O czym chcesz poczytać na blogach?

Fantastyka

thetishka.blog

Żyje poza marginesem społeczeństwa, pełniąc wobec niego rolę służebną. Robi to, co narzuca mu jego rola – nie potrafi nic innego niż zabijać. Jest narzędziem, nie panem. Wulgarny i brutalny, niedogolony, nie przynależy do żadnego etosu. Idelanie pasuje do epoki, w której Sapkowski umieścił akcję – „czasu pogardy”, w którym ludzkie życie warte było mniej niż garniec piwa.

Tak rozpoczęta polemika z tradycjami literatury doskonale wpasowała się w schyłek epoki socjalizmu i czas wielkich przemian po roku ’89. Destrukcja zastanych form zdaje się być typowa dla literatury tego okresu – a fantastyka to element kultury popularnej, tej „grupy szybkiego reagowania”, gdzie wszelkie tendencje społeczne odbijają się niemal natychmiast. Zyskawszy dzięki swoim walorom eskapistycznym oraz rozrywkowym tak ogromna popularność, fantastyka wrosła w krajobraz literacki Polski. W momentach trudności z zaakceptowaniem rzeczywistości, to ona dawała możliwość poprawy otaczającego czytelnika świata. Co więcej, przemycała treści, które w publikacjach mainstreamu najpewniej od razu zostałyby ocenzurowane. Można powiedzieć, że te właśnie cechy, wraz z ciągle kipiącą różnorodnością form i poetyk, mnogością nawiązań i swobodą operowania motywami intertekstualnymi i kulturowymi złożyły.

Culture Nook

Bagażu oraz nieco rozrywki.

Teren konwentu należy opuścić do godziny 16:30 w niedzielę (28 sierpień).

[via Polcon]

Posted on Lipiec 26, 2011, in Newsy and tagged 26. Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon, anime, fantastyka, Games Room, Gry wideo, Komiks, konwent, Literatura, manga, Polcon, Poznań, RPG..

Życiowa pasja bibliofila

I prób. A na dodatek jest to książka, która zdołała mnie pochłonąc, nie mogłam się od niej oderwać, wiele razy nie mogłam się doczekać powrotu do domu i momentu, w którym będę mogła zabrać się za czytanie. Magary bawił się ze mną, jak z zabawką. Wzruszał, bawił, przerażał, pobudzał do myślenia. Co oznacza bycie czlowiekiem? Kiedy człowieczeństwo się kończy? Co znaczy życie wieczne i co ono by dla nas oznaczało? Jakie decyzje podejmowałabym na miejscu bohaterów tej książki?

“Nieśmiertelność zabije nas wszystkich” to książka tak dobra, że chciałabym, by autor pisał i pisał. Nie jest to lektura łatwa i przyjemna, i chwała jej za to. Nie jest to fantastyka typowa, pełna stworów, walk na miecze, dzielnych bohaterów i pięknych dziewic. To jest fantastyka, która dlatego jest tak przejmująca, bo wydaje się realna. A może to wszystko już czeka za progiem? © Agnieszka Tatera

Po srebrzystej stronie lustra

W grupie i oczekiwanie na cud pod postacią wojska, które stawi czoła armii obcych.

To nie jest zły pomysł – został wzięty na warsztat chociażby w ”Projekt: Monster” (film też średni, ale na pewno lepszy od “Skyline”, co akurat żadną sztuką nie jest), gdzie bohaterowie tak samo stykają się z czymś czego nie rozumieją i z czym nie są w stanie walczyć. Motyw ten udał się też w wielu innych filmach, które niekoniecznie opowiadały o zwyklakach w opresji, ale za to przewałkowały temat najazdu obcych. Gdy się chce, to można zrobić coś fajnego, ale potrzeba do tego czegoś więcej niż tylko pomysłu. A i pomysł powinien być przede wszystkim przemyślany, bo wbrew pozorom fantastyka ma swoje wymagania.

Ładny plakat może zwieźć, ale ten film jest tak naprawdę o niczym - niby jest o najeździe kosmitów, ale nie mam pojęcia co twórcy chcieli jeszcze przekazać, bo próbują coś dodać, ale robią to w takich bólach, że odechciewa się oglądać. To bardzo słabe skrzyżowanie wspomnianego już “Projekt: Monster” i “Wojny Światów” z Tomem Cruisem (jedni i drudzy kosmici wydali mi się dziwnie podobni). To było właśnie moje pierwsze skojarzenie: nieudany miks ogranych do bólu schematów, do tego motyw “mózgowy” zaliczyłabym do sięgania po klasycznych już “Żołnierzy kosmosu”. Główni bohaterowie są tak bardzo nieprzekonujący, że.

Stolyk Lyteracki

Już połowę (część trzecia “Ptasznik”). Takiej grafomanii dawno już nie czytałem. Przeszedłem na audio, bo inaczej musiałbym zrezygnować z uczestnictwa w najbliższym stoliku. TO JEST STRASZNE:

Zadzwonił telefon. Podszedłem do dzwoniącego telefonu, podniosłem słuchawkę i przyłożyłem do ucha.
- Halo – rozległo się w słuchawce.
- Halo – odpowiedziałem uprzejmie
- Czy to mieszkanie państwa Okada? – głos po drugiej stronie należał do kobiety, ponieważ brzmiał bardzo kobieco. Poczułem, jak mój członek robi się twardy.
- Tak, to mieszkanie państwa Okada – odpowiedziałem.
- Ah, to bardzo dobrze, bo właśnie do państwa chciałam się dodzwonić. Numer telefonu zatem się zgadza – odezwał się kobiecy głos w słuchawce.
- To prawda – potwierdziłem z zadowoleniem i nalałem kawy do makaronu.
- Czy może zatem sobie pan wyobrazić, jak leżę naga i grzebię sobie w… ten… tego… – głos dobiegał jakby z dna głębokiej studni.
Odłożyłem słuchawkę. To nie była moja żona.

RATUNKU!!!


 • w dniu 17/02/2012 @ 8:50 | Odpowiedz flamenco108

  Byłbym zapomniał: I gdzie tu jakaś fantastyka?
  Oj, krwi, krwi tego, kto zarządził tę lekturę!

 • Fantastyka na Sportowo 2011 - Onet.pl Blog

  Będą zawodnicy Studenckiego Klubu. Przygotowania owiane tak wielką tajemnicą na pewno szykują nam jeszcze bardziej interesujący turniej.

  Przypominamy już 18-19 czerwiec 

  III raz w Polsce

  Fantastyka na Sportowo
  adminn (21:32)
  Proszę o komentarz

  03 marca 2011
  wpis4
  Witamy po zimowej przerwie.

  Nasi reporterzy nie próżnowali i odwiedzali po kolei wszystkie kluby jakie wystartują i mogą wystartować w tym roku w Fantastyce na Sportowo III.

  Dowiedzieli się oto kilka ciekawych wręcz informacji.

  III raz w Polsce

  Fantastyka na Sportowo
  adminn (21:32)
  Proszę o komentarz