O czym chcesz poczytać na blogach?

Esperanto

Klub ESPERANTO Radom

W Radomiu.

Docierają do nas informacje, mówiące o tym, że nasz radomski "Klub ESPERANTO" zaliczany jest do najbardziej aktywnych grup promujących międzynarodowy język ESPERANTO w Polsce.  Jesteśmy wdzięczni za tak wysoką ocenę.  Faktem jest, że nasza lokalna społeczność esperancka jest mocno zaangażowana w tej materii. Świadczyć o tym może wysoka frekwencja na naszych cotygodniowych spotkaniach w "Resursie Obywatelskiej" (czwartki), oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych (poniedziałki). Biorą w nich udział osoby wybitnie zdeklarowane co do słuszności zawartych w koncepcji L. Zamenhofa, sprowadzającej się do tezy, że tylko język międzynarodowy (ESPERANTO) może rozwiązać odwieczny problem wieży Babel. My, radomscy użytkownicy esperanta jesteśmy o tym w pełni przekonani. Liczymy na Waszą reakcję. Proszę pisać na adres:

esperanto.radom@op.pl

23:00, esperanto.radom
Link Dodaj komentarz »

Białostockie fotografie

Umieszczoną tu w 1994r.  

 

Niżej stara tablica w języku polskim i esperano z blachy, przymocowana do kawałka drewna. Zdjęcie z 2007r.

W okresie międzywojennym Szapiro był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych oraz książki "Babiladoj de bonhumora Zamenhofano" (Gawędy wesołego esperantysty) oraz podręcznika do nauki języka esperanto (Esperanto-ŝlosilo). Był on także znanym dziennikarzem, filatelistą i animatorem teatru. Z inicjatywy Szapiro w roku 1919 ulicy Zielonej, przy której urodził się twórca języka esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. Zamenhofa. Jakub Szapiro był jedną z ponad trzech tysięcy - w większości bezimiennych - ofiar rozstrzelanych na Pietraszach w pierwszej połowie lipca 1941 roku.

Na chodniku na wprost tablicy umieszczona jest tablia cenna dla turystów  informująca w 3 językach polskim, esperano i angielskim o J..

Hrabia - informacje z pierwszej ręki

Jakie może otrzymać polski pisarz fantastyki.

21:27, hrabia1964 , UNIKATOWI POLACY
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 grudnia 2010
UNIKATOWI POLACY - Ludwik Zamenhof

Ludwik Łazarz Zamenhof, właśc. Eliezer Lewi Samenhof, esp. Ludoviko Lazaro Zamenhof (ur. 15.12.1859 Białystok, zm. 14.04.1917 Warszawa) – lekarz, twórca sztucznego, międzynarodowego języka ESPERANTO.

26 lipca 1887 roku, po dwóch latach szukania wydawcy, ukazała się rosyjskojęzyczna książka Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny, pod pseudonimem Doktoro Esperanto, oznaczającym "mającego nadzieję doktora". Słowo to przyjęło się z czasem jako nazwa samego języka. W tym samym roku podręcznik wydano po polsku, francusku, niemiecku i angielsku.

Zainicjowany przez Ludwika Zamenhofa ruch esperancki szybko rozprzestrzenił się na świecie, a jego twórca zrzekł się wszelkich należnych mu praw, oddając esperanto na użytek całej ludzkości.

Na całym świecie istnieją setki.

Radek Oryszczyszyn

W Cafe Eksperanto uroczo nieporadne kelnerki podają słynną buzę – przedwojenny napój przywieziony do Białegostoku przez uchodźców z Macedonii, wyrabiany z kaszy jaglanej, słodko-kwaśny w smaku. Przed wojną w mieści roiło się od buzn – lokali sprzedających ten orzeźwiający, bezalkoholowy napój. Świetnie, że po sześćdziesięciu latach mamy w Białymstoku pierwszą po wojnie buznę. Co prawda taki lokal, aby odpowiadał bardziej chłopsko-robotniczemu charakterowi miasta, powinien być bardziej ludowy i zgrzebny, zaś w tej chwili bardziej sili się na eksluzywność niż jest eksluzywny w rzeczywistości (uporczywe zwracanie się do dwóch osób o tej samej płci per proszę państwa to, doprawdy, mało eksluzywne). Rozumiem jednak, że bezrobocie się już w Polsce skończyło i przyjmuje się do pracy tych, którzy się zgłoszą…

Myślę, że jest w Białymstoku miejsce na tani lokal o charakterze robotniczo-chłopskim, do którego przychodziliby pewnie co prawda głównie studenci z ludomańskim zacięcie (a nie chłopi i robotnicy, bo oni chętniej bawią się wieczorami na blokowiskach takich jak moje Dziesięciny.) Tam koniecznie powinno się sprzedawać buzę w kuflach. Powinno się tam grać żydowską muzykę, powinno być ciemno, zatęchle i nieco niebezpiecznie. Jak na razie mamy Cafe Esperanto, co też w gruncie rzeczy nie jest złe. Wybieram się tam dzisiaj w nocy, żeby.

Wish You Were Here

Dalszy... mam nadzieję, że jednak to jakoś poukładam w głowie przez tą noc :(

pozdro dla wszystkich ziomków ;)

Tag dodany by Niunia 2004-06-06 15:06:48
skomentuj (5)


buhahahahahahahahahaha =)
Wy idziecie teraz do szkoły a ja mam caaaaałąąąąą godzinę na kompa :D

hihihihihi :)

a ja jestem Sherlock Holmes i wykryłam szpiega =]

a ja nareszcie mam dobry humor :>

Nie jadę dziś do Kce, bo mnie nie chcą zabrać, 'le to mi nie zepsuje humoru - chata wooooooolnaaaaaa :]

wstrząs dla sąsiadów się szykuje :)

jooooooooooooł

-------
truskawkowe esperanto :-)
Tag dodany by Niunia 2004-06-08 07:42:21
skomentuj (4)
truskawki rulezzzzz!!!!
kocham truskawki...
i parę innych rzeczy... :)

a nawet powiedziałabym, że... oprócz paru innych rzeczy i truskawek to nawet może by się znalazła jedna osoba... ;)

tak se siedzę przed tym kompem... nuudzi mi się... wcinam już drugą miseczkę truskawek (:P)... myślę sobie o takich różnych rzeczach (by nie powiedzieć osobach, jestem twardzielką i nie stać mnie na wyznanie uczuć, nawet na blogu ;P)...

po przemyśleniu powyższego stwierdzam, że jednak mi się nie nudzi =] dlaczego? hihi... nie wiem, tak jakoś. Po.