O czym chcesz poczytać na blogach?

Devonshire

Bo każdy kij ma dwa końce

- na oficjalnej stronie filmu [klik] można, między innymi obejrzeć kostiumy wykorzystane w filmie

- ukochany Georgiany nazywał się Charles Grey, był premierem Wielkiej Brytanii, ponoć na jego cześć herbatę aromatyzowaną olejem bergamotowym nazwano Earl Grey

- wśród przodków Georgiany są między innymi: Karol II, Jerzy II, Henryk IV, Maria Boleyn


Obsada: Keira Knightley [Georgiana Cavendish], Ralph Fiennes [Duke of Devonshire], Charlotte Rampling [Lady Spencer, matka Georgiany], Dominic Cooper, Hayley Atwell, Simon McBurney, Aidan McArdle.

Reżyseria: Saul Dibb, Scenariusz: Jeffrey Hatcher, Thomas Jensen, Zdjęcia: Gyula Pados, Muzyka: Rachel Portman

premiera USA - wrzesień 2008, PL - styczeń 2009

Moja ocena: 8/10 [1- kijem i przez szmate, 2- zmarnowany czas, 3- nic specjalnego, ale dało się obejrzeć, 4- dobra rozrywka, ale bez fajerwerków, 5- , 6- , 7- , 8- polecam z czystym sumieniem, 9- niesamowity, 10- ]

Filmy, filmy

 Księżna (The Duchess), Wielka Brytania 2008, reż. Saul Dibb, w rolach głównych: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Hayley Atwell, Dominic Cooper, Simon McBurney, Charlotte Rampling, Aidan McArdle

Oscary 2009: najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz (nominacja), najlepsze kostiumy (nagroda)

Pierwszym filmem jaki zrecenzuję na swoim blogu będzie obraz, który miałem ostatnio przyjemność oglądać w kinie. "Księżna" jest biografią lady Georgiany Spencer (Keira Knightley), która w wieku 16 lat wychodzi za mąż za Williama Cavendisha, 5. księcia Devonshire (Ralph Fiennes), jednego z najpotężniejszych i najbogatszych arystokratów w Wielkiej Brytanii. Uszczęśliwiona tym małżeństwem Georgiana nie dostrzega awansów zakochanego w niej Charlesa Greya (Dominic Cooper). Życie jednak szybko weryfikuje marzenia młodej żony. Zamiast oczekiwanego szczęścia i mężowskiej miłości księżna zostaje poddana presji, aby urodzić mężowi syna i dziedzica jego nazwiska i tytułu. Relacje z mężem pogarszają kolejne romanse księcia (w tym z najlepszą przyjaciółką Georgiany) oraz brak, mimo kolejnych ciąż, męskiego potomka. Tymczasem po kilku latach w życiu Georgiany ponownie pojawia się Charles Grey, świeżo upieczony członek.

The Darkness- opowiadanie fanfiction stargate atlantis - Onet.pl Blog

jako Louise

 • (2002) Doktor Żywago jako Lara
 • (2003) Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły jako Elizabeth Swann
 • (2003) To właśnie miłość jako Juliet
 • (2003) Gaijin jako Kate
 • (2004) Król Artur jako Ginewra
 • (2005) Historie Zagubionych Dusz jako Leah
 • (2005) Obłęd jako Jackie
 • (2005) Duma i uprzedzenie jako Elizabeth Bennet
 • (2005) Domino jako Domino Harvey
 • (2006) Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka jako Elizabeth Swann
 • (2007) Piraci z Karaibów: Na krańcu świata jako Elizabeth Swann
 • (2007) Pokuta jako Cecylia
 • (2007) Jedwab jako Helena
 • (2008) Księżna jako Georgiana, księżna Devonshire
 • (2008) The Edge of Love jako Vera
 • (2009) Last Night jako Joanna Reed
 • (2010) The Bauthiful and Damned jako Zelda Fitzgerald
 • (2010) King Lear jako Cordelia
 • (2010) / (2012) Bond 23 / Bond 24 jako dziewczyna Bonda
 •  Nagrody i nominacje
  • 2008: Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (nomiancja) MTV Movie Award najlepsza aktorka
  • 2008: Pokuta (nomiancja) BAFTA najlepsza aktorka pierwszoplanowa
  • 2008: Pokuta (nomiancja) Złoty Glob najlepsza aktorka w dramacie
  • 2007: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka MTV Movie Award najlepsza rola
  • 2007: Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka

 • ...::Konie::... - Onet.pl Blog

  Durham. Prawdopodobnie koń ten, często uważany za araba, miał pochodzenie turkmeńskie, należał zapewne do rasy achałtekińskiej. Był on ojcem ogiera Jig, za sprawą którego w roku 1758 urodził się ogier Herod. Ten wybitny reproduktor był z kolei twórcą linii koni wyścigowych, które wygrały w sumie ponad 1000 gonitw. Drugi ogier założycielski to Darley Arabian, sprowadzony z Aleppo w 1704 r., na początku panowania królowej Anny. Jemu właśnie przypisuje się powstanie nowej ery hodowli koni na wyspach brytyjskich. Stał w stadninie w East Yorkshire i dziś uznaje się go za najbardziej znaczącego protoplastę rasy. Skojarzenie go z klaczą Betty Leedes, pochodzącą z linii Leedes Arabian, zaowocowało narodzeniem Devonshire'a Flyinga Childersa – jednego z najszybszych koni w tym czasie. Ta sama klacz urodziła jeszcze Bleedinga lub Barlettsa Childersa, który z kolei był ojcem Squirta. Ten spłodził ogiera Marske – ojca sławnego Eclipse'a – najsławniejszego konia wyścigowego wszech czasów (nigdy nie przegrał na torze !). Trzeci ogier założycielski to Godolphin Arabian – należał do koni berberyjskich, a nie arabskich. Przybył do Anglii w 1728 r. z Maroka lub z Paryża. Od roku 1730 był używany jako ogier-próbnik w stadninie lorda Godolphina w Cambridgeshire. Właśnie tutaj ogier Hobglobin miał być wyswatany z klaczą Roxana, lecz gdy ze stanówki nic nie wyszło, w jego zastępstwie do krycia został.

  Keira --> keira-world

  Wiem, że nie znaleziono mnie pod jabłonką, a moja mama nie jest już dziewicą… - mówi aktorka.


  Nowy zwiastun księżnej wznudza kontrowersje

  W Wielkiej Brytanii pojawił się nowy zwiastun do kostiumowego dramatu z Keirą Knightley w roli głównej "Księżna". Zapowiedź od razu wzbudziła kontrowersje, ponieważ w dużej mierze odwołuje się do obrazu księżnej Diany. Przodkiem Diany był brat Georgiany Cavendish, bohaterki filmu, lecz zwiastun sugeruje więcej podobieństw pomiędzy obiema damami, co dziwi niektórych Brytyjczyków.


  Akcja filmu Saula Dibba rozgrywa się w II połowie XVIII stulecia. Piękna Georgiana Cavendish wzbudza ogólny podziw, w tym księcia Devonshire. Para pobiera się, lecz małżeństwo szybko z bajki zmienia się w koszmar. W związek wkrada się zdrada, zazdrość i zawiedzione nadzieje spowodowane brakiem męskiego potomka.


  Keira bez stanika

  Keira Knightley po raz kolejny wyznała, że nie ma najmniejszych oporów przed występowaniem zupełnie nago przed kamerami.

  Genetycznie szczupła aktorka powiedziała, że nie wstydzi się własnego ciała i bardzo chętnie je eksponuje.

  23-letnia gwiazda zdradziła, że scena zdejmowania biustonosza w jej najnowszym filmie The Edge of Love, nie sprawiła jej żadnego problemu.

  To było bardzo proste. To była gorąca scena seksu. Wiem, że faceci.

  Monety polskie, numizmatyka

  Znaczącą rolę odegrał manewr oskrzydlający wykonany przez jedną z kompanii odwodowej, przez co tyły niemieckie zostały zagrożone, toteż Niemcy wycofali swoje oddziały bliżej granicy szwedzkiej. W ten sposób wspólna akcja doprowadziła do oswobodzenia Narwiku. Polacy w bitwie o Narwik stanowili jedną trzecią wszystkich sił lądowych. 
  Po nieudanej, podjętej przez rząd norweski próbie ubiegania się o protektorat szwedzki, by w ten sposób utrzymać się na własnym terytorium, w dniu 7 czerwca norweska Rada Ministrów podjęła decyzję o kapitulacji. Król Haakon VII, po złożeniu swego podpisu pod proklamacją skierowaną do narodu norweskiego, udał się tego dnia na pokładzie okrętu wojennego „Devonshire” do Wielkiej Brytanii, by stamtąd działać przeciwko okupantom. Dzień później Norwegię opuścił także minister spraw zagranicznych rządu norweskiego. W tym czasie (do 8 czerwca) trwała ewakuacja wojsk alianckich, osłaniana na linii Klubness m.in. przez oddziały brygady podhalańskiej. Wojska norweskie pod dowództwem generała Otto Ruge ostatecznie skapitulowały 9 czerwca 1940 roku. Tym samym kampania norweska dobiegła końca.

  Źródło: abonament numizmatyczny

  13:18, monetysrebrne
  Link Dodaj komentarz »

  derniere - Onet.pl Blog

  Praslowianskie ziemie, bo tam moje miejsce i nigdzie indziej...
  i to nie jest brak cierpliwosci, to nie-lubienie oczekiwania. to poczucie, ze ja juz tu nie naleze, ze to juz nie moje miejsce, ze cokolwiek teraz robie, juz mi nie sluzy i ze tak naprawde tego nie lubie juz, i najchetniej bym wstal i wyszedl... niestety ten stan rzutuje na wszystko, na psyche, nawet na strone fizyczna - znow mam jakby stan okologrypowy i objawy przemeczenia, jak zawsze w takich okresach...
  To nic, minie. wszystko mija kiedys...
  widzialem bardzo ladny film. byl tez dobry, co rzadko sie udaje w kinie - zeby byl i ladny, i dobry. 'The Duchess' z Keira Knightley, urocza blondynka, ktora z filmu na film jest coraz lepsza i ktora zagrala Georgine, ksiezna Devonshire tak dobrze, ze mnie zatkalo! co prawda slyszalem mase krytycznych opinii, szczegolnie na temat rzekomych odniesien do historii ksieznej Diany (ktorej Georgina jest praprzodkinia jakas...) ale nie zgadzam sie z ani jednym glosem krytykujacym. dobry, przekonujacy film, swietnie przekazane emocje, zaleznosci i tradycje XVIII-XIX wieku, aktorzy dobrani genialnie... jeden z nielicznych filmow, po ktorych nie mialem niesmaku i poczucia zmeczenia! (poza drobnym incydentem w postaci 2 wielkich i tlustych czarnych krow, ktore nie dosc ze nie miescily sie w fotelach, to jeszcze naniosly fastfoodowego swinstwa i halasowaly...).
  faszeruje sie wspomagaczami roznymi, oby tylko przetrwac ten dzien, tydzien, miesiac. juz niedlugo. zeby.