O czym chcesz poczytać na blogach?

Ekosystem

naujienos | Just another WordPress.com site

Człowieka w Polsce (świetny wpis, polecam przeczytać) pisał wcale niedawno Pan Jacek Kobus.
No tak, ale przecież jest jeszcze Puszcza Amazońska, ona jest chyba dziewicza? Nie do końca – i ona została swego czasu wzięta (w użytkowanie) przez człowieka. Dowodem na to jest chociażby występowanie gleb pochodzenia antropogenicznego czy odpadów. Chyba, że uznamy, że jakieś inne istotny niż ludzie dysponują technologią wytwarzania naczyń glinianych – rozważania z dziedziny science fiction zostawimy jednak na inną okazję.

Reklama : automaty do gry

Kitawańczycy – współcześni łowcy-ogrodnicy, którzy jak wszystkie organizmy zmieniają ekosystem w którym egzystują.

Co jest nie tak z koncepcją (nie)naturalności ekosystemów?

Podstawową kwestią, która sprawia, że określenia „naturalny” i „nienaturalny” względem ekosystemów jest tworzenie zupełnie sztucznego podziału. Linią demarkacyjną jest działalność człowieka. Opieranie definicji naturalności o człowieka oznacza, że człowiek nie jest częścią natury, że on jest z samej swojej natury „sztuczny”, inny niż „natura”. Skoro wszystko czego dotknie zmienia się w sztuczność a im więcej czegoś człowiek dotyka tym bardziej sztuczne to coś się staje, to chyba nie można uznać, człowieka za część tego.

Blog o… prowadzeniu blogów firmowych

(studenci). Na zgłoszenia było parę miesięcy, etc, etc…

Działania takie jak:

  • zaczepianie mnie na Facebooku czy LinkedIn;
  • komentarze z prośbami;
  • poranne i późnonocne smsy do mnie;
  • próby zachęt i perswazji;
  • telefony do mnie;
  • maile;
  • pytania na konferencjach;
  • i wszelkie inne techniki pod ogólnych hasłem “czy jeszcze można”

Nie odniosą już żadnego skutku.

Wiem, że na mieście nie ma dużych plakatów z informacją o konkursie (ani banerów na Onecie), etc.

Jednak to, że ten konkurs nie jest promowany jest trochę działaniem celowym. Blogosfera to ekosystem. Jeśli firmy (czyli Wy) piszecie blogi – stajecie się częścią blogosfery, a jeszcze szerzej – częścią ekosystemu social media. Stąd wiedza o konkursie dociera sprawnie właśnie do osób, które śledzą życie blogosfery. Bycie przygodnym uczestnikiem tej społeczności przynosi takie właśnie skutki.

Dziękuję.

blog polski

Poważne…

- Należy doprowadzić za zatrzymania wzrostu populacji ludzi. Więcej ludzi, to więcej zabetonowanej ziemi, dróg, autostrad, parkingów, więcej fabryk, budynków mieszkalnych, lotnisk, samolotów, aut, a mniej lasów dających tlen i wiążących trwale CO2 w masie drzew.

- Należy zacząć traktować przyrodę, naturę, jak naszą Matkę, a nie jak rezerwuar surowców i śmietnik.

Wiem wiem – Ziemia wyżywi nawet 50 miliardów ludzi.
Zgoda! Ziemia wyżywi nawet 50 milardów ludzi!
Tylko… jaka jest pewność – że wtedy odejdzie im ochota do dalszego niekontrolowanego rozmnażania się?

Gdzie leży granica znośnego dla ekosystemu poziomu populacji dwunogiej nieowłosionej mapy gatunku homo stupidus stupidus?
A może należy wypędzić tych, którzy nauczają – idźcie i rozmnażajcie się? To było jako tako zrozumiałe w micie wymyślonym  tysiące lat temu, gdy na Ziemi zgodnie z tym mitem były dwie osoby – Adam i Ewa.  Ale nie jest to koniecznie słuszne i dzisiaj.
Natomiast drugie zalecenie z tego samego mitu – Czyńcie ziemię sobie poddaną – należy zakazać. Ziemia, przyroda bez nas sobie poradzi. My bez niej nie.
Musimy wreszcie pojąć, że nie jesteśmy “koroną stworzenia”, a jesteśmy tylko i wyłącznie częścią ziemskiego.

ratujmy-planete

Na zagrożone gatunki zwierząt to niedługo niektórych gatunków zwierząt zabraknie, co spowoduje zawalenie się ekosystemu. Jeśli nie zaczniemy oszczędzać wody to niedługo nie będziemy mieli co pić. Los naszej planety zależy od nas. Los bezbronnych zwierząt zabijanych po to by sprzedać ich skórę, ich zęby, ich futro zależy także od nas. My możemy się temu sprzeciwić. Nie kupować rzeczy zrobionych z zwierzęcych skór, bo jeśli nie będziemy ich kupować to ludzie, którzy zabijają te zwierzęta nie będą mieli po co to robić.
Drzewa w lasach są ścinane po to, żebyśmy mieli stoły, krzesła i inne meble. Jeśli już musimy zabrać te drzewa z ekosystemu, poprzez ich wycinanie to powinniśmy oddać te drzewa z powrotem poprzez sadzenie drzew.
Jeśli nadal będziemy zużywać tyle wody, zanieczyszczać w takim stopniu środowisko naturalne, ścinać tyle drzew i zabijać tyle dzikich zwierząt to niedługo nic nam nie zostanie. Nie będzie wody, czystego powietrza... Czy tego chcemy? Ja nie! Ponieważ mamy wodę szanujmy ją! Uszanujmy zagrożone gatunki zwierząt, rezerwaty przyrody i czyste powietrze, ponieważ kiedyś tego wszystkiego może nam zabraknąć.

Komentarzy: 2