O czym chcesz poczytać na blogach?

Przejdź do wyników poniżej

Dahl

Ludzie, miejcie odrobinę kultury!

Na własne oczy i mdlejące serce, jaki świat potrafi być ciemny, jeśli się postara. Dwa lata temu w mazurskich okolicznościach przyrody (ja plus drewniana chata jęcząca przy byle podmuchu wiatru plus dwoje dzieci w wieku przedszkolnym, za które się jest odpowiedzialnym i które trzeba bronić, gdyby do drzwi zaczął dobijać się, powiedzmy, szaleniec z siekierą plus ciemny las wysokich sosen skrzypiących jak potępieńcy plus brak sąsiadów w promieniu... no, w promieniu wystarczająco dużym, żeby się bać) rozrywałam się książeczką dla dzieci Witches Roalda Dahla. Rozrywka to słowo mało adekwatne, bo Dahlowi udało się sprawić, że nerwowo wyglądałam świtu. Nie dawała mi spać pewna wiedźma o dziąsłach jak surowe mięso. Jakby mało było generujących strach okoliczności... A to niby tylko książka dla dzieci!

Jeśli nie wiecie o kim piszę, to znaczy, że Wasza edukacja w zakresie książek dla dzieci leży i wymaga podniesienia. Roald Dahl, urodzony w Walii syn norweskich rodziców, po piętnastu latach pisania dla dorosłych rozpoczął nowy rozdział w swojej karierze i zajął się.

Norwegia

Stronie umieszczono zbiory sztuki norweskiej, po lewej natomiast - nowożytnej sztuki europejskiej. W tej drugiej części zgromadzono ciekawe dzieła impresjonistów, wśród których zwracają uwagę pełne barw prace Maneta, Moneta, Degasa i Cezanne'a. Tam też znajduje się autoportret Van Gogha o zimnym, przenikliwym spojrzeniu, a także epigońskie dzieła w stylu Picassa i Braque'a.

W pierwszej sali zbiorów sztuki norweskiej wystawiane są obrazy najbardziej znanych XIX-wiecznych norweskich pejzażystów, głównie Johana Christiana Dahla (1788-1857) i jego ucznia Thomasa Fearnleya (1802-1842). Ich płótna, zachwycające dopracowaniem szczegółów, utrzymane są w stylu romantycznego naturalizmu. W tamtych czasach był to niebywały przeskok od dominującej aż do rozpadu unii z Danią (1814 r.) tradycji duńskiej, widzącej sztukę jedynie w służbie publicznej. Wcześniej krajobraz Norwegii uznawany był za dziki i wręcz prymitywny, natomiast Dahl i Fearnley dostrzegli w nim zarówno urodę, jak i niedostrzegalne, lecz przyrodzone wartości moralne. Ten nowy pogląd powstał oczywiście pod.

Życiowa pasja bibliofila

On ““Zła krew” – Arne Dahl

 1. 22 Marzec 2012
  Miss_Jacobs

  Mnie za to się w tej książce praktycznie wszystko podobało, łącznie z okładką, która świetnie oddaje klimat. Jest mroczna i mrożąca krew w żyłach, ale takie właśnie są historie, które Dahl kreuje na stronach powieści.
  Dobrze rozwinięty wątek społeczny (typowy dla skandynawskich powieści) i świetna intryga, gdzie nie wiadomo do końca kto jest mordercą; a jak już wiadomo, to i tak potrafi utrzymać w niepewności – choćby tym, że nie wiadomo, czy morderca zostanie ukarany.
  W tej książce można znaleźć trochę marazmu, bohaterowie są specyficzni – szczegółnie Paul i dlatego rozumiem, że nie każdego do siebie przekona. Ja niedawno skończyłam 4 część serii i cieszę się, że autor trzyma odpowiadający mi poziom, a nawet stale.

miqaisonfire

Poczucie odrzucenia Joego." 
 • ALFABETYCZNIE
 • Konkursy
 • O mnie
 • Przeczytane [2012]
 • [2011]
 • WSPÓŁPRACA
Napisane przez: miqaisonfire | 29 Luty, 2012

#151. “Europa blues” – Arne Dahl

"Europa blues"


Tytuł: „Europa blues”
Autor: Arne Dahl
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 368

Różności z świata codzienności

Ale wyjatkowo, wolałabym tego nie robić. Miałam tyle do zrobienia. Okazuje się, że jednak nie jestem niezastąpiona. Po zwycięskiej wojnie o Sylwestra myślałam, że wszystko będzie cacy. A teraz bola mnie wszystkie mięśnie, a głowa pęka. Naprawdę nie chcę spędzić ostatniego dnia w roku w łóżku z herbatą i komputerem. Tak mogę spędzić jakiś inny wieczór. Ale nie ten.

Kurczę. Czuję się wyprana z uczuć. To straszne. Nawet przestałam być zła na K. Nieźle. Miłość. Nienawiść. Obojętność.

Czytam niesamowitą książkę. "Apetyczna panna Dahl". Świetne przepisy (jak wczoraj robiłam granolę to w całym domu unosił się korzenno orzechowy zapach, mmmm), lekkie pióro i zabawne historyjki byłej modelki. Ale nie jakiegoś wieszaka na ubrania, który wygląda jakby miał się zaraz złamać. Wnuczka słynnego bajkopisarza (tak to ten R. Dahl od "Matyldy", "Czarownic, "BFO" i innych) to przykład zdrowej, krągłej, przepięknej kobiety o porywającym uśmiechu. To, że pisze, o tym jak miała w życiu okresy rubensowskie, a potem wyglądała jak cień siebie, jest naprawdę pocieszające. Dzięki niej przestałam uważać,.

Dahl roald

Czytanie jest fajnie

Swiat dziecinstwa, w ktorym magia dobroci i przyjazni tworzy wyjatkowa aure.

Polecamy:

Czarodziejskie malowanki Dinozaury
Zeszyty z cyklu Czarodziejskie Malowanki to doskonala i bezpieczna zabawa dla najmlodszych dzieci. Po uzyciu pedzla z woda, przed oczami maluchow jak za dotknieciem rozdzki powstaje kolorowy basniowy swiat.

Czarodziejski palec – Dahl Roald
Gdy nasza bohaterka na kogos sie pogniewa, pokazuje swoj czarodziejski palec, a skutki tego sa nieoczekiwane. Jej nauczycielce wyrosly wasy i ogon, a nie uwierzycie, co sie stalo z rodzina Greggow…

Czarodziejskie przygody Franka – Zaciura Lech

MAŁY POKÓJ Z KSIĄŻKAMI

Małgorzata Flis
* Małgorzata Karolina Piekarska
* Nick Sharratt
* Noel Streatfeild
* Paul Maar
* Peter H. Reynolds
* Quentin Blake
* Roald Dahl
* Serge Bloch
* Timothy Basil Ering
* Wolf Erlbruch
ZNALEZIONE W NECIE - książki
* 110 ulic
* Baśń o rumaku zaklętym