O czym chcesz poczytać na blogach?

Eyre

Czytatnik

Prawa głosu.

Przed lekturą żywiłam pewne obawy odnośnie powieści. Co, jeśli nie sprosta swej wielkiej poprzedniczce? Co, jeśli obraz Rochestera będzie zupełnie inny od tego, który sama sobie stworzyłam na podstawie lektury Bronte? Obawy te zostały szybko rozwiane. “Szerokie Morze Sargassowe” broni się samo w sobie, jako pełnoprawna powieść o tematyce wciąż aktualnej, a nie jedynie jako narracja prowadzona przez mało ważną postać z klasyki literatury. Rhys stworzyła nie nowatorskie uzupełnienie “Dziwnych losów Jane Eyre”, a całkiem nową historię, o której wartości świadczą nie nawiązania literackie, a poruszana w niej tematyka tożsamości i kolonializmu.

—–

*Jean Rhys, Wide Sargasso Sea. London: Bloomsbury, 1992. S. 132. Tłum. L.

Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy - Onet.pl Blog

     "Ania z Zielonego Wzgórza" to zabawna i miejscami wzruszająca opowieść o przyjaźni, szczęściu i o tym, czym dla jednego człowieka może stać się drugi człowiek. Zwariowane przygody rudowłosej Ani już od stu lat towarzyszą każdemu dziecku. Mnie ostatnio natchnęło i po raz (chyba) dziesiąty zabrałam się za czytanie całej serii (historia Ani Shirley składa się z ośmiu pozycji), ponieważ to moja ulubiona książka z dzieciństwa i zawsze z przyjemnością będę do niej wracać.
     Gorąco polecam! Nie tylko płci pięknej ;)

Sand (20:46)
4 Do szczęścia brak jeszcze kilku osób

17 lipca 2008
"Dziwne Losy Jane Eyre" Charlotte Brontё

panna Marion | Just another WordPress.com site

Ingram, że “to ona jest maszyną bez uczuć”, skoro dziewczyna była wyraźnie zazdrosna o guwernantkę!?

Wątek Adele okrojony i urwany. Wątek Masonów okrojony. Wątek Riversów – deus ex machina. Rama wzięta z “Wichrowych Wzgórz” Kosminsky’ego. Scena z kwitnąca jabłonką czy inną wiśnią żywcem przeniesiona z “Jaśniejszej od gwiazd” Campion – tyle że gdzie cytatowi “Czuła jest noc” do “Jest ci zimno, bo jesteś sama”?

Buffini (“Tamara i mężczyźni”) – “Jane Eyre” to jej drugi scenariusz. Fukunaga (nagrody za debiut “Ucieczka z piekła”) – drugi film. Zdjęcia… Nieciekawe! Bez pomysłu! Chaotyczne! Autorem zdjęć jest Adriano Goldman, który nagrody dostawał głównie za zdjęcia do filmów kręconych w Brazylii (inne światło, inny klimat, inne warunki) lub w Meksyku (niby dalej od równika, ale bliżej równika niż bieguna). Przypadkowa zbieranina ludzi. Utalentowanych, lecz niekoniecznie zdolnych do pracy nad adaptacją powieści Charlotte Bronte.

Co z tego, że Dench świetna, że w filmie pojawia.

Myśli kulturalno-angielskie... - Onet.pl Blog

The Best
  • Filologia angielska i nie tylko
  • Jak nauczyć się języka obcego samemu


19 października 2011
Jane Eyre czyli wieści z brytyjskiego kina

Jane Eyre czyli

Dorotie’s Blog

Ówczesnej literaturze – do zasad moralnych i nie utożsamia ich z konwenansami, lecz kładzie nacisk na przymioty serca.

[ Prószyński i S-ka]

Powiem, a raczej napiszę, że gdyby nie Wyzwanie Czytelnicze , raczej bym nie sięgnęla po tę książkę. Dlaczego? Ponieważ moje pólki uginają się pod ciężarem książek, które są do przeczytania “na teraz”. Ale wyzwanie to wyznanie, termin do 13 października, więc wychodzac ze sklepu musialam zajrzeć do biblioteki.

Książka opowiada losy Jane Eyre, której rodzice umarli i wychowuje ją ciotka. Początek jak każdy inny w tego typu książkach (ona biedna, sama na świecie, poniewierana przez wszystkich i czekająca na swojego rycerza). Dlatego też przez kilka pierwszych rozdzialów trochę się wynudzilam.

Po analizie książki podzielilam ją na trzy rozdzialy:

  1. życie Jane wraz z ciotką i kuzynami oraz pobyt w Lowood
  2. Jane jako nauczycielka w Thornfield
  3. Jane “na wygnaniu”

Poznając historię Jane poznajemy również życie, obyczaje, zachowania obywatelów.