Zacząłem tłumaczyć opowieść Pascala Quignarda "Słowo na końcu języka" (roboczo na razie tytułuję).

Udało mi się wyłowić kilka interesujących propozycji, Poniżej ich subiektywny przegląd.

Powieść “Freedom” [Wolność] Jonathana Franzena to bezsprzecznie numer jeden tego roku w Stanach Zjednoczonych. Krytycy pieją z zachwytu, nazywając Franzena współczesnym klasykiem i porównując go do takich gigantów, jak Philip Roth, John Updike czy Saul Bellow. Zdają się wtórować im czytelnicy – “Freedom” jest od kilku miesięcy na liście bestsellerów New York Timesa. Nawet Oprah, która dziewięć lat wcześniej obraziła się na Franzena, gdy lekceważąco wypowiedział się o jej klubie książkowym, znów wzięła go pod swoje skrzydła i entuzjastycznie promowała powieść.

O co cały ten szum? “Freedom” to napisana w tołstojowskim duchu saga – historia małżeństwa Waltera i Patty Berglundów, w których życiu nieustannie pojawia się ten trzeci, Richard Katz, najlepszy przyjaciel Waltera i młodzieńcza miłość Patty. Tłem do tej obszernej (prawie 600 stron!) opowieści o trójkącie miłosnym i rozpadzie rodziny jest Ameryka tuż po 11 września, z całą histerią społeczeństwa, polityką Busha i wielkim biznesem. Jeśli dodamy do tego.

NHL

Tercjach - gole dla Devils zdobyli: Jamie Langenbrunner (w 10. minucie) i Brian Gionta (36.).

W pierwszych dwóch tercjach bramkarz "Diabłów" Martin Brodeur zachował czyste konto, udanie interweniując przy 14 atakach rywali, ale w trzeciej części gry obronił siedem z dziesięciu strzałów.

Natomiast Henrik Lundqvist obronił 20 strzałów, z czego dziesięć w ostatnich 20 minutach. Dzięki temu Rangers wygrali po raz piąty w ostatnich siedmiu meczach, a czwarty raz z rzędu.

Także wynikiem 3:2 zakończył się mecz w Vancouver, gdzie Canucks przegrali z Detroit Red Wings, a decydująca okazała się bramka Johana Franzena (47.) uzyskana w osłabieniu.

Gole dla Red Wings, którzy wygrali dziewiąty mecz z rzędu (ostatnią porażkę odnotowali 21 października z Edmonton Oilers), zdobyli też: Valtteri Filppula (25.) i Henrik Zetterberg (42.).

Bramkarz Detroit - Dominik Haszek stracił pierwszego gola od 181 minut i 17 sekund, pokonany przez Henrika Sedina (28.). Później skapitulował jeszcze przy strzale Kevina Bieksy (42.).

W Calgary Miikka Kiprusoff obronił 24 strzały i po raz trzeci w sezonie, a 20. w karierze, był niepokonany. Przyczynił się do piątego z rzędu zwycięstwa Flames, którzy pokonali 3:0 St. Louis Blues, dzięki.