, lub w kierunku odwortnym, wymagało zatrzymywania.

{roody102}


:(

9.


10.


Dałem dwa zdjęcia, bo gdyby było tylko drugie, ciężko by było poznać. A pierwsze zdradza wszystko :)

roody102 2006-07-16 13:47:14
skomentuj (6)


Telewizyjny obraz Powstania w Getcie
Na samym początku film jest irytująco niedokładny i pobieżny - o kampanii wrześniowej mówi się (z pomocą napisu) tyle, że Polska poddała się po niecałym miesiącu walki - wydźwięk jest niezbyt miły. A kolejny napis mówi o tym, że Niemcy utworzyli getto - wrażenie jest takie, jakby stało się to od razu po kapitulacji. Tak więc błędy i stereotypy.

Tych ostatnich jest więcej - getto ginie a aryjska Warszawa kwitnie i się śmieje. Polacy? Szmalcownicy. Katolicy? Obojętni na płonące getto świącą wielkanocne potrawy... Chwilami ich obojętność jest nawet bardziej niepokojąca, niż okrucieństwo Niemców (np. scena z zamykaniem kościelnego okna, by nie leciał do niego dym pożarów). Ach, no i oczywiście AK oskarżone wprost o to, że ma żydowską krew na rękach.

Co ciekawe, czytając komentarze na IMDB natrafiłem od.

..::until the end of time::..

NAjwYzeJ tAm bYsmY sIe wDupCylI...i tAk tEsh sIe sTaLo...sOboTa gOdZinA 17.3o cAla fAmilJa iDziE dO bAsKi a tAm...wAl hEhe dRzwI oTwieRa nAm jEj mAtkA :/ wEshlIsmY nA cHwiLke dO dOmu i pO 10 mInutaCh zEsmY sIe sTamtAd zmYli...i pOshlIsmY nA pLac

*3.i wLaSnie tU zAczEly sIe jAzdY...sTwiErdZiliSmy zE iDzieMy dO sKlePu pO pIciE:D i tAk tEsh bYlo...lEcz zAnim dOkuLaliSmy sIe dO tEgo sKlePu bYlisMy juSh cAli mOkLi, pRzemArzNieCi i lAskI rOzMazAne:p nO aLe sPonTan dAleJ cHciaLo nAm sIe pIc:) wAh wKoncU dOshLismY dO uPragnIoneGo miEjsCa sPrzeDarZy aLkoHolU:p qPiliSmy cO miElisMy qPic abYlo tEgo sPorO poShliSmy nA GETTO (miEjsCe mAlanZow i lIbaCji w bTm)...:D

*4. wYpilIsmY nA sHybCiAkA i dLugO niE mUsieLismY cZekAc asH wEjdZie nAm kApA:) hEhe nIestEty kAzdeMu zAczeLo cOs oDbiJaC...sUchA zAczeLa jEsC sNieG i dZiwNie sIe nA wShysTkicH pAtzrYla tAk wIec oDesHlisMy oD niEj kAwaLeK a tA rOzkOjarZonA rOzmAwiAla zE sNieGieM..hMm nIecHce nIc mOwiC aLe sUchA mA pOpeDy dO rZecZy mArtwYcH...:| nO niC idAc sObiE uLicA tRocHe poSpiEwalIsmY..eKhHm pIoseNki w sTylU "jEsteS pIpa" iTd...:p nO nIc bAwiaC sIe nA sNieGu :p rObiAc oRzeLki iDacA obOk nAs kObieCinA z mEzeM wYpowIedZiaLa hAsLo" iLe rAdoSci i pIsQ...zObaCz jAk sIe bAwiA.

Książki dla chrześcijanina - Onet.pl Blog

W obliczu niewyobrażalnego wcześniej zagrożenia. Jednocześnie rycerzowi powierzono w opiekę największą tajemnicę Zakonu, która nie może wpaść w ręce wroga. Wierny ideałom von Hohendorf musi bronić Malborka za wszelką cenę, bowiem dopóki stoi ostatni bastion Zakonu, dopóty bije serce państwa zakonnego.

Książka dostępna tutaj:
http://gloria24.pl/ksiazki/serce,zakonu-356-99338289-a003617.html
Wandea (14:25)
0 komentarzy

14 lipca 2010
Proboszcz getta + DVD

Izrael

Dodaj blog do ulubionych
Wersja mobilna
Kategorie: Wszystkie | historia Biblijna | stosunki z Rosją
RSS
sobota, 12 czerwca 2010
getto
Tworzenie Gett kojarzy się przede wszystkim z Niemcami, ale to nie oni byli "pierwszymi" którzy wpadli na ten szalony pomysł... Pierwsze getto powstało w mieście gondolierów, w Wenecji przed 500 latami.... Dzielnica, którą wyznaczono Żydom znajdowała się blisko odlewni metalu. Getto to włoskie określenie takiego zakładu... Oczywiscie getto Weneckie nie było "szczelne", choć już wkrótce, w Rzymie w 1556 papież Paweł VI zakazał Żydom wychodzenia poza swoją dzielnicę, nie wspominając już o możliwości zamieszkania poza nią... Oczywiście zakaz w końcu uchylono i "już" od końca XIX wieku Żydzi mogą wybrać sobie swobodnie miejsce zamieszkania...

"Tylko niekiedy szczęście bywa darem, najczęściej trzeba o nie walczyć."-Paulo Coelho - Onet.pl Blog

Ulicznik zaprowadził mnie w boczną uliczkę. Pokazał mi parę blankietów. Chciał za mnie dużo pieniędzy ,jednak ja załatwiłem sprawę bez salonowego alibi. Ulicznik był zaskoczony Miom chamskim zachowaniem ,jednak polecił się na przyszłość. Wybrałem się z powrotem do swojej pracy. Dzyndzaj dowiózł mnie pod sam zakład. Tramwaj był przepełniony ,więc z trudem go opuściłem. W biurze czekał na mnie Olgierd. 
-Serwus Michał. 
-Cześć Olgierd.-Co Cię do mnie sprowadza? –spytałem. 
-Potrzebuję na wczoraj przepustkę do Getta. Muszę wyprowadzić  stamtąd pewnego człowieka. Ma pewne informacje ,które pomogą mi w rozwiązaniu pewnego dochodzenia. 
-Jakiego człowieka i jakiego dochodzenia-zapytałem z ciekawością. 
-Nie mogę ci powiedzieć. Na kartce masz imię i nazwisko tego agenta. Trzymaj się. 
Gdy tylko mój przyjaciel wyszedł z zakładu zabrałem się za wypisywanie przepustki do Getta. Robota zajęła mi pól godziny. Na wyprodukowanie reszty wejściówek nie miałem już siły . Drugi raz przed oczyma pojawił mi się obraz egzekucji Stefana. Pamiętam to jakby.