O czym chcesz poczytać na blogach?

Gandhi

Reality is wrong, Dreams are for real.

Nie nauczał Swych uczniów by walczyć z wrogiem lecz nadstawić mu drugi policzek. Myślałem, że był to piękny przykład doskonałego człowieka…”

Jednak przy innej okazji powiedział, że mógłby zaakceptować Jezusa “jako męczennika, jako ucieleśnienie poświęcenia i boskiego nauczyciela ale nie jako najbardziej idealnego człowieka, jaki kiedykolwiek się narodził. Jego śmierć na krzyżu, była świetnym przykładem dla świata ale to, że była w niej jakaś tajemnicza lub cudowna cnota, moje serce nie mogło by zaakceptować.”

“Przekaz Jezusa, jakim ja go rozumiem” powiedział Gandhi, “zawiera się w nie skażonym i wziętym jako całość Kazaniu na Górze… Jeśli miałbym stanąć naprzeciw samego Kazania na Górze i mojej własnej interpretacji go, nie powinienem zawahać się by powiedzieć ‘O tak, jestem Chrześcijaninem.’ Ale przecząco mogę powiedzieć, moim skromnym zdaniem, że to co uchodzi za Chrześcijaństwo jest negacją Kazania na Górze… Mówię o przekonaniach Chrześcijan, Chrześcijaństwa takiego, jakim jest rozumiane na zachodzie.”

Gandhi mógł wspaniale mówić o przekazie i osobowości Jezusa. Mówiąc o fragmencie Ewangelii, o młodym zamożnym.

Bunt i Miłość

Autobiografię (1927–29, wyd. pol. 1958), Satyagraha in South Africa (1950).
Mahatma był człowiekiem trochę jakby nie z tego świata. Wojownik pokoju. Zdefiniowawszy filozofię swojego życia trzymał się jej aż do końca. Wątły, łysy, zawsze w tradycyjnym hinduskim stroju, wyrzekał się własności prywatnej, agresji, walki i przemocy. Doprowadził do uwolnienia Indii od brytyjskiego reżimu, stosując metody walki dopuszczane przez swoje doktryny. Bierny opór, a przede wszystkim - kochać wrogów. Przydomek Mahatma - Wielki Duchem - pasuje do niego wybitnie.

Poglądy i zasady działania Gandhiego opierały się na trzech normach moralnych:
a) nie wyrządzaniu zła i powszechnej życzliwości nawet wobec wrogów
b) życiu w prawdzie
c) ascezie prowadzącej do opanowania ciała przez ducha

Został zastrzelony 30 stycznia 1948 w Delhi przez hinduskiego fanatyka Nathurama Godze, przeciwnika podziału kraju oraz zapewniania ochrony muzułmanom. Jego sposób życia w “ubóstwie i ascetycznej skromności”, który wynikał m.in. z jego choroby, kosztował bardzo wiele. Przez jednych został uznany świętym i najznakomitszym człowiekiem XX w., przez innych.

menograma | e-blogi.pl

Rozdział 3

Wymyśliłem idealny tytuł naszego referatu - powiedział Luke, kiedy tydzień później on i Eve zmierzali korytarzem na zajęcia laboratoryjne. - „Gandhi: nieświęty". Zamrugała. Wyłączyła się na chwilę, rozważając, jakiego koloru były tak właściwie oczy Luke'a. Miały nietypowy zielony odcień, a do tego złote plamki. - Chcesz zjechać Gandhiego? - Nie o to chodzi. Po prostu wynieśliśmy go na piedestał i uważamy za świętego, a wcale taki nie był - wyjaśnił Luke. - Chcę pokazać jego oba oblicza. Prawdziwi ludzie są bardziej interesujący od nieskazitelnych bohaterów. I chyba bardziej inspirujący. Gandhi był człowiekiem pełnym sprzeczności. Wiedziałaś, że wspierali go magnaci przemysłowi? Nawet zaczął głodować, żeby powstrzymać strajk pracowników jednego z przemysłowców, którzy domagali się lepszych warunków pracy. Eve otworzyła swój segregator. - Patrz. Notatki z zeszłego tygodnia. - Szybko skanowała.

północne Indie i Nepal - znowu w trasie

Krola mogolskiego w wiezieniu w Agrze przez jego syna, nie zdazyl on przeniesc stolicy z Agry do Delhi, a wladze przejal okrutnie jego syn. Troche ten fort zniszczyli brytyjczycy organizujac tam koszay wiec w zasadzie zostaly tylko ladne mury

- Jama Masjid - jeden z najwiekszych meczetow w Indiach. Jeden z niewielu, do ktorych wpuszczane sa kobiety. Z pieknym widokiem na Red Fort. Wlasciwy stroj obowiazkowy i wejscie na boso!

- Raj Ghat - piekny kompleks ogrodowy w centrum Delhi, zwany ichniejszymi Polami Elizejskimi - znakomite miejsce na odpoczynek - szkoda tylko, ze w takim upale. Tu znajduje sie miejsce kremacji Mahatmy Gandhi i slynnej pani premier Indirii Gandhi. Swoja droga pan Gandhi to niezwykle ciekawa postac - prawnik z wyksztalcenia ktory pod koniec XIX wieku wyjechal do Poludniowej Afryki walczyc o przesladowanych, wrocili do Indii walczyc o niepodleglosc i wyzwolenie z rak Brytyjczykow. Czlowiek tolerancja jak o nim mowiono zostal zastrzelony w 1947 r z rak fanatyka religijnego, niektorzy nie mogli tego zniesc ze Gandhi nawolywal do pokoju i twierdzil ze zarowno muzulmanie jak i hindusi moga zyc w zgodzie w jednym kraju. Tak naprawde to wasnie zaostrzenie konfliktu miedzy dwoma nacjami doprowadzilo do wycofania sie Brytyjczykow z Indii... po.

Przedmurze rzeczywistości

Drugi co do potencjału ludnościowego kraj na świecie ma już swojego damskiego prezydenta. Od lipca 2007 r. jest nim Pratibha Patil. Kandydatka Indyjskiego Kongresu Narodowego – najstarszej partii na Półwyspie Dekan – z łatwością wygrała zeszłoroczne wybor. Starannie wykształcony prawnik, początkowo zaangażowała się w działalność filantropijną, tworząc kilka organizacji pozarządowych poprawiających dostęp do edukacji wśród ludności Indii – w szczególności kobiet. Już w wieku 27 lat trafiła do polityki i związała się z Indirą Gandhi. W latach 1972-78 była już ministrem edukacji, a po przejściu stronników Indiry Gandhi do opozycji jej pozycja była już na tyle mocna, że stała się jednym z czołowych polityków frakcji. W latach 80., a tym bardziej 90. jej aktywność polityczna osłabła, jednak pani Patil powróciła w 2004 r. jako gubernator Radżastanu. Jej rozwaga w piastowaniu tego stanowiska oraz lojalność dla politycznego klanu Gandhi-Nehru, skłoniły przewodniczącą Indyjskiego Kongresu Narodowego, Sonię Gandhi, do wysunięcia jej kandydatury na prezydenta Indii. Jako, że głos Sonii, z pochodzenia Włoszki, lecz naturalizowanej.

,,Nie Lękajcie Się'' Zaufać Bogu - Onet.pl Blog

Chrystusa, kiedy widzą Go jako bodhisatwę, tzn. tego, który wyrzeka się samego siebie, aby zbawić innych. Nie jest rzeczą trudną dla żadnego buddysty zaakceptować fakt, że Jezus jest jednocześnie synem ludzkim i Synem Bożym.

 
Budda-symbol Buddyzmu

HINDUIZM

Hindusi widzą w Jezusie wcielenie (awatar) przynoszącego zbawienie Wisznu. Jezus z Nazaretu nie jest jedynym wcieleniem Boga, lecz jednym pośród wielu. Dla Mahatmy Gandhiego Jezus był idealnym urzeczywistnieniem drogi, jaką sam wybrał, to znaczy drogi polegającej na życiu bez gwałtu i w mocy prawdy, której podporządkował wszystko inne. Jezus jest wielkim nauczycielem ludzkości. Dla niego życie Jezusa nie ma większego znaczenia. Mówi: Mogę powiedzieć, że historyczny Jezus nigdy mnie nie interesował. Nie martwiłbym się wcale, gdyby mi ktoś wykazał, że człowiek o imieniu Jezus nigdy nie żył i że to, co w ewangeliach czytamy, zostało wymyślone przez jakiegoś fantazjującego autora. Pomimo tego kazanie na górze będzie dla mnie zawsze prawdziwe.
Dla Gandhiego Chrystus jest.

Wakacje na Ziemi - Onet.pl Blog

SOBIE GŁĘBI SWGO UŚPIENIA"

                                                                       C.P.Sisson

prisoner0fmind
skomentuj

16 maja 2011
REINKARNACJA - PRZYPADEK SANTI DEWI
Ta historia jest uważana za jeden z najbardziej udowodnionych przypadków reinkarnacji w dziejach ziemi. Sprawą interesował się Mahatma Gandhi. Jego zdaniem był to jeden z wielu, za to stuprocentowo dowiedziony i nie pozostawiający.