O czym chcesz poczytać na blogach?

Etyka

Aspagnito

Darmo wszelkie przywileje z nią związane. Branie przywileju zaistnienia na rynku za pewnik oznaczałoby nic innego, jak wymazanie znaczenia zysku.. który wymaga ryzyka.

Jednym ze sposobów zaistnienia na rynku, na podstawie kapitału gwarantowanego, są konkursy.. takie jak ten.

Tagi: kapitalizm
08:09, aspagnito
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 maja 2010
ETYKA

ETYKA

Laicko Etyka jest zbiorem pojęciowym w nadzbiorze dialogu społecznego.. takim, który warunkuje.

Lustracja i weryfikacja naukowców PRL

  SB socjolog stan wojenny studenci TW UAM uczelnie UJ UMK Uniwersytet Wrocławski Uniwersytet Śląski UW weryfikacja WiN współpraca

Jan Pawlica – filozof z UJ i zarejestrowany TW “Filozof”

Baza OPI

Ludzie nauki
identyfikator rekordu:  o59316
dr hab. Jan Pawlica, em.
Dyscypliny KBN: nauki filozoficzne
Specjalności: aksjologia, etyka, prawo

Załącznik do sprawozdania z prac.

Luźne przemyślenia

Dała by się tak łatwo zmieść przez nowoczesność, która po jakimś czasie sama staje się też tradycją.

To kolejna moja wątpliwość, dlatego chyba muszę dać sobie spokój z przywiązywaniem się do niej mimo, że wokoło jest kilku  integrystów i  fundamentalistów, którzy zapomnieli o prawdziwych wartościach zawartych w tradycji i bronią jedynie tradycji samej w sobie.

 • Filmowcy mają pewną swobodę w kręceniu filmów "na podstawie powieści", mogą ciąć, podkreślać, przekreślać, mieszać. Cieszę się jednak, że Wajda, mimo że tak dużo pozmieniał pozostawił co ciekawsze wypowiedzi Reymonta. Fajne jest też to, że nie musiał ich kolorować, gdyż są one ciągle aktualne.

 • I niech to będzie pierwsza notka z tych korporacyjnych, których mając pełen podziw dla Dilbertów pewnie za jakiś czas napiszę więcej.
 • Grupy tematyczne: to lubię, film, ekonomia, etyka
  Słowa kluczowe: Borowiecki, Ziemia Obiecana,.

  Ciągotki

  Umiarkowanie, męstwo i sprawiedliwość. Jednak najważniejszą nauką była tzw. jedność cnót, która mówi, że człowiek który posiadł już jedną z cnót, jednocześnie musiał posiąść wszystkie. Wynikało to z bardzo praktycznego charakteru nauczania etycznego stoików. Wszystkie cnoty tak naprawdę sprowadzają się do jednej – do wiedzy o tym, co dobre i co złe, czyli do phronesis, tzw. „mądrości praktycznej”. Takie pojmowanie cnoty na pewno spodobałoby się współczesnym – ludzie dzisiaj szukają bowiem rozwiązań praktycznych, użytecznych. Na pewno więc bardziej przemawia do nich etyka stoicka niż epikurejska czy platońska.

  Jest jeszcze jedna konsekwencja etycznej nauki stoików, której aktualność sięga dzisiejszych czasów. Stoicy stworzyli bowiem mocną koncepcję prawa naturalnego. Poglądy „prawonaturalne” oznaczają uznanie za źródło prawa jakichś transcendentnych względem człowieka zasad. U stoików tym źródłem jest logos, rozum świata, który wyznacza normy i prawo ludzkie musi je wyrażać. Pisze Cyceron: „Prawo nie jest ani wymysłem ludzkiego rozumu, ani ustanowieniem jakiegoś narodu, lecz czymś odwiecznym, co sprawuje.

  Aplikacja adwokacka od wewnątrz

  Kubickiego bal ORA
  01:44, mecenasinspe
  Link Dodaj komentarz »
  sobota, 22 stycznia 2011
  Koniec świata prawników

  Pierwsze merytoryczne zajęcia mieliśmy wygłosił mec. Andrzej Michałowski, były p.o. prezesa NRA. Michałowski jest świetnym mówcą, opowiadał ze swadą, więc czas płynął szybko. Planowany temat zajęć – czyli etyka adwokacka – gdzieś się przewijał, ale głównym wątkiem, wzbogacanym o liczne anegdoty, była przyszłość zawodu adwokata. Jak słusznie stwierdził pan mecenas, prawnikiem (w tym i adwokatem) zostać coraz łatwiej, o klienta coraz trudniej. Co robić? Wyróżniać się w tłumie. Jak? Na przykład (choć zapewne nie tylko) koszulami i marynarkami ze stójką – jak nasz mówca...

  Nawiązaniem do motywu przewodniego była obowiązująca palestrę tajemnica zawodowa , odróżniająca tę profesję od prawników niezrzeszonych w korporacji. Wszak wyróżnikiem, mogą.

  AVE CHRYPA - czyli, jak zarządzać współczesną firmą

  Rady u ludzi doświadczonych.
  Takich, o których wiemy, że trzeźwo patrzą na świat i posiadają właściwe spojrzenie na problem. No i przede wszystkim udzielą nam pomocy. Tylko ta pomoc nie może się ograniczać, do utwierdzenia, że słusznie zrobiliśmy.
  Ale ostateczny wybór należy zawsze do nas. W końcu jesteśmy istotami rozumnymi.

  W życiu należy kierować się radami doświadczonych ludzi, kierującymi się prostymi zasadami w życiu. Bo etyka to nie są mądrości książkowe. Te efekt codziennej praktyki, „prawości umysłu i wiedzy zdobytej przez długoletnie doświadczenie”.

  Przykład:
  Do ojca na wieś w południowej Polsce przyjeżdża po radę z Warszawy syn, prezes dużej firmy. Po dłuższej prezentacji stanu faktycznego ojciec w ciągu kilku chwil wskazuje na uczciwe rozwiązanie tej.