O czym chcesz poczytać na blogach?

Dopłaty

praworolne

praworolne
Link Dodaj komentarz »
14. Wymień czynniki, od których zależy wysokość dopłat bezpośrednich w Polsce

Polska przyjęła uproszczony system dopłat różniący się od systemu standardowego obowiązującego w Unii Europejskiej. System uproszczony polega na dopłacie do hektara użytków rolnych. Każdy rolnik, aby mógł otrzymać dopłatę musi złożyć odpowiedni wniosek.

Wysokość dopłat bezpośrednich zależy tylko od powierzchni gospodarstwa rolnego oraz od powierzchni upraw dotowanych.

Aby otrzymać dopłatę bezpośrednią, należy posiadać w sumie minimum 1 ha użytków rolnych uprawianych lub utrzymanych w dobrej kulturze (pole raz w roku zaorane i odchwaszczone, a łąki raz w roku skoszone).

Wysokość dopłaty jest nieograniczona, w tym sensie, że nie ma ustalonej górnej granicy dopłaty,.

blogrolniczy

Dodaj komentarz

Polska niegdyś w większości była rolniczym krajem. Sytuacja nie co zmieniła się w połowie XX wieku, gdzie po wojnie zaczęto tworzyć w naszym kraju również przemysł ciężki. Niektóre partie jednak pozostały nadal wierne uprawie ziemi. Są w Polsce województwa, w których większość ludzi trudni się rolnictwem i całkiem nieźle z tego żyje. Uprawienie ziemi, hodowla bydła czy trzody nie była by jednak aż tak bardzo opłacalna gdyby nie powstała instytucja dopłat. Dopłaty bowiem otrzymują rolnicy, którzy spełniają odpowiednie wymogi. Jest to najczęściej metraż ziemi zajętej pod uprawę.  Dopłaty dla rolników mogą być przeznaczone na wiele celów, najbardziej powszechnym jest jednak zakup odpowiedniego ciężkiego sprzętu, specjalistycznych maszyn, oraz nawozów i odżywek. Mówiąc wprost, uzyskanie dopłat pozwala rolnikom przeżyć w dzisiejszych trudnych czasach, bowiem tylko i wyłącznie dopłaty sprawiają, że nadal opłaca się inwestować w rolnictwo.

O dopłaty może się ubiegać każda osoba fizyczna, osoba prawna, lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, czyli takie podmioty które posiadają gospodarstwo rolne, w wymiarze większym niż 1 hektar. Można posiadać kilka mniejszych działek rolniczych, razem jednak mają one.

Polska-gospodarka-polityka - Onet.pl Blog

Jak dziewczyna zwaną tirówką. Dziś elektorat wiejski ma szansę dać mandat PSL bo wie że będą mieli swoich przedstawicieli w pierwszej Izbie, ból w tym czy będą efekty pracy. Ja podejdę do tematu i oceny PSL i samego wicepremiera z umiarem, oceniając jako praca na rzecz polskiej wsi z zielonym sztandarem i napisem Ci co bronią i żywią, nie do końca jest prawdą. Panie Premierze Pawlak dwie półprawdy nie muszą być pełna prawdą, i Pan manipuluje z tymi dopłatami. Pytam dla ilu to polskich chłopów są te dopłaty, środkowa i zwłaszcza południowa część Polski to gospodarstwa małe (poniżej 1ha) i oni ponoszą straty, nie widząc dopłaty. Po wejściu do UE uległy dużej podwyżce narzędzia, nawozy, nasiona, środki ochrony, herbicydy itp.. Ci co mają te dopłaty to są na granicy opłacalności, (cena mleka w skupie to ok. 0,7zł., a w markecie pow. 2zł.). Dodatkowo bici w drugi policzek są ludzie (dwuzawodowcy) bo na peryferiach dużych miast podnosi się bardzo wysoko  im podatki, prze kwalifikując rolę na nieruchomość pod szyldem większej wartości podczas sprzedaży. Może oni nie chcą się pozbywać ojcowizn, dorobku kilku pokoleń i swoich. Problem jest z.

Dofinansowanie z UE, dopłaty unijne, dotacje europejskie

  I zapoznania się ze stawkami dopłat z Unii Europejskiej dla rolników za rok 2011.

  Szczegóły wpisu

  Komentarze:
  (0)
  Tagi:
  • fundusze UE
  Autor(ka):
  doplatyue
  Czas publikacji:
  sobota, 15 października 2011 15:58

  Opcje

  • Przejdź do wpisu „Stawki dopłat bezpośrednich 2011”
  • Dodaj komentarz do wpisu „Stawki dopłat bezpośrednich 2011”
 • wtorek, 30 sierpnia 2011
  • Modernizacja Gospodarstw Rolnych 2011

   Rolników, którzy składali wnioski o dopłaty z funduszy europejskich w ramach działania Modernizacja Gospodarstw Rolnych, ucieszy.