O czym chcesz poczytać na blogach?

Gestalt

Wojciech Bońkowski

Sicilia 1942 z 40-gramowej próbki na pionówce w Decanterze; Királyudvar Aszú 2000 oceniany na konkursie w Pannonhalmie, tak niebiański, że jeden z jurorów wstał i zaczął klaskać. Georg Breuer Berg Schlossberg 2007 atakujący podniebienie jedną, bezbarwną, niebywale przenikliwą nutą. Giuseppe Rinaldi Barolo Brunate 1990 na kursie Collegium Vini, zachwycający młodzieńczą energią – piłem przedtem i potem dobrych sześć butelek tego wina, w tym do befsztyka, i żadna nie osiągnęła szczytu tamtego kieliszka wysączonego na sztucznej wykładzinie w hotelu Westin.

W psychologii istnieje teoria gestaltu, mówiąca – w skrócie – że rzeczy poznajemy nie poprzez stopniowe zrozumienie ich cech składowych, lecz natychmiastowe, w pierwszym kontakcie objęcie ich ogólnego kształtu. Gdy wyciągamy korek, nalewamy wino do kieliszka, wkładamy nos, przez sekundę mamy dostęp właśnie do tego gestaltu. Potem zaczyna się analiza bukietu – czy tego się chce, czy to kontestuje – zaczyna się smażenie befsztyka i od gestaltu, tej cudownej chwili jedności, coraz bardziej się oddalamy.

W Esencji nie wiedząc o tym wtargnąłem – bez kwiatów – na urodziny. Na dnie Égly-Ouriet Brut 1999 zostało parę kropel, ale.

Dlaczego nie ???


Ale to nie zmienia faktu że NIGDY PRZEZNIGDY NIEWOLNO MÓWIĆ DZIECIOM ŻE SIĘ ICH NIE KOCHA ALBO NIE LUB I !! O wychowaniu dzieci wiemy wszystko jak są malutkie , wiemy kiedy mają jeść , ile mają zjeść , kiedy idą ząbki , kiedy raczkują ,a czym dziecko starsze to nasza wiedza się rozmywa i jakoś to idzie. Dlaczego nie poczytamy o rozwoju dziecka np. 7 letniego , przecież też się rozwija ? Zachęcam bo warto :)I życzę wszystkim rodzicom aby wychowanie dziecka ( co nie jest łatwe) nie było drogą krzyżową a spacerem pełnym przygód i pięknych widoków:) 


A na koniec słynna modlitwa terapii Gestalt :

Moje spotkanie z Perls'em


Ja robię swoje i ty robisz swoje.
Ja nie jestem na świecie po to,
żeby spełniać twoje oczekiwania,
a ty nie masz obowiązku spełniania
moich oczekiwań.
Ty jesteś ty, a ja jestem ja.
Jeśli się spotkamy - to wspaniale.
Jeśli nie - to trudno.
Fritz Perls *


Pełen opis znajduję się na stronie : http://gestalt.com.pl/?op=92&kat=12&pdk=10&ppk=82&art=73

Gorąca polecam poczytać :)

.

::Tifa Lockheart::

Krok po kroku. Kontroluje prawą część ciała.

Półkula prawa zawładnęła zupełnie innymi funkcjami. To półkula artystyczna, twórcza, kreatywna, w niej tworzą się wszystkie nowe pomysły, idee, całościowe konteksty, inspiracje, dzięki niej śnimy i snujemy marzenia. To ona kocha muzykę, rytm, rym, wyobraźnię, przestrzeń (dzięki niej orientujesz się, w jakiej części miasta się znajdujesz i jak dojechać do domu).

Odpowiedzialna jest za uzdolnienia plastyczne, tworzy obrazy, rozróżnia kolory, rozpoznaje twarze, wzory. Skupia się na uczuciach, emocjach, intuicji. Nazywana bywa półkulą gestalt, ponieważ "widzi" problem całościowo, globalnie. To półkula spontaniczna; kiedy lewa myśli, ta śmieje się. Wierzy w dziwy.

Prawa półkula
nie potrafi jednak zwerbalizować tego, co wie - jest bezsłowna, rozumie natomiast metafory, pojęcia abstrakcyjne takie jak np. miłość, lojalność, dobro; bliski jest jej język przenośni. Kontroluje lewą część ciała."

tiffany 2009-01-20 00:47:47 skomentuj (0)

ciekawostki-psychologiczne.blog

Kariery, oczekiwania w życiu kształtują się w dużym stopniu pod wpływem ocen, nagród, które otrzymujemy w szkole. Słabe wyniki w szkole przynoszą wiele negatywnych emocji, które prowadzą do lęku i postrzegania zagrożenia, i niebezpieczeństwa, czyli stresu. Upośledza on uczącego się uruchamiając błędne koło, po którym oceny szkolne spadają spiralą w dół.................... Ogólnie nauczyciele szkolni testują i doceniają zadania półkuli logicznej. Logika, sekwencje, liczenie, kategoryzowanie, umiejętności werbalne wszystko to jest wysoko nagradzane w szkole. Intuicja , emocje, humor, ruch rytmiczny, tworzenie obrazu i inne "gestaltowe" możliwości mózgu nie są używane, testowane i szczególnie cenione. Dopiero w prawdziwym świecie, poza klasą, gdzie sukces zależy od twórczej wyobraźni, która umożliwia ustanawianie i prowadzenie biznesu i innych działalności, zaczynamy doceniać wagę mózgu "gestalt".
"Smart moves, why learning is not all in your head" dr Carla Hannaford
Życie w nieustannym stresie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. The American Medical Association zgodnie twierdzi, że ponad 90% chorób ma powiązanie ze stresem.

Kiedy jesteśmy w stanie konfrontacji z sytuacją , którą nasz twórczy umysł.