O czym chcesz poczytać na blogach?

Erytrocyty

Pieskie życie - Onet.pl Blog

Bądź też leczona nieprawidłowo lub zbyt późno, prowadzi do śmierci. Kleszcze przenoszące babeszjozę występują na znacznej części terytorium Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionów północnych, północno-wschodnich i wschodnich. Terenami o szczególnym zagrożeniu są lasy, łąki, parki i ogrody, zwłaszcza jeżeli są porośnięte wysoką trawą. Kleszcze wykazują z reguły wzmożoną aktywność sezonową: wczesną wiosną (kwiecień – maj) oraz latem i wczesną jesienią. Czasem zdarza się jednak, iż kleszcze aktywne są również podczas bardzo łagodnej zimy (jak w tym roku).

Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka.

Główne objawy choroby:


  • Apatyczność – zwierzę staje się osowiałe, nie cieszy się np. ze spacerów i innych rzeczy, które dotychczas.

dimashq

chyba najbardziej ląg
Dawidek dziś stawił się w szkole w celu napisania egzaminu klasyfikacyjnego z biologii. Uczył się wczoraj pilnie przeglądając fora i pisząc sms-y, jeżeli by wszystko zsumował to wyszłoby ze dwie godziny nauki. Po napisaniu tego co miał napisać, przepraszam, po nazmyślaniu tego co miał napisać dowiedział się, że czeka go część ustna. No nic, poszedł na pierwszy ogień, bo stałem najbliżej drzwi i nauczycielka mnie capnęła, a że ja chucherko to o oporze mowy nie było. W czasie mojej odpowiedzi sprawdzała mi część pisemną, ech dopuszczający, no ale za taką improwizację to i tak wysoko. W części ustnej jako pierwszą rzecz miałem scharakteryzować erytrocyty, akurat to umiałem, ale zapomniałem jak nazywa się szpik kostny i to mnie załamało i przez to nie powiedziałem całej regułki, no jedynie poza tym, że erytrocyty powstają w tym czerwonym, coś z nosem… Później już jakoś szło nawet, ciekawą strategią jest mówienie czegoś, przerwanie w połowie, nauczyciel myśli, że zapomniałeś słowka, przy okazji chcąc podpowiedzieć słówko dokańcza regułkę, dla osiągnięcia sukcesu należy odpowiednio głośno i entuzjastycznie przytakiwać. Ostatnio uświadomiłem sobie, że jestem za bestię językową uważany w mojej klasie. Najlepsze jest to, że przed feriami mieliśmy zrobić na angielki zadanie, tj. opisać jakieś zwierzę. Pół mojej grupy.

psiaki psia-lapka260 - Onet.pl Blog

Wiosna zwiastuje nie tylko nadejście pięknej słonecznej pogody, która będzie sprzyjać spacerom z naszymi pupilami, lecz również panowanie w lasach i na łąkach groźnych kleszczy.

Kleszcze przenoszą szereg chorób groźnych zarówno dla ludzi jak i zwierząt. W Polsce kleszcze najczęściej przenoszą tzw. babeszjozę (piroplazmozę) czyli zakażenie pierwotniakiem Babesia canis. Zdarzają się również przypadki kleszczowego zapalenia opon mózgowych i boreliozy (tzw. choroba z Lyma).

Kleszcz przyssany do zwierzęcia wprowadza do jego krwioobiegu chorobotwórcze pierwotniaki babeszjozy, które atakują erytrocyty (krwinki czerwone). Pierwotniaki Babesia canis przenikają do wnętrza zaatakowanej komórki, gdzie ma miejsce ich gwałtowne rozmnażanie. W efekcie dochodzi do rozerwania krwinki i pasożyt atakuje kolejne erytrocyty. W wyniku tego procesu dochodzi do reakcji łańcuchowej, która prowadzi do zniszczenia znacznej części krwinek czerwonych i tym samym do anemii. Dochodzi do znacznego uszkodzenia narządów wewnętrznych, w szczególności nerek i wątroby. Dodatkowo mogą wystąpić silne zaburzenia pracy układu krążenia, a także żółtaczka.

Jak zapobiegać chorobom odkleszczowym?

Na rynku polskim dostępne są preparaty w postaci kropli do nanoszenia na skórę, sprayu oraz.

Myśli pełne pszczół. - Onet.pl Blog

4 komentarze

20 lipca 2007
"Gdy rozum śpi budzą się upiory"
  

Poniższa notka przedstawia zapis notatek z dodadkowych zajęć majacych przygotować nas do egzaminu dojrzałości z biologii :)

Pamiętaj dajemy maturę z biologii tylko dlatego, ze nie piszemy matury z matematyki

Aaaaa! Umieram... Chcę do domu!

Biologia to zło

Erytrocyty poświęcają całe swoje życie,żeby transportować tlen w naszym organizmie powinniśmy docenić to poświęcenie. Nadal chcę do domu.

Nasza szkoła wszystko ma najnowsze*

Wszystko jest białkiem. Białka są super. Wszyscy kochają białka

Patogen może być grzybem, ale nie pieczarką*

Dzwoń tym dzwonkiem!
dzwonek!!! aaaa

2.02.2007 Sprawdzian z biologii był na temat

Organizm stara sie walczyć z czymś*

BRAVO są jak czerwone krwinki. Swoim istnieniem poświęcają się dla świata(teoria K-G-P)

Na maturze i tak nie będziecie wszystkiego wiedzieć*

No... sprawdzian musi sie gdzieś zaczynać i kończyć*

Bo autor tak sobie życzy!!!*

Jelito.

en sus ojos subo el interior que me atreveré a tocar su piel

Słow tylko upajam się barwą głosu.... i nagle me marzenia przerywa szara rzeczywistość
mama: wysiadaj z auta, jesteśmy w domu! co ty śpisz czy co?
a tak pieknie....tylko jeden chłopiec szedl.... miał wiadro o w nim work napełnione wodą... stare tradycje stają sie hamskimi zwyczajami....
a przeciez tak zimno było... woda.... brrrr...


pol pudelka lodow wisniowych carte d'or (tak to sie pisze?) zjedzonych przy oglądaniu m jak milosc... bo nie ma to jak polski serial... :Da teraz ide spac... jutro mam niespodziewanego gościa... HasanA...
wczesniej - nauka o krązeniu, uklad limfatyczny, krwionosny, leukocyty, tromocyty, erytrocyty.... w czwartek sprawdzian trzeba sie przygotowac.... zeby znow nie było
mama: to jak ty sie uczsz skoro musisz oceny poprawiac?


2005-03-28 23:49:03 skomentuj (4)
wiosenne postanowienie qsicy i dziurgoty


;] nasze pomysły są geeeeeeenialne.... dziurgota i qsica postanowily wraz z nadchodzącą wiosną, zacząć sobie biegać codziennie rano... :} ten wspaniały plan wymyslony w niedziele... jeszcze nie zaczął być 'realizowany' bo komu by sie chcialo wstac o 5 rano?? ;]

ale mysle ze w czwartek juz zaczniemy, prawda qsico??
2005-03-29 22:09:17 skomentuj (3)

Bad Girl.. pollylolly blog

Strona główna sad story
Jest mi jakoś smutno. Mam takie dziwne uczucie, iz ogarnia całą mnie, każdą komórkę, erytrocyt czy receptor...
Smutno mi.
Moje male cudo wczoraj z daleka choć trochę chciało pomóc i fakt pomogło, ale na krótko.
Takie dziwne myśli chodzą mi po głowie, chciałabym móc rzucić wszystko w diabły i na boso pójść przed siebie...
Takie moje katharsis ku nowemu zyciu...
Bardzo zawsze się staram zrozumieć, widocznie jednak za mało...
pollylolly 2004-08-04 07:25:50
skomentuj (1)
Holenderskich szmerów bajerów ciąg dalszy
Primo: Holenderki są brzydkie, wielkie i brzydkie, tłuste włosy, fałdy zwisajace czegos co powinno być brzuchem, a raczej brzuszkiem w zamierzeniu i totalny luz - tak wyglądają Holenderki,
Secundo: Holendrzy za.