O czym chcesz poczytać na blogach?

Eichmann

POWRÓT DO ŹRÓDŁA

Udając że są z innych organizacji niż są, żeby następnego wieczora się pozabijać. Za tym wszystkim stoi moralizatorskie pytanie – czyje było prawo a jeżeli było to czy należało je egzekwować w sposób w jaki je wyegzekwowano. Czy nie należałoby sprawić „Czarnemu Wrześniowi” skoro wymordował Izraelskich sportowców na olimpiadzie po prostu sądu. Taka wątpliwość też pada. Ciekawe jak? Ciekawe jak ich porwać skoro i bombę podłożyć było trudno. I czy porywanie ludzi dla osądzenia ich gdzie indziej nie jest też pogwałceniem praw i reguł międzynarodowych? Czy aby przyjęta metoda była tak rażąco różna od tej jaką zastosowano wobec Adolfa Eichmanna? Zastanawiam się tylko czy ten film stawia je rzeczywiście, czy tylko sam sobie je dopowiadam w ramach rozwiązywania dysonansu poznawczego.

2006-04-03 23:58:41 skomentuj (1)


EUTANAZJA?! EUTANAZJA CZYLI ŚMIERĆ NA ŻYCZENIE.
No i stało się. Puścił toruński lód a lud zażądał krwi z okazji zbliżających się świąt wielkiej nocy. Nie wiemy jak łabędzie wyraziły swoja ostatnią wolę ale około 30 łabędzi niemych najwidoczniej na piśmie poprosiło o śmierć. Inaczej skądże gazety pisałyby o eutanazji łabędzi? Przecież eutanazja to śmierć na życzenie.

Nie śpij, bo cię adoptują!

Bajki, dobro jest nagrodzone, zło ukarane, faza analna i oralna czołga się w stronę Ego i ID*** i takie tam bzdety.
Disney postanowił być jednak twórczy i wypuścił książeczki z serii "inny punkt widzenia".
Wygląda toto następująco: po jednej stronie jest zwykła bajka, natomiast po obróceniu książki do góry nogami i przy czytaniu od tyłu**** uzyskujemy wersję z punktu widzenia szwarccharakteru. Wychodzi a to, że zła krolowa wcale nie chciała zabić pasierbicy, a Macocha Kopciuszka znęcała się nad nią dla jej dobra.
Widać stara jestem, bo dla mnie to propagowanie relatywizmu moralnego*****. Domyślam się, że autor chciał nauczyć dzieci krytycznego odbioru tekstu i patrzenia na problem z różnych punktów widzenia. Nie sądzę jednak, żeby to była właściwa droga - lepiej puszczać monolog Tewje Mleczarza.
___
* Bo tyle książek i ja nie mam na nie pieniędzy, ani czasu by je przeczytać.
** I "Light My Fire" The Drzwiów przerobione na techno.
*** Po Bruno Bettelheimie świat nie jest już taki sam.
**** Szatan, szatan, szatan?
***** Eichmann i Stalin byli dobrzy, bo walczyli o lepszy świat. To przykład skrajny, ale przyszedł mi na myśl.

2005-05-27 12:30:32 skomentuj (4)

bartmanka

Wpisów skonstatował, że zrobiłam się cholernie poważna i że on akurat takich smutnych wrzut nie lubi, bo każdy obywatel ma jakieś zmartwienia w życiu, więc po co jeszcze dokładać mu nowe. 

 ”Jak żyć? „- pytam więc grzecznie gościa, a on mi na to, że [...]

Shoah-brudny interes

” Pragniemy aliantom sprzedać miliony Żydów za dziesięć tysięcy ciężarówek , tysiąc ton kawy i trochę mydła. Taka przystępna oferta” – miał powiedzieć do żydowskiego emisariusza, Joela Branda, Adolf Eichmann. Nazista dorzucił też, że jeśli w ciągu dwóch tygodni od tej rozmowy nadejdzie.

Wolna Palestyna

Bomby atomowej.

Już w 2001 roku Departament Energii potwierdził kradzież 269 kg materiałów radioaktywnych, przechowywanych w firmie Numec, Inc. w miejscowości Apollo w stanie Pennsylvania, jednak odtajnione dzisiaj dokumenty wskazują, że pod okiem Zalmana Shapiro, ówczesnego dyrektora firmy Numec, czterech agentów Mossadu: Rafael Eitan, Avraham Ben-Dor, Ephraim Biegun i Avraham Hermoni, pracujących na najwyższych stanowiskach w firmie, dokonali kradzieży materiałów radioaktywnych.

Rafael Eitan, po wypełnieniu swoich zadań w USA, został dyrektorem operacji wywiadowczych Mossadu, odpowiedzialnym m.in. za uprowadzenie Adolfa Eichmanna z jego domu w Argentynie. Avraham Ben-Dor, prawa ręka Eitana, został w 1986 roku odsunięty od tajnej komórki Mossadu – Shin Bet, gdy na jaw wyszły fakty morderstwa i torturowania Palestyńczyków, pozostających pod jego nadzorem więziennym. Avraham Hermoni został mianowany dyrektorem programu “Rafael”, konstruowania izraelskiej bomby atomowej.

Pomimo ostrzeżeń amerykańskich służb wywiadowczych wskazujących na infiltrację firmy Numec przez obcych agentów, ówczesny Kongres i Departament Energii odmówiły cofnięcia kontraktu tej firmie. Pomimo dalszych faktów dostarczanych przez wywiad, m.in. odnalezienia skradzionych materiałów radioaktywnych w.

Lu

…i jakikolwiek kontekst jest tu bez znaczenia, jeśli nie wręcz wielce niestosowny, że się tak wyrażę oględnie…

…bo cóż on nam powie, co wyjaśni ?..

…że była wojna ?..

…nie musisz zaraz zgadzać się ze mną Pampersiku, ale mnie to niczego nie wyjaśnia, nie ukoi żalu, smutku, nie osłodzi goryczy poczucia nieodwracalności zdarzeń minionych…

…………………………………………………………………………..

…nad wyraz trafnie wyjaśnił kiedyś fenomen zbrodni totalnej, stojąc przed izraelskim sądem, Adolf Eichmann, oświadczając w pewnej chwili, że nie jest i nigdy nie był antysemitą, co wzbudziło.