O czym chcesz poczytać na blogach?

Finlandia

Flawia varjuje ;]

Ylijaervi (Finlandia)
.
31.Matti Hautamaeki (Finlandia)
32.Siggurd Pettersen (Norwegia)
33.Andreas Kuettel (Szwajcarai)
34.Igor Medved (Słowenia)
35.Masahiko Harada (Japonia)
36.Michael Neumayer (Niemcy)
37.Hiroki Yamada (Japonia)
38.Henning Stensrud (Norwegia)
39.Kazuyoshi Funaki (Japonia)
40.Alan Alborn (USA)
41.Maximilian Mechler (Niemcy)
42.Teppei Takano (Japonia)
43.Joerg Ritzerfeld (Niemcy)
44.Tami Kiuru (Finlandia)
45.Tomisław Tajner (Polska)
46.Toni Nieminen (Finlandia)
47.Valery Kobelev (Rosja)
48.Kristoffer Jaafs (Szwecja)
49.Ildar Fatkullin (Rosja)
50.Lassi Huuskonen (Finlandia)

Na razie[w tym stanie psychicznym...]nie będę komentować...może jutro wyedytuję to...[a właściwie dziś, bo już po północy;P]

flawia 2002-09-08 00:27:10 skomentuj (2)


Sobota, czyli dziwne dziś...
Wstałam rano w dziwnym humorze i pojechałam do Martusi, z którą szłam[siak zwykle;P]na mecz =]]] Miały iść jeszcze inne moje kumpele, ale[oczywiście]nie wyszło...Cóż...mecz...hmm..porażka!!! Myślałam, że się tam zamorduję...przegrali 5:1!!! Nie więcej o tym nie piszę, bo tylko się dołuję niepotrzebnie...No i Kimi był w Wawie o 14:30...a ja MIAŁAM tam być...cóż...Razem z Martusią zatopiłyśmy smutki po.

Finlandia Hotele - Onet.pl Blog

Oferują rozrywki, możliwości zakupów i wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie, a także wypoczynek w pobliskich ośrodkach.Na dzieci czeka ZOO na wyspie Korkeasaari, wesołe miasteczko w Linnanmaki, kompleks basenów Serena i centrum naukowe Heureka z planetarium oraz salą teatralną Verne, w której można oglądać specjalistyczne filmy z różnych dziedzin nauki. Przyroda jest na wyciągnięcie ręki.
Na wyspy i wysepki wokół miasta można dostać się licznymi promami w niespełna pół godziny. Zobaczyć też warto zamek z fortyfikacjami morskimi na wyspie Suomenlinna, ciekawą zabudowę Helsinek z katedrą i Pałacem Senackim, najstarszymi budowlami na ziemi fińskiej.
Południowa Finlandia. Jadąc na południe Finlandii warto zwiedzić kilka miast. Najdalej wysuniętą miejscowością jest Hanko, znane z wytopu żelaza. W tych okolicach trzeba zobaczyć też cieśninę Hauensalmi, gdzie na skalistych ścianach widnieją stare zapiski marynarzy. Warto też podjechać do Raasepori, aby zwiedzić ruiny zamku z XIV w. Na wschód od Helsinek leży Porvoo, zabudowane małymi drewnianymi domkami oraz XII-wieczna katedra luterańska. Niedaleko, w Loviisa, znajdują się stare fortyfikacje z XVIII w. W Kotka istnieje jeszcze chata rybacka z czasów, gdy car rosyjski Aleksander III nocował tu podczas wypraw na ryby.
s (13:05)

Finlandia

W XVI wieku biskup M. Agricola wprowadził luteranizm, przyczynił się do rozwoju piśmiennictwa w języku fińskim. W 1640 roku założono w Abo (Turku) pierwszy uniwersytet.

Ekspansja Szwecji i Rosji doprowadziła w końcu do konfliktu między obydwiema potęgami. Wiek XVIII to okres licznych starć i walk. Zwycięstwo Rosjan w wojnie północnej pozwoliło im na powolne zajmowanie terenów Finlandii. W 1721 roku w obręb Rosji weszła Karelia z Wyborgiem, a 22 lata później Kymer Iääni. W 1809 roku car Aleksander I zajął resztę ziem fińskich.

Początkowo Finlandia cieszyła się znaczną swobodą. Miała swój własny ustrój, sejm oraz administrację. Dozwolone było również posługiwanie się rodzimym językiem. Dopiero pod koniec XIX wieku za czasów rządów Mikołaja II rozpoczęła się systematyczna rusyfikacja.

Wbrew zamierzonym efektom pobudziło to jedynie ruch niepodległościowy i zjednoczyło ze sobą wszystkie warstwy społeczne. Po rewolucji w 1905 roku rozszerzono autonomię, a zreformowany parlament jako pierwszy w Europie przyznał prawo wyborcze kobietom.

Ostatecznie w 1917 roku Finlandia odzyskała niepodleglość

ski-jumping - serwis o skokach narciarskich - 1.Informacje - bloog.pl


Austryjacy w składzie Koch, Kofler, Morgenstern i Schlierenzauer zdobyli złoto w konkursie drużynowym MŚ w Lotach w Oberstdorfie. Drugie miejsce z ogromną stratą punktową zajęli Finowie, a dopiero trzecie główni faworyci - Norwegowie. W pierwszej ósemce znaleźli się również Niemcy, Rosjanie, Czesi, Japończycy i Francuzi. Polacy zajęli 10 miejsce. Była spora szansa na awans do drugiej serii, jednak fatalnie skoczył Stefan Hula (120 m) i nadzieje prysły. Wystąpiło 13 ekip (oprócz dziewięciu wymienionych jeszcze Szwajcaria, Szwecja, Słowenia i Kazachstan).

Wyniki konkursu:
1. Austria - 1553.3 pkt.
2. Finlandia - 1477.0 pkt.
3. Norwegia - 1453.2 pkt.
4. Niemcy - 1361.7 pkt.
5. Rosja - 1308.1 pkt.
--------------------------------
10. Polska - 573.8 pkt.

Nieoficjalne wyniki indywidualne:
1. Martin Koch (Austria) - 214.5 m. / 210.5 m.  417.5 pkt.
2. Gregor Schlierenzauer (Austria) - 206.5 m. / 217.0 m.  409.7 pkt.
3. Janne Happonen (Finlandia) - 205.5 m. / 201.5 m.  396.4 pkt.
4. Bjoern Einar Romoeren (Norwegia) - 198.5 m. / 196.0 m.  380.4 pkt.
5. Tom Hilde (Norwegia) - 184.0 m. / 206.0 m.  374.0 pkt.
--------------------------------------------------------------------------------------
33. Adam.

Polska piłka Nożna

PZPN w celu podpisania 3 letniego kontraktu.
   
    Taka wiadomość ostatecznie rozwiązuje problem pod nazwą - Janas. Po kompromitacji w Mistrzostwach Świata, żaden piłkarski kibic ani znawca futbolu nie widział już Pana Pawła w biao - czerwonych barwach. Czy trener z zagranicy jest lekiem na polskie bolączki? Napewno nie na wszystkie, ale pozwoli nam spojrzeć z innej perspektywy na Naszych kopaczy. Może pozwoli Nam także wytłumaczyć sobie samym czy to rzeczywiście wina trenera czy może po prostu mamy tak słabych zawodników. Słabszych niż Ghana? Ekwador? Benhaker do tej pory prowadził reprezentację Trynidadu i Tobago. Na pytanie o jakiekolwiek polskie nazwiska w kadrze mówi: Dudek i Piechna. Czyżby powrót kiełbasy?

15:38, gol37
Link Dodaj komentarz »
Grupa A tabela strzelców
poz.zawodnikdrużynabramki
1Nikola Zigic Serbia 3
Euzebiusz Smolarek Polska 3
Jari Litmanen Finlandia 3
Cristiano Ronaldo

SpOrT pOn@d WsZyStKo!! - bloog.pl


   W 85. minucie Saganowski świetnie uderzył z linii pola karnego, ale Finów uratował słupek - dobijał jeszcze Błaszczykowski, ale zdołał tylko wywalczyć rzut rożny. Chwilę później Finowie zagościli w naszym polu karnym, gdzie ofiarnie strzał jednego z rywali głową zablokował Błaszczykowski.

Finlandia - Polska 0:0

Żółte kartki: Alexei Eremenko - Mariusz Jop, Jakub Błaszczykowski
Sędzia: Herbert Fandel (Niemcy).
Widzów: 36 000.

Finlandia: Jussi Jaaskelainen - Petri Pasanen, Samy Hyypia, Hannu Tihinen, Toni Kuivasto - Jonas Kolkka, Teemu Tainio, Marcus Heikkinen (90 - Jarkko Wiss), Daniel Sjoelund - Alexei Eremenko Jonatan Johansson (72 - Mikael Forssell)

Polska: Artur Bourc - Paweł Golański, Mariusz Jop, Michał Żewłakow, Dariusz Dudka - Jakub Błaszczykowski, Mariusz Lewandowski, Radosław Sobolewski, Jacek Krzynówek - Euzebiusz Smolarek (80. - Maciej Żurawski) - Grzegorz Rasiak (66. - Marek Saganowski).
Rezerwowi: Tomasz Kuszczak, Jakub Wawrzyniak, Arkadiusz Głowacki, Wojciech Łobodziński, Przemysław Kaźmierczak.Wyniki polskiej grupy:

Finlandia0:0