O czym chcesz poczytać na blogach?

Estonia

Opiekun ogrodów's Weblog

Tagged: architektura Estonii, Eesti, Estonia, fotografie, fotoreportaże z podróży, historia Estonii, kościół św. Bartłomieja w.

tu i tam

Internetu,szybkie łącza itp.,a tu w zamian, prubuje się wprowadzać ustawy ograniczajace sprawne funkconowanie jego.Cenzura,to może za mocno powiedziane,ale...Coś się dzieje w każdym bądź razie.

W Estonii 6 marca zkończyły się wybory parlamentarne.Tak, zakończyły, nie odbyły,odbywały się one od 28 lutego.Głosować można było w wyznaczonych lokalach oraz przez internet!!!

Tagi: Estonia internet wybory
11:51, macpales
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 listopada 2010
Religijny banita

Żyję z kobietą,nie mamy ślubu.Już tak 11 lat.Nasze nieochrzczone dziecko ma już 9 lat.

W Estonii nikt się nas nie pyta o sprawy religijne,nawet o pewne formalne.Dla mnie,dla nas nie potrzeba żadnych formalności,przyżeczeń itp.Jest tak,jak jest i jest dobrze.

I nie.

siatkarki siatkarze - Onet.pl Blog

Polaków
Polscy siatkarze, aktualni wicemistrzowie świata, pewnie triumfowali w Memoriale Huberta Wagnera w Olsztynie, który jednocześnie był jednym z turniejów eliminacyjnych do mistrzostw Europy w 2009 roku.

                               
W ostatnim meczu w grupie F el. ME "Biało-czerwoni" wygrali z Węgrami 3:0 (25:16, 25:19, 25:18) i z kompletem punktów oraz bez straty zajęli pierwsze miejsce. W drugim niedzielnym meczu Estonia wygrała z Czarnogórą 3:1.

Siatkarze Węgier, podobnie jak wcześniej Czarnogóra i Estonia, nie stanowili poważniejszej przeszkody do zwycięstwa w olsztyńskim turnieju. Nawet jak gospodarze pozwalali sobie na chwile dekoncentracji, gdy np. w drugim secie prowadzili 18:17, to w decydujących momentach przejmowali inicjatywę i pewnie zwyciężali. Przez większość część spotkania przewaga wicemistrzów świata była miażdżąca.
Uzyskana przewaga na początku pierwszego seta była zasługą m.in. świetnie zagrywającego Piotra Nowakowskiego. W piątek zawodnik Wkręt-Metu Domexu AZS-u Częstochowa w spotkaniu z Czarnogórą.

siatka - Onet.pl Blog

Objęli wysokie prowadzenie 8:3, by potemstopniowo ją zwiększać (16:8).

W końcówce Estończycy nadrabiali straty i zniwelowali przewagę Polakówdo dwóch punktów (20:18). Mimo to biało-czerwoni ostatecznie nie dalisobie "wyrwać" wygranej i kapitan reprezentacji Piotr Gruszka zdobyłatakiem decydujący punkt (25:19).

Turniej eliminacyjny grupy F w Olsztynie jest również VI Memoriałem Huberta Wagnera.

Zwycięzca grupy awansuje do przyszłorocznych finałów mistrzostw Europy.Rywalizacja w Olsztynie zakończy się w niedzielę. Od 23 do 25 maja wstolicy Estonii rozegrany zostanie turniej rewanżowy grupy F.

Polska - Estonia 3:0 (28:26, 25:17, 25:19)
Polska: Woicki, Wlazły, Nowakowski, Pliński, Wika, Świderski, Ignaczak (libero) oraz Gruszka, Żygadło, Gierczyński.
Estonia: Pajusalu, Popart, Sikaste, Sirelpu, Lemberg, Nommsalu, Esna (libero) oraz Kreek, Toobal, Meresaar, Silm, Rosenblatt.
Kara3000 (19:56)
dodaj komentarz

Bida z Nedza - blog taki sam jak zaden ..

Jechac, gdzies indziej (ze nie wspomne, że mnie wcisnęli do Estonii :D, kolegę z Estonii do Danii, a kolezanke z Danii do Grecji .. lol). A jeszcze przy mnie sie okazało, że nagle Włochy wycofuja sie z umowy, że sie nie odzywają i nie wieadomo jak to z tym wyjazdem będzie, a oni (panowie koordynatorzy) będą sie starali skontaktowac (przez weekend!!), co by sie wywiedziec co i jak, ale od razu jednemu sie wymskło, że bedą nową umowe podpisywac (no to albo nikt sie nie odzywa, albo podpisuje sie nową umowę!!) i na pocieszenie mnie do tej Estonii chcieli wysłać (choc koledze co chciał do Estonii, a był zaraz po mnie "przepytywany" powiedzieli, że Estonia to oblegana jest i nie wiadomo jak z tym bedzie) .. No to pięknie !! Wyszło szydło z wora, że jakies dziecko znajomego pewnie na wakacje połroczne chce pojechac .. A mnie pozostał jedynie alkohol :D .. zdziebko przez ostatni weekend naduzywany .. smutki trzeba było w czyms utopic .. Zwazywszy, że mi się to należało !! a do tego, jakims cudem byłem jedyny, ktory w ogole sie do Włoch pchał (a moze reszta wiedziała, że nie ma sensu:), i to juz było w moich rękach .. a tu klops !! A jeszcze jak wszedłem do ichnego gabinetu, to sie mnie Pan Koordynator zapytal, "czy ja z Pocztowej jestem ??" .. a na Pocztowej u nas jest dziennikarstwo, skad.

Laudate

   “Skoroś już nie taki biedny, to czemu nadal taki głupi?”

 • Kartka z podróży mówi:

  Sawa, zgadzam się z Twoim wywodem ale jedna poprawka – jeśli chodzi o Estonię to ona akurat wykazała się odwagą i dojrzalością. Estończycy przeżyli w ostatnich latach najglębszy kryzys w Europie. Ale gdy sięgnęli dna to – trzymając się poetyki tekstu Laudate – zagryźli kołki w zębach i wyszli z niego po roku. Estonia 1 – go stycznia tego roku przyjęła euro na nowych, wyśrubowanych warunkach. Estonia w tej chwili kwitnie pod przywodztwem liberalnego premiera i postkomunistycznego prezydenta. Estonia nie ma powodów by miec jakiekolwiek kompleksy wobec tzw “starej Unii”
  Pozdrawiam

  • SAWA mówi:

   Dzięki za to wyjaśnienie. Zadrżała mi łapa przy Estonii właśnie z powodu obecnego stanu, ale nie tylko odwaga, bo i sporo rozsądku rządu, ale przede.

 • Memekgue Blog

  Zajmują się już opieką nad swoim potomstwem, a samce szukają partnerek - mówi cytowany w informacji prasowej Stefan Jakimiuk z WWF .

  Po przywiezieniu do Polski i krótkim odpoczynku rysie zostały wypuszczone na wolność na terenie Nadleśnictwa Jedwabno i Spychowo.

  W Polsce żyje zaledwie 200 rysi, w Polsce północno-wschodniej około 60. W lasach, w których ryś jeszcze niedawno występował, takich jak Lasy Napiwodzko-Ramuckie, ostatnie drapieżniki były widziane ponad 20 lat temu. Wyginęły w rezultacie odstrzału. Ryś jest chroniony w Polsce dopiero od 1995 r. Wcześniej można było na niego polować.

  Rysie przyjechały z Estonii, bo żyje ich tam 600-900, a na tak małym terenie bezpieczna populacja to 500.

  Według międzynarodowego eksperta zajmującego się ochroną dużych kotowatych z ramienia Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, Ursa Breitenmosera, na obszarze lasów mazurskich może żyć 20-40 tych drapieżników. Jest tu sporo trudno dostępnych obszarów podmokłych i jezior, które ograniczają dostęp ze strony ludzi.

  WWF Polska już od 2007 r. prowadzi projekt "Duże drapieżniki w Polsce" i przywraca populację rysia w lasach mazurskich. Metodą "born to be free" - młode rysie pochodzące od osobników żyjących w niewoli - zostało tam uwolnionych.