O czym chcesz poczytać na blogach?

Gehry

Czeskie impresje

Rewolucji 1989 roku. Był rok 1990. Projekt oczywiście wywoływał gorącą dyskusję społeczną, w której padały skrajne opinie, od zachwytu do miażdżącej krytyki. Sam Milunić tłumaczył, że chciał wyrazić, że można poruszyć to, co wydaje się niezmienne i pewne. W 1992 roku parcelę zakupiło Towarzystwo Ubezpieczeniowe Nationale Nederlander i zgodziło się aby Milunić zrealizował swoją koncepcję, pod warunkiem, że projekt podeprze swoim nazwiskiem któryś z architektów światowej sławy. Praski architekt zaprosił do współpracy swojego kolegę po fachu, Amerykanina Franka Owena Gehry’ego. Dziś, zwłaszcza zagranicą, często uważa się Gehry’ego za jedynego autora Tańczącego domu. Budynek został ukończony w 1996 roku i od razu stał się najbardziej rozpoznawalnym przykładem dzieł współczesnej czeskiej architektury. Jest doskonale położony, widoczny z przeciwległego brzegu Wełtawy, wzgórza zamkowego i Smichowa, został wpisany w program turystycznych spacerów po Pradze. Projekt został doceniony w ankiecie czasopisma Time, gdzie w kategorii design otrzymał najwyższe wyróżnienie. Niestety życzenie prezydenta Havla się nie spełniło, życie.

Polaca En Venezuela

Teraz możemy również zamówić po niemiecku polską kiełbasę.

Kolejnym akcentem polskim jest oczywiście wódka. Wyborową sprowadza francuska firma Pernod Ricard, w której mam przyjemność prowadzić lekcje angielskiego. Pewnego dnia na początku lekcji wywiązała się rozmowa na temat designu butelki Wyborowej, który, moim zdaniem, mógłby być dużo lepszy. Wtedy jeden z pracowników wstał, wyszedł i wrócił z dwiema butelkami w rękach. Jedną z nich była tradycyjna Wyborowa, drugą – Wyborowa Exquisite w pięknej formie zaprojektowanej przez Franka Gehry. I tak oto, lekcja upłynęła nam z dwiema butelkami polskiej wódki stojącymi na stole. Kiedyś, w jednym z klubów w Caracas, natknęłam się jeszcze na Belvedere – co do jej stylistyki nie mam zastrzeżeń.

To jeszcze nie koniec. Niedługo po przyjeździe do Caracas, szłam deptakiem nieopodal swojej pracy, kiedy to z naprzeciwka nadchodził mężczyzna o kreolskiej urodzie w czerwonej koszulce z orłem białym w koronie oraz napisem “POLSKA”. Czy to T-shirt “made in China” – tego nie wiem, gdyż w osłupieniu nie zdążyłam.

torla - kamienna wioska

Obiekt nad tunelem na Powiślu, w okolicy przyszłego Centrum Nauki „Kopernik”.
Zdaję sobie sprawę, że i w architekturze bywają mody na konkretne style, a teraz na topie jest minimalizm. Cała ostatnia twórczość Kereza jest jedną wielką prezentacją tego stylu, od małych kapliczek począwszy, po wielkie obiekty architektoniczne skończywszy. Ale dla mnie styl minimalistyczny jest dla wyrafinowanych specjalistów. Ja jestem wielkim zwolennikiem futurystycznych obiektów, które specjaliści zaliczają do dekonstrukcjonizmu. Cudowny Frank Gehry - Muzeum Guggenheima w Bilbao (powyżej) jest przykładem wspaniałości architektury XXI wieku, niesamowite formy, bryły, wspaniałe materiały i wykonawstwo, mnóstwo światła, przestrzeń, no i obcowanie z wielką sztuką. Pięknym projektem Gehry’ego jest również Centrum Galerii Corcoran w Waszyngtonie (obok).
Architektem, który robi na mnie podobne wrażenie jak Gehry, jest Daniel Libeskind. Wśród przeciętnych.

bukinista.blog

Kiedyś jedno czy dwa opowiadanka po czym została " półkownikiem"; allegro jej nie chciało...; dzis jednak opowiadanko Mroczne zaułki na Kempie Kindalla w tramwaju nr 13 miedzy torbą z kapustą a plecaczkiem przerosniętego bobaska zrobiło na mnie pozytywne wrażenie , więc nie przekreślam jej  ,dam jej second chance) za jakieś grosze i adios amigos...


Pokrzepiony zakupami kontempluję chwilę fasadę Starego Browaru z jej mizerną alluminiową wariacją na temat architektury Franka  Gehry'ego, w postaci megakapsli na  mleko zawieszonych  na ceglanej scianie. Oczywiście nie mam nic do starego browaru po prostu spiesze do punktu b i liczę kolejne drzewa z wypisanym oczojebnym sprayem wyrokiem i zastanawiam sie czy Pani na browarze nasadzi na ich miejsce nowe...( wizualizuję tę sytuacje przez  moment i cieszę sie na  te nowe drzewa i odtworzony dwór Mycielskich i upamietnione miejsce po dawnym cmentarzu ewangelickim...)
Wiesiek i zegarmistrz światła rządzą dziś w punkcie b . Zegarmistrz światła znany jako Rysio to osobnik obdarowany przez matke naturę.