O czym chcesz poczytać na blogach?

Epos

POLONIA W STAMBULE | Portal dla Polonii tureckiej w Stambule

I by skrócić serca męki,

Przyszła tutaj iść w zawody

Z wilkiem, dzikiem i szkalem,

Byle skryć się ze swym żalem.

 

Zbrojna w flinty i siekiery

Piły, młoty i oskardy,

Przyszła wieść tu żywot twardy,

Odbierając bestjom żery.

Mazur, Litwin, Podolanin,

Szli żyć w Puszczy… miast z żebranin.

 

„Skoro człowiek zdrów i młody”,

Rzekli sobie, „Jakoś będzie!

„Niedźwiedź odda nam swe miody,

„Dzikom weźmiem ich żołędzie,

„Obóch mięso, istne gody,

„Obóch skóry dla wygody.

 

„Na mieszkanie, nie brak kniei,

„Zwalim drzewa, pnie wyrwiemy,

„Wyprzem zwierza, a z kolei,

„Grund skopiemy, obsiejemy,

„I gdzie rosną dzigry, wrzosy,

„Zalśnią w słońcu złote kłosy”.

(…)

Kto zapuści się tu w maju,

Kiedy wszystko w pełnym kwiecie,

Poprzysięga, że jest w Raju,

Tym biblijnym, jednym w świecie.

Snać dla tego Bóg tę rolę

Kazał nazwać: Adam-Pole…

(…)

Cały epos o Adampolu wkrótce. Został on znaleziony w pewnym dwutygodniku ilustrowanym z 15.

kult-owiec blog

Wrocław. pociąg o 5:57. Monika. cały rok trzeba czekać na okazję do spotkania. no i jest. całe 4 dni... nie moge się doczekać! więc seeya! blogowicz czasowo niedostępny. klucze pod wycieraczką. wracam w czwartek. buziaki podpisano: meee
kult-owiec 2005-09-10 23:10:51
skomentuj (7)


Iliada po grochowsku

Rzecz o homerowym dziele obfituje w wiele scen "batalionistycznych", tudzież wystrzegać się należy groźnego Aganemnona. nie wiem czy wiecie, ale "Iliada" opowiada o ostatnich 49-ciu dniach wojny światowej, a epos pisany jest he... het... hepso... heksametrem! Zawiera na pewno arcyciekawy, "szczegółowy opis pięty Achillesa" (nie, nie tarczy).
cytując moją jedyną w swoim rodzaju siostrę, która z płonącymi oczyma i z zaangażowaniem powiedziała:
"narrator wszechstronny jest i obiektywny!" dodam także, że nauka wyczerpuje siły i naciska na pęcherz, bo dziwnym wydaje się taka definicja eposu:
"epizod to... epos to... sikaku!"
- "idź się wysikać. epos Ci nie wyleci z moczem..."

tak oto, w dużym skrócie, wyglądał dzisiejszy wieczór,.

lesbian love - Onet.pl Blog

Motywy LGBT w literaturze (część 2)

2. Mitologia starożytnych Sumerów

Miłość Gilgamesza i Enkidu

Epos o Gilgameszu jest babilońsko-asyryjskim dziełem z 2300-2200roku p.n.e. sławiącym dzieje Gilgamesza, półboskiego władcy sumeryjskiego oraz jego przyjaciela-człowieka, Enkidu.Według eposu obaj byli początkowo zaciętymi wrogami - Enkidu stworzyli z gliny bogowie, aby powstrzymał surową rękę Gilgamesza -władcy tyranizującego lud Uruk. Początkowo był on kudłatym barbarzyńcą o nadludzkiej, zwierzęcej sile, który zamieszkał na pustyni, razem ze zwierzętami. Aby pojmać Enkidu, Gilgamesz posłał najpierw kurtyzanę Szamchad, aby go uwiodła. Enkidu ulegał jej przez sześć dni, co sprawiło, że odkrył w sobie człowieczeństwo, a zwierzęta odtąd uciekały od niego. Gilgamesz miał w tym czasie proroczy sen o wojowniku z gwiazd, który mu dorównywał we.

powermedbydgoszcz.blog

Ustaw, prawdomówność prezesa firmy, itd.

Tagi: powermed

skomentuj (0)

wciskanie kitu, cz I 2009-04-29 00:24:07

Sprzedażą odkurzacza zajmuje sie firma Epos. dawniej nazywała sie Juniperus.
http://www.krs-online.com.pl/epos-spolka-z-ograniczona-krs-268508.html
http://www.krs-online.com.pl/juniperus-spolka-z-ograniczona-krs-235292.html
 A zaczyna sie to tak:
Dzwoni telefon, oczywiscie zastrzeżony. Sympatycznym głosem pani z firmy epos przedstawia się. Mówi, że dzwoni z polecenia państwa X, którzy uczestniczyli w pokazie "urządzenia medycznego"  Pani prosi nas o możliwość przeprowadzenia niezobowiązującej prezentacji, oczywiście w naszym domu. Po wyrażeniu zgody i uzgodnieniu terminu informuje nas, że prawdopodobnie na prezentację przyjedzie jej "brat".
W umówionym dniu do naszych drzwi zapukał "brat".  Akwizytor przynosi ze sobą tajemnicze, zielone torby. Po stworzeniu.

Homo Inquietus

Odpowiedział nam, że wierzy w reinkarnację i w prawo karmy.

W moim odczuciu sprawa zatem nie jest oczywista, na pewno nie jest błaha, lecz istotna, wymaga uwagi i namysłu każdego człowieka, gdyż sposób myślenia o śmierci determinuje jednocześnie sposób pojmowania sensu życia, szczęścia. Pytając o śmierć, nie pytamy zatem o to, czego się boimy, lecz o to, na czym nam zależy, co jest dla nas ważne, wartościowe w życiu.

Aby uzmysłowić sobie rolę śmierci, stosunku człowieka do śmierci, warto sięgnąć tu do jednego ze starszych tekstów kultury, do eposu Gilgamesza, który po śmierci swojego przyjaciela, rzecze w następujących słowach: „Ukochany przyjaciel mój stał się ziemią, Enkidu, przyjaciel miły, w ziemię się zmienił! Czyż i ja nie umrę, czy też nie legnę, ażebym po wieki wieków już nie wstał? Oto się spotkałem z tobą, szafarko. Obym nie zobaczył śmierci, której się lękam!

Rzecze doń szafarka, do Gilgamesza:

Gilgameszu! Na co ty się porywasz? Życia, co go szukasz, nigdy nie znajdziesz! Kiedy bogowie stwarzali człowieka, śmierć przeznaczyli człowiekowi, życie.

adam-widur blog


i jeszcze to upijająco świeże powietrze,

i czasem tylko niektórzy nie podzielają mojej opinii. oto dwaj synowie narodu stojacy po drodze do kafejki internetowej, wymieniaja uwagi na temat wakacji i zycia codziennego w obliczu nieobecności szkoły. i mówią temi słowy:

- ty, w te wakacje to kurwa przejebane..
- no, przejebane w huj...

(sam słyszałem, wyraźnie powiedział przez samo h)


a poza tym spokój i straszliwy huk na hali w której maszyna uczy się razem z ludźmi hartować szkło.. ja rozumiem, że eposem nacjotwórczym dla sowietów była książka "jak hartowała sie stal" - to dla nas teraz powininen być nacjotwórczy epos o tym, jak hartowało sie szkło..

obok tej straszliwie grzmiącej i rozrywanym powietrzem krzyczącej maszyny - kot. ospały, rozleniwiony - pogrążony we własnej ciszy mimo okolicznego hałasu i bieganiny...
adam-widur 2004-07-06 18:16:26
skomentuj (0)


gorąc
Zieleń nie jest przygaszona, mimo potężnego nacisku słońca. słońce pali mocno, w pierś uderza mocno, grzeje - i stąd pewno przygrzać komuś.

Historia inna niż wszystkie. - Onet.pl Blog

Bardzo żałujemy, że nie chciałeś w tym roku przyjechać do Doliny Godryka na Boże Narodzenie. Uwierz, Adolf wcale nie jest tak upierdliwy jak ostatnio! Owszem, strasznie się wściekał, że rzuciłeś na drzwi swojego pokoju zaklęcie, które uniemożliwia tam wejście, ale nic po za tym nie zrobił. Mamy nadzieję, że spędzisz te święta równie dobrze jak my.
Postanowiliśmy kupić ci nową sowę, ponieważ jak wiesz, nasz stary Epos...

 - To on miał imię? - przerwał Rogacz, a Syriusz parsknął śmiechem.

...nasz stary Epos jest na skraju wyczerpania, i sami nie wiemy ile pociągnie. Jest to bardzo rzadki gatunek, co prawa nie tak rzadki jak sowa śnieżna, ale też dość niespotykany.
Pozdrów od nas Syriusza (i ucałuj go mocno, jak nie ty, to na pewno z chęcią zrobi to jakaś dziewczyna ze.