O czym chcesz poczytać na blogach?

Dojrzałość

Obraz mojej duszy :] - Onet.pl Blog


03 marca 2009
Dojrzałość czy dorosłość??
Dorosłość według wiem pl. to okres życia człowieka, w którym osiągnął on odpowiedni rozwój fizyczny i psychiczny, pozwalający mu na decydowanie o swoim losie, odpowiadanie za samego siebie, podejmowanie działalności produkcyjnej i społecznej. Natomiast dojrzałość wg tegoż samego źródła to stan osiągnięcia pełni rozwoju organizmu.
Długo jakoś tak trzyma mnie ta subtelna różnica, a raczej pytanie czy ona faktycznie jest.
Moim zdaniem dojrzałość osiąga się w wieku 18 lat i nie ma ona nic wspólnego z dorosłością. Osoba dorosła podejmuje samodzielne decyzje, bierze za nie odpowiedzialność i stara się przewidywać ich konsekwencje. Osiemnastolatek raczej takich 'właściwości' nie posiada-chociaż zdarzają się.

Uśmiałam się dzisiaj po pachy, a z oczu kapała mi łza.

Wypełniającymi koszyk na spodzie i uwieszonymi na rączce. Kobieta wyglądała bardzo młodo, właściwie dziewczyna. Ile miała lat? Nieważne. Wygląd kobiety wcale nie mówi o jej wieku. Raczej mówi o doświadczeniu i przeżyciach. Widziałam dwudziestolatki, które zmęczone przez życie i zabiegane wyglądały jak trzydziestolatki. Ale widziałam również trzydziestolatki, które być może rozpieszczane przez siebie lub przez innych wyglądały na dwudziestolatki. Gdy przychodzi dojrzałość u kobiet, to tylko tyle można powiedzieć po ich wyglądzie, że są kobietami, lecz wiek pozostaje zagadką, którą możemy rozwiązywać lub zgadywać. Zresztą jakie to ma znaczenie. Kobiety zazwyczaj dojrzewają do określonych zachowań i wówczas po prostu takie są, jak nakazują im okoliczności, które same stworzyły. Kobieta była młoda, ale w jej rysach i wyrazie twarzy widać było pewną dojrzałość i upór charakterystyczne dla osób, które podejmowały.

Jedna na dwie

Królowa Śniegu?

19:22, agiq
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 lutego 2012
a ja znowu o tym samym

Bo w tym wszystkim jest jeden poważny logiczny błąd. Z kim nie rozmawiam to słyszę, że ważna jest dojrzałość emocjonalna i społeczna dziecka, że taki sześciolatek powinien mieć tą dojrzałość ponad swój wiek, że w ogóle to powinien zachowywać się jak siedmiolatek to wtedy do szkoły się nada. Tylko. Że. Reforma edukacji zakłada czy planuje obniżenie wieku rozpoczynania edukacji szkolnej. Czyli chodzi o to żeby szkołę rozpoczynały sześciolatki. Nie dlatego że nagle wszystkie sześciolatki osiągną na raz, dwa, trzy, dojrzałość siedmiolatków. Tylko dlatego żeby.

Lexie

Dobra", które tak naprawdę żadnym dobrem nie jest. Ani wyższym, ani niższym, ani żadnym innym w ogóle.
Niektórym się zdaje, że można sobie życie zbudować na takim kłamstwie i że to jest w porządku.
Wydaje się również niektórym, że manipulowanie ludźmi wraz z ich uczuciami jest ok. I że można sobie na to pozwolić, pobawić się czyimiś uczuciami, a potem iść dalej, nie oglądając się za siebie. I to też dojrzałe jest niby.
Ta ciekawie pojmowana dojrzałość odejmuje też rzucanie pogróżek, żeby ratować siebie i swoje kłamstwa.
Obejmuje mówienie dwóm dziewczynom, że się je kocha. Jednocześnie. Z egoistycznej chęci "posiadania" obu. Ciekawe czy taka wielka dojrzałość obejmuje szalejący egoizm? W tym wypadku chyba tak.
Obejmuje kręcenie, kombinowanie i przekonywanie innych, że to też jest ok. Przejście od wielkiej miłości, co to miała trwać zawsze - w smsowe groźby.
Taaak.
A... No i.

Jesień Życia-Co mi w duszy gra... - Onet.pl Blog

pustka . . .
Wiara Cudem Jest
 
          Nie w cenie jest Miłość i dojrzałość
          Może warto zebrać wszystko w całość,
          Przekonać się rozmową o swej wartości
          By spokój w człowieku na stałe zagościł.

          Dać szczęściu szansę,otworzyć mu drzwi
          By w to co.

Blog DolinaCieni

Matura jest nazywana egzaminem dojrzałości. Ale tak naprawdę co nauka ma wspólnego z dojrzałością? Z dorosłością jak najbardziej, bo mamy ukończone 18 lat i dowody w rękach, którymi posługujemy się przy spisywaniu peselu na arkusz.
Dojrzałość...
Mam swoją teorię na ten temat.
Być dojrzałym to być przygotowanym na różne sytuacje w dorosłym życiu. Być dojrzałym to dać sobie radę prawie ze wszystkim.
Geograficznym tropem, dojrzałość to taka mała generalizacja ludzi.
Zabranie im szczegółów, które lubią, zakaz "dłubania się" z czymś, co lubią robić. To takie przygotowanie do "odwalenia" wszystkiego "po łebkach". Nie ma czasu na przypatrzenie się problemowi, trzeba go szybko rozwiązać.
Dojrzałość to dla mnie generalizacja uczuć, zainteresowań i czynności.

Zgłupieje za chwilę

All Good Thinks - Onet.pl Blog

Zmienia;)

Czuję się dobrze w swojej skórze:) Akceptuję siebie w całości, poznaję siebie i... zaczynam kochać.

Wcześniej miałam duży problem z samokrytyką. Wydawało mi się, że to co robię - w oczach innych wygląda naiwnie, "obciachowo", mało przekonywająco.
W dzieciństwie często kształtowałam swoje wypowiedzi w taki sposób, aby brzmiały one jak najbardziej "dojrzale", chociaż np. nie do końca byłam przekonana o ich słuszności. Chodziło bardziej o wpasowanie się w świat dorosłych.

Myślę, że w dojrzałość wchodzimy wtedy, kiedy przestajemy udawać kogoś kim nie jesteśmy, a może nawet.